Čeští hokejisté prohráli na Švédských hrách s Finskem v prodloužení

Čeští hokejisté získali první bod na Švédských hrách. Ve Stockholmu prohráli s Finskem 2:3 v prodloužení. Finové dvakrát vedli, Češi dokázali zásluhou Petera Jánského a Ondřeje Němce vždy vyrovnat. V 63. minutě rozhodl o výhře Finska Teemu Laine.

České hokejisty čeká na Švédských hrách Finsko

České hokejisty čeká na Švédských hrách Finsko | Zdroj: ČTK

Hned v úvodu zápasu byl vyloučen Průcha, ale čeští hokejisté Finy do žádné šance nepustili. V polovině první třetiny si Finové začali vytvářet tlak a ve 14. minutě měli obrovskou šanci při úniku tří na jednoho. Český tým ale od inkasovaného gólu uchránil Salák. V 18. minutě už se Finsko prosadilo, když přesilovku zužitkoval Aaltonen.

Do druhé třetiny vstoupili Češi aktivně a ve 23. minutě se dočkali vyrovnání. Koukal vybojoval za brankou puk, předložil ho mezi kruhy Jánskému a ten vyrovnal. Hned nato mohl dostat Finsko do vedení Petrell, ale trefil jen tyč. Na druhé straně nevyužil stoprocentní šanci Červenka, který minul prázdnou branku. Na konci druhé třetiny hráli Finové 67 sekund přesilovku pět na tři, paradoxně při ní ohrozil finskou branku Rolinek.

00:00 / 00:00

Reportér Pavel Petr mluvil po utkání s kapitánem Červenkou i gólmanem Salákem

Poté už ale měl velké šance soupeř a český tým podržel Salák. Střelu Kontioly vykopl před sebe a padající puk zachytil ramenem ještě před brankovou čárou, což potvrdil i videorozhodčí. Poté minul puk před práznou brankou Laine. Ve 36. minutě se mohli Češi dostat do vedení, ale Průcha sám před Lassilou neuspěl a Marek pak trefil tyč. O dvě minuty později využilo Finsko další přesilovku, když se po krásné akci trefil Puustinen.

Čeští hokejisté měli výborný nástup do třetí třetiny, když brankáře Lassilu překvapil střelou od modré obránce Němec. Do konce třetí třetiny se už skóre nezměnilo a na řadu přišlo prodloužení. V něm mohl rozhodnout Kašpar, ale nakonec se ve třetí minutě prosadil Laine.

Česká republika - Finsko 2:3 v prodl (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Jánský (Koukal, I. Rachůnek), 41. Němec (Novotný, Čáslava) - 18. Aaltonen (Vatanen, Kontiola), 38. Puustinen (Laine, Puistola), 63. Laine. Rozhodčí: Lärking, Nord - Tellerkvist, Pihlblad (všichni Švéd.). Vyloučení: 9:5. Využití: 0:2. Diváci: 2500

Česká republika: Salák - Zíb, Škoula, Němec, Čáslava, Lojek, Mojžíš - Kašpar, Novotný, Červenka - Průcha, Marek, Rolinek - Gulaš, Vampola, Adamský - Jánský, Koukal, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček

Finsko: Lassila - Vatanen, Puistola, Karalahti, Väänänen, V. Lajunen, Niskala, Kukkonen, Mäenpää - Aaltonen, Kontiola, Pihlström - Puustinen, Santala, Laine - Lehtonen, Wirtanen, Hahl - Louhivaara, J. Lajunen, Petrell. Trenér: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen