Do školy jde poprvé přes 96 tisíc dětí

Žáky a studenty se dnes po dvou měsících zaplní základní i střední školy, gymnázia a učiliště. Do školních lavic zasednou i ti nejmenší - prvňáčků bude více než 96 tisíc, tedy o tři tisíce více než loni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola

Škola | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Do mateřských škol nastupuje dokonce o 17 tisíc dětí více než v minulém školním roce, řekl Radiožurnálu ministr školství Josef Dobeš.

„Teď jsme někde na vrcholu toho boomu, té exploze, teď už bohužel v mateřských školkách to za chviličku půjde jenom dolů, z kopce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Začátek nového školního roku. Téma pro ředitele ZŠ T. G. Masaryka v Praze Martina Šmída.

„Ale teď je velký nárůst o 17 procent a tento nárůst nám začíná postupně přicházet na základní školy, takže v tuhle chvíli se nám zvyšuje počet dětí oproti loňskému roku, co nastupují do prvních tříd,“ uvedl ministr.

Střední školy jsou poloprázdné

Střední školy mají naopak problém s nízkým počtem studentů. V tomto školní roce do středoškolských školních lavic totiž usedne o 16 tisíc žáků méně než loni. Podle ministra Dobeše dorazí demografický pokles v nejbližších letech i na vysoké školy.

„První stupeň se nám teď pomaličku zvedá, na druhém stupni propad stále pokračuje. Ta demografie je strašně důležitá. A v těch koncepcích, co připravujeme na ministerstvu, tak je to něco, co je možná nejvíc palčivé, a na čem já musím pracovat.“

„Střední školy - největší problém je na učňovském školství, kde je 44 procent propad,“ dodal ministr školství.

Dobešův tým připraví návrh Ideální školy. Některé z nich by se měly sloučit.

Školná rok ve znamení boje s kyberšikanou

V letošním školním roce navíc proběhne kampaň Školní rok bez kyberšikany. Ta se stává na českých školách negativním trendem a vzdělávací ústav může podle mnohých odborníků sehrát v této otázce poměrně významnou roli, což potvrzuje i ředitel ZŠ T. G. Masaryka v Praze Martin Šmíd.

„Problém kyberšikany se objevuje především mezi žáky ze stejných tříd. Z vlastní zkušenosti ale vím, že k rozpoznání problému obecné šikany je zapotřebí silná osobnost učitele. Na druhou stranu vliv kantorů na žáky postupem let klesá, respektive jejich autorita, což souvisí i ze ztrátou prestiže učitelského povolání,“ uvedl v Ranním interview Šmíd a dodal:

„Vše souvisí s penězi, kterými rezort disponuje a může v nastalé situaci motivovat učitele. Například ty mladé. Stále je však dost těch, pro které tato práce prestiž neztratila a například na naší škole se mi daří zaměstnávat dobré, kvalitní i mladé pedagogy.“

Kvůli povodním někde škola zatím nezačne

I když startuje nový školní rok, v některých obcích na Liberecku postižených nedávnými povodněmi výuka dnes nezačne. Školní budovy jsou buď poničené, anebo se děti nemají jak do školy dostat.

Například ve Višňové pošlou děti podle místostarosty Ivana Bubeníčka na školu v přírodě.

„Abychom měli možnost v té škole bouchat sbíječkami a ještě dělat nějaké hrubé zednické práce, protože to přízemí bude potřeba sanovat. Dál budeme ještě řešit vytápění školy, protože kotelna je úplně zničená.“

Až za dva týdny půjdou do školy žáci z Chrastavy. Škola dostala podle starosty Michaela Canova výjimku proto, že se někteří školáci nemají jak dostat přes řeku Jeřici do školních budov.

„Ani ten provizorní most neumožní bezpečnou docházku dětí do školy, takže ho musím vyřešit do 13. září, kdy u nás škola začíná.“

Ivana Bernáthová, Lukáš Vincourek, Klára Bílá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme