Hrozba, že obří sluneční erupce zasáhne Zemi, je malá

Obrovskou sluneční erupci zaznamenali v posledních dnech astronomové. Změnila magnetické pole na půlce Slunce a vliv by mohla mít i na naši planetu. Problémy může způsobit hlavně družicím a satelitům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní polární záře

Jižní polární záře | Foto: National Science Foundation, Keith Vanderline

Podle odborníků jde - po delší době - o velkou erupci, která je namířená k Zemi. Jak ale ve Stalo se dnes řekl astronom Miloš Tichý z hvězdárny v jihočeské Kleti, pravděpodobnost, že silná magnetická bouře Zemi skutečně zasáhne, je podle nejnovějších výpočtů pouze desetiprocentní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sluneční erupci a její možné důsledky přiblížil Miloš Tichý v pořadu Stal ose dnes

„Na to, aby nás to mohlo ohrozit, se musí ty erupce opravdu trefit směrem k Zemi. A ten úhel, který musí ta erupce trefit, není zase tak veliký. Takže ta šance, že nás ohrozí, je poměrně malá, a samozřejmě je nenulová,“ upozornil Tichý.

O něco větší pravděpodobnost podle astronoma je, že díky slunečním bouřím bude možné během dnešní a zítřejší noci ve střední Evropě pozorovat polární záři.

Tato šance je 45procentní. Podle Miloš Tichého to závisí na několika faktorech:

„Ta jedna podmínka, že nebude svítit Měsíc, je. Teď jde o to, aby bylo jasno. A aby si posluchači zkusili vyjít někam za město a koukli se nad severní obzor, jestli tam neuvidí buď nazelenkavou nebo načervenalou záři.“

Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme