Paříž a Berlín prý uvažují o jiné, menší eurozóně

Francouzi a Němci diskutují radikální změnu eurozóny. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný vysoce postavený úředník z Bruselu. Podle něj je ve hře mnohem integrovanější, ale zároveň i menší měnová unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krize eurozóny

Krize eurozóny | Foto: Free Digital Photos

Diskuse trvají už několik měsíců a cílem je mimo jiné sestavit seznam zemí, které by byly členy zdravého jádra eurozóny a těch, které na to „prostě nemají".

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Komerční banky Jan Vejmělek ve Světě o deváté

Ekonom Komerční banky Jan Vejmělek ve Světě o deváté zdůraznil, že změna je nutná. „Evropská dluhová krize nás trápí už v podstatě rok a půl. V prvním roce se řešil problém likvidity, nikoli solventnosti. V posledních měsících i vrcholným představitelům došlo, že třeba konkrétně Řecko je prostě nesolventní.“

„Obecně se ukazuje, že fungování eurozóny se musí změnit. Ale ta škála možných variant je široká. Od federalizace, přes zajištění fungování současných pravidel, až po rozštěpení eurozóny,“ poznamenal Vejmělek.

„Všechny varianty jsou otevřené - nebo jejich kombinace - je možné, že vývoj se posune k větší federalizaci, ale zároveň dojde k rozštěpení a bude to užší.“

Jak také připomněl, ke zdravému jádru patří Německo a kolem něho by se zřejmě koncentrovaly další země. „Na druhé straně je tady problematické jižní křídlo v čele s Řeckem.“

Nedovolit rozpad společného trhu

Z ekonomicky technického pohledu není podle Vejmělky euro neúspěšné. „Při pohledu na dlouhodobý horizont bylo stabilní měnou. A důležitější než euro jako měna je to, co by znamenalo rozštěpení eurozóny pro Evropskou unii, čili pro jednotný, společný, volný trh.“

„Myslím, že klíčové je zajistit nerozbití tohoto trhu, i když dojde k rozštěpení eurozóny. A podle různých prosakujících informací je toto hlavník cílem Angely Merkelové,“ konstatoval Vejmělek.

Euro by po rozštěpení eurozóny bylo asi „tvrdší" - jeho kurz by byl vyšší. Německo by tak méně vyváželo a tím od Česka méně kupovalo. Jednoznačně bychom na to doplatili. Negativně. Je jasné, že Německo je náš hlavní obchodní partner. Do zemí eurozóny zamířilo 70 procent všech našich loňských exportů.“

Profitovali bychom až po vzniku ozdraveného jádra eurozóny v čele s Německem.
„To je ale až fáze dvě. V té první fázi by byl šok negativní,“ zdůraznil ve Světě o deváté ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Roman Chlupatý, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme