Londýnský maraton vyhrál Wilson Kipsang, překonal traťový rekord

Keňan Wilson Kipsang Kiprotich vyhrál v traťovém rekordu slavný maraton v Londýně. Druhý doběhl jeho krajan Stanley Biwott a třetí skončil Etiopan Tsegay Kebede. Závod žen vyhrála Keňanka Edna Kiplagatová.

Wilson Kipsang v cíli londýnského maratonu

Wilson Kipsang v cíli londýnského maratonu | Zdroj: Reuters

O vítězi se rozhodlo po čtyřiceti kilometrech závodu. Dvaatřicetiletý světový rekordman Kipsang protáhl krok a vzdálil se svému sedmadvacetiletému krajanovi.

Do cíle doběhl Kipsang v čase 2 hodiny 4 minuty a 29 sekund. O jedenáct vteřin tak překonal dosavadní traťový rekord. Druhý Biwott těsně překonal hranici dvou hodin a pěti minut.

Loňský vítěz Tsegay Kebede se jako nejlepší z Etiopanů umístil na třetím místě, o jedinou sekundu v cíli předstihl krajana Abshera.

Domácí favorit, Brit somálského původu, Mo Farah doběhl na osmém místě se ztrátou téměř čtyř minut na vítěze.

Ženám vládla Edna Kiplagatová

Závod žen vyhrála Keňanka Edna Kiplagatová. Svým časem 2 hodiny, 20 minut a 21 sekund dokonce překonala o více než minutu nejlepší letošní čas. O tři sekundy v cíli předběhla svoji jmenovkyni Florence Kiplagatovou.

Pětinásobná mistryně světa na 5 a 10 kilometrů Tiruneš Dibabaová z Etiopie doběhla při své premiéře na trati londýnského maratonu jako třetí.