MS na Novém Zélandu má pro evropské veslaře své nástrahy

Veslaři začnou zítra bojovat na Novém Zélandě o tituly mistrů světa. Začít měli už dnes, jenže kvůli počasí byl celý program zrušen a přesunut na pondělí. To je jedno z úskalí veslování u protinožců. O těch dalších vědí své legendární skifař Václav Chalupa a také jeho trenér Zdeněk Pecka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veslování (ilustrační foto)

Veslování (ilustrační foto) | Foto: Comstock Images

Hlavní zádrhel veslování u protinožců pro evropské závodníky odhaluje Zdeněk Pecka, který v roce 1978 vesloval přímo na přehradě Karapiro, kde se koná i letošní mistrovství světa. „Vrchol je o dva-tři měsíce později, než bývá normálně. A naladit se na tento vrchol je pro evropské veslaře velice nezvyklé a někdy poměrně těžké.“

Ovšem není to jen uměle protahovaná sezona, ale také dvanáctihodinový časový posun, co může značně ohrozit šance Evropanů na úspěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

MS na Novém Zélandu má pro evropské veslaře své nástrahy

„Vzpomínám si, že když jsme tenkrát v roce 78 poprvé jeli na Zéland, tak jsme jako většina výprav přijeli čtrnáct dní před začátkem šampionátu. Ale byly tam dva státy – Francie a tenkrát Západní Německo, které přijely měsíc před akcí a byly velice výrazně úspěšné,“ uvedl Zdeněk Pecka.

Pro veslaře je velký časový posun vážně složitou komplikací, jak připomíná Václav Chalupa na základě své tasmánské zkušenosti z roku 1990: „Jsou sportovci, například tenisté, kteří cestují neustále. Ten časový posun na ně myslím už tolik nepůsobí , to tělo už je zvyklé se s tím vyrovnávat mnohem rychleji než třeba u nás veslařů, kteří vykonáme takovou cestu jednou za rok nebo jednou za několik let.“

‘Výlet za exotikou‘

Přidávají se i další trable, jako třeba nutnost poslat závodní loď na cestu až čtvrt roku předem a doma trénovat na záložní. To už dnes závodníci řeší dvěma stejnými loděmi, ale jsou tu i další potíže, a mnohdy docela překvapivé

„Samozřejmě je to pro toho závodníka dost exotická zem, může se stát, že člověk trošičku zapomene na to, proč tam vlastně jel. A najednou si všímá toho okolí a těch zajímavých věcí, které třeba ještě nikdy neviděl,“ konstatoval Václav Chalupa.

Ale tohle by letošnímu králi Světového poháru skifařů Ondřeji Synkovi na Novém Zélandu vážně hrozit nemělo. V dějišti mistrovství světa sice už navštívil ragbyový zápas i termální prameny nedaleko přehrady, to aby si zpestřil monotónní tvrdý trénink před šampionátem.

Teď už se závodí, tak není na výlety čas ani nálada. A že to budou závody bouřlivě bez ohledu na výsledky, o tom svědčí vzpomínka Zdeňka Pecky na jeho dávný novozélandský veslařský start v dějišti letošního šampionátu:

„Zvláštní bylo to, že nejbližší velké město je tam čtyřicet kilometrů a na ty závody jezdilo v průměru šedesát tisíc diváků, což byla tedy známka toho, jak moc jsou Novozélanďané sportovní národ. A také jako moc fandí veslování.“

Petr Čermák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme