Nově zvolený papež František je mezi věřícími v Argentině velmi populární

Více než miliarda věřících začíná skloňovat nové jméno - František. Kardinálové ho v konkláve zvolili nástupcem Benedikta XVI. Šestasedmdesátiletý Jorge Mario Bergolio pochází z Argentiny. V Buenos Aires působil jako kardinál. Ve své zemi se těší velké popularitě. Je známý svou skromností a otevřeností k chudým a potřebným.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený papež František I. z balkonu u baziliky svatého Petra udělil první požehnání

Nově zvolený papež František I. z balkonu u baziliky svatého Petra udělil první požehnání | Zdroj: ČTK

„Byli jsme pyšní. Tento papež je člověk, který bude představitelem střídmého života. Je to osobnost, která si vydobyla velký respekt. V Argentině je známý jako skromný člověk, který hodně pracoval s chudými a potřebnými," říká potomek českých přistěhovalců Jose Pablo Mikietyn Holub.

„Mohu vás ujistit, že když oznámili jeho jméno a to, že je Argentinec, cítili jsme velké pohnutí a radost. Katolická církev má tady velkou základnu. S Argentinou jako jihoamerickou zemí se musí počítat jako s reálnou silou. Jsme daleko od Evropy, ale jsme silní. My, co tu žijeme, jsme pyšní na naši zemi," dodal.

Olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Jan Graubner je s výběrem konkláve také spokojený:

„Z volby papeže mám radost a přijímám ho jako boží dar, o který jsme se modlili, prosili a teď jsme ho dostali. Je překvapením, že je z druhého konce světa, jak sám říká, ale myslím, že kardinálové nevolili podle toho, odkud je nebo z jakého je řádu, ale především jaká je tam kvalita osobnosti. Myslím, že navíc bude přínosem i to, že se Evropa spojí trochu víc s živou Latinskou Amerikou."

Papež František: Zdá se, že mí bratři kardinálové došli až na konec světa, aby našli římského biskupa

Číst článek

Páter Miloslav Fiala očekává, že argentinský kardinál bude nejen pozorně naslouchat jejich potřebám, ale vnese do správy složité církevní hierarchie praktičnost:

„Zdá se mi, že ten člověk ví, co život potřebuje, že bere život bez iluzí, zná situaci církve. Pět šest roků vedl argentinskou biskupskou konferenci, kde se promítají sociální problémy, problémy spravedlnosti, ekonomiky. S tím má bohaté zkušenosti.“

I teolog a religionista Ivan Štampach se domnívá, že jeho pontifikát bude ve znamení sociálního cítění:

„Může tam vnášet zkušenost Latinské Ameriky, která je velmi rozdílná, co se týká sociální situace, ale zároveň má pověst velmi konzervativního člověka, takže je ještě otázka, co z toho bude.“

Podle kterého Františka?

„Velmi zajímavá je také volba jména. Jako první z papežů si zvolil jméno František, pravděpodobně podle Františka Saléského, tedy toho chudého bratra. Je možné, že do toho chce také vnést sociální dimenzi,“ dodává Štampach.

Vzorem při volbě jména mohl být i František z Assisi. Jan Graubner vidí možnou inspiraci ještě jinde:

„I když neřekl jaký František, já mu rozumím tak, že by to měl být František Xaverský, jako velký jezuitský misionář. Byla by to známka jeho otevřenosti pro další země.“

Nového papeže chce Slovensko pozvat už letos na cyrilometodějské oslavy

Číst článek

Faráři Zdeňku Wasserbauerovi z pražského kostela Nejsvětějšího Srdce Páně oznámení jména připomněla stejnou událost z roku 1978.

„První dojem, který jsem tam měl, mi velmi připomenul volbu Jana Pavla II. Protože když jeho jméno oznámili, tak také zavládlo takové určité ticho. Nikdo to jméno moc neznal. Bylo to velikým překvapením. Takové zvláštní jméno zaznělo z balkonu. Tady mě to připadalo, že to bylo velmi podobné.“

Papež František | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Zuzana Vlčková, Michaela Vydrová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme