Počet obětí v Japonsku narůstá. Pohřešuje se 14 tisíc lidí

Počet obětí japonského zemětřesení a následného tsunami stále roste. Oficiální počet obětí a pohřešovaných stoupl na 14 650 lidí. Jejich počet ale pravděpodobně ještě poroste. Asi půl milionu lidí po katastrofě přebývá v evakuačních zařízeních. Většina z nich přišla úplně o všechno. Podle tamních zdravotníků jsou často hladoví, prochladlí a vystresovaní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko po zemětřesení a vlnách tsunami

Japonsko po zemětřesení a vlnách tsunami | Foto: Robert Mikoláš

Podle Dany Hašimoto, spolupracovnice ČRo, která žije na ostrově Hokkaido, se ale začíná situace velmi pomalu zlepšovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Japonsku přímo z místa informovala spolupracovnice ČRo Dana Hašimoto

„Dnešní den byl takovým obratem. Úřadům se podařilo zabezpečit obnovení jedné části železnice a zprovoznit jeden přístav. Dále se podařilo připravit několik rozjezdových ploch na velmi poškozeném letišti v Sendai. Také se podařilo obnovit část dálnice, takže dnes už by to mělo fungovat mnohem lépe.“

I přesto je situace v postižených oblastech velmi špatná. Rostou také obavy z masivních výpadků elektřiny, hlavně pak v Tokiu. Vláda proto požádala železniční dopravce, aby omezili spoje. Podle japonské tiskové agentury Kjódo řízené odstávky elektrické energie pomáhají a situace nebude tak kritická.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka Českého rozhlasu Lubica Bergmanová

V mediích se také objevují zprávy o tom, že Japonci ztrácí naději a přestávají věřit tomu, že je vláda dostatečně informuje. To ale Hašimoto popírá a japonské vládě věří:

„Myslím si, že za těchto podmínek, v této katastrofě, vláda informuje precizně a seriózně - podle mých zkušeností. Myslím si, že i většina postižených to takto cítí. V této situaci se podle mě nedá udělat nic víc.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byla Pavla Vopálenková, mluvčí české pobočky Armády spásy

Pomoc Tokiu už přislíbilo víc než 110 zemí a zhruba dvacítka organizací. Do Japonska tak kromě zahraničních expertů či záchranářů míří například i teplé vlněné deky. I přes snahy záchranářů se ale do postižených míst daří pomoc dopravit pomalu. V Japonsku v současnosti působí také tři týmy Armády spásy, které lidem poskytují nezbytnou pomoc.

Podle Pavly Vopálenkové, mluvčí české pobočky Armády spásy, tamní lidé potřebují hlavně teplé jídlo a přikrývky: „Vzhledem k tomu, že se tam počasí velice ochladilo a dokonce i sněžilo, tak je to hlavně teplé jídlo, klasická polévka a horké nápoje, které Armáda spásy rozdává. Dále jsou to přikrývky, ale také teplé slovo, které člověka v této nepříznivé situaci povzbudí.“

Japonsko před a po zemětřesení, poloostrov Oshika autor: ČTK

Lubica Bergmanová, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme