Radnice ve Frýdku-Místku postavila hospic. Problém má s kinem

Na příkladu Frýdku-Místku je vidět, jak těžká může být správa obecního majetku. Město vlastní kulturní stánek, o jehož potřebnosti nedokázali představitelé radnice rozhodnout za celé volební období, a místo slibovaných oprav nechali kdysi věhlasné kino dále chátrat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Frýdek Místek v noci (Beskydy - 38)

Zámek Frýdek Místek v noci (Beskydy - 38) | Foto: CzechTourism

Na druhou stranu se městu podařilo několik zásadních investic. Jednou z nich je čerstvě otevřený hospic pro tři desítky nevyléčitelně nemocných lidí. Jde teprve o druhé zařízení, které v celém Moravskoslezském kraji provozuje nedostatkovou službu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Schoffera z Frýdku-Místku

Na chodbách už vidím pracovníky, kteří se připravují na své poslání – zabránit zbytečnému utrpení umírajících a zachovat do posledních chvil jejich důstojnost.

V jedné z místností potkávám jednoho z nich - Jan Chudu. „Vy budete pracovat tady?“ „Budu tady dělat staniční sestru. Pracoval jsem 4 roky na anesteziologicko resuscitačním oddělení, kde lidé umírají také. Tam jde o záchranu lidského života, tady pomůžeme lidem důstojně zemřít. Chybělo to tady. A jelikož to začíná jako nové, je to pro mne výzva.“

Klienti hospice dostanou nejen zdravotní a ošetřovatelskou péči. Jeho tým je připravený pomáhat i po psychické stránce a připraveni jsou i duchovní. Říká mi ředitelka Jarmila Kozlová: „V každém případě jsme vybírali zaměstnance, kteří mají bezvýhradně rádi lidi a jsou sami osobně vyrovnáni se svou smrtelností.“

První lidé se budou do jedno a dvoulůžkových pokojů stěhovat počátkem příštího roku. Je v nich dost místa i pro jejich blízké, kteří je mohou třeba doprovodit do přilehlé zahrady. Hospic kromě toho nabízí odlehčovací lůžka a následnou péči.

Radnice si kvůli stavbě a vybavení hospice za 106 milionů korun musela vzít úvěr. Lidé, kterých se reportér Michal Schoffer ptá v ulicích města, považují investici za správnou.

Problémy s kinem

Pokud je město na hospic hrdé, rozhodně to nemůže platit pro kino Petra Bezruče. Jenom pár ulic stojí budova, kterou radnice slíbila přestavět na moderní kulturní stánek. Místo toho se uvnitř prodává nábytek a oblečení. Ze sálu pro 600 lidí odlákala diváky multikina a budova chátrá.

Úpadek trápí obyvatele, kteří tráví odpoledne na přilehlém náměstí: „No, vypadá to hrozně. Podle mě by tam mělo být kino. Tak, jak to bylo.“

Náklady na opravy se odhadují na několik desítek milionů korun. Navzdory svým původním slibům dokonce radní navrhovali kino prodat. Z toho ale na konec sešlo. Vedení města se totiž na využití kina neshodlo, říká sociálně demokratická primátorka Eva Richterová:

„Většinově jsme se neshodli. Protože samozřejmě je otázka, zda kino, které tam bylo, je smysluplné ho tam cpát znovu. Nehledě na to, že dojezd na nejaktuálnější filmy do Ostravy pro mnohé není problém. A tím pádem se hledá nové využití.“

Dosavadní přešlapování na místě kritizuje zastupitel Ivan Pavlas z KDU-ČSL. O kině podle něho mohlo být rozhodnuto, kdyby vedení města více spolupracovalo s opozicí: „Je potřeba si rozumně sednout, jedna i druhá strana bez ohledu na politické zadání. A místo, které je v centru města, by se opravdu mělo využít ve prospěch občanů.“

O prodeji, rekonstrukci nebo jiném využití kina Petra Bezruče tak bude muset zřejmě rozhodnout příští zastupitelstvo.

Milan Kopp, Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme