Nálety NATO zatím neubraly na síle pozemních bojů v Libyi

Armáda otřásajícího se libyjského režimu zřejmě pořád není na pokraji definitivní porážky, navzdory pokračujícím spojeneckým náletům na vojenské cíle v Libyi, nově pod vedením NATO.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Benghází nesou vlajky zemí, které se účastní libyjské spojenecké operace

Lidé v Benghází nesou vlajky zemí, které se účastní libyjské spojenecké operace | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Jeden z velitelů americké armády admirál Mike Mullen prohlásil v Kongresu, že Kaddáfího ozbrojené síly mají v pozemním konfliktu s východolibyjskými rebely pořád asi desetinásobně větší palebnou sílu.

Boje se teď ale vyvíjí nerozhodně, zatímco Kaddáfího režim dál ztrácí politickou legitimitu. Jak přímo z Benghází hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín, Muamarra Kaddáfího opouštějí další lidé z jeho bezprostředního okolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr zhodnotil ve Světě o osmé vojenské operace v Libyi

Válečná linie se v Libyi posunula blíže k povstalecké metropoli Benghází a v současné době se nachází mezi ropným přístavem Brega a městem Adždábia. Podle některých zdrojů, Kaddáfího vojáci oblast zaminovali.

Kaddáfího síly už se nechtějí nechat potřetí vytlačit z dobytých území. Podle organizace Human Rights Watch před minulým ústupem zaminovaly oblast kolem města Adždábia. Experti našli dvě minová pole a velké sklady min egyptského nebo brazilského původu a to jak v Adždábii, tak v Benghází.

Minová pole by mohla ztížit postup povstalců i Kaddáfího jednotek. Povstalci po stažení od přístavu Brega oznámili, že přeskupují své síly. Podle vojenských odborníků ale spíš nevědí, co mají dál dělat.

Pěší přesuny

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr ve Světě o osmé poznamenal, že převzetím velení pod spojený štáb NATO může přinést změny. „Rozhoduje se tam dost komplikovaně, navíc je známo, že některé země mají odlišné názory, takže přechod pod NATO by mohl snížit flexibilitu operace.“

Jak připomněl po sérii leteckých útoků si Kaddáfího vlení uvědomilo zranitelnost velkých obrněných jednotek. „Začali se soustřeďovat na přesun jednotek pěšky případně na použití lehkého dělostřelectva, které je mnohem snáze ze vzduchu odhalitelné a zničitelné.“

Visingr se domnívá, že hlavní tíha dál zůstane na zemích, které se o operaci nejvíce zasloužily: „To znamená Británie a Francie a do určité míry Spojených států amerických.“

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme