Biatlonista Soukup získal na MS bronz ve vytrvalostním závodu

Biatlonista Jaroslav Soukup získal bronz ve vytrvalostním závodu na mistrovství světa v německém Ruhdpoldingu. Český reprezentant tak dosáhl největšího úspěchu ve své kariéře. Mistrem světa se stal Slovinec Jakov Fak, stříbro patří Simonu Fourcadovi z Francie.

Zleva stříbrný Simon Fourcade, mistr světa Jakov Fak a bronzový Jaroslav Soukup

Zleva stříbrný Simon Fourcade, mistr světa Jakov Fak a bronzový Jaroslav Soukup | Zdroj: ČTK

Pro český biatlon je to první medaile od roku 2007. Tehdy získal na světovém šampionátu v italské Anterselvě Michal Šlesingr stříbro ve sprintu a bronz v individuálním závodu.

"Větší radost už asi ani mít nemůžu. Fakt jsem to netušil a jsem strašně štastnej," řekl bezprostředně po závodu reportérovi Radiožurnálu Jaroslav Soukup.

Dařilo se i dalším českým biatlonistům. Michal Šlesingr skončil šestý, Ondřej Moravec dvanáctý. Díky tomu si české trio zajistilo start v nedělním závodu s hromadným startem. Tomáš Holubec, který se v neděli stal otcem syna Kryštofa, obsadil 33. místo.

Jsem strašně šťastný, řekl bronzový biatlonista Jaroslav Soukup

Soukup navázal ziskem bronzu na třetí místo z prosincového stíhacího závodu Světového poháru ve švédském Östersundu. V Ruhpoldingu chyboval pouze jednou, a to při druhé střelbě. Do posledního okruhu vybíhal na pátém místě se ztrátou osmi sekund na třetího Němce Andrease Birnbachera. Díky výbornému finiši ale domácího biatlonistu porazil o osm desetin sekundy.

"V letní přípravě se všechno skvěle sešlo, neměl jsem žádné zranění, pořádně jsme trénovali. Poprvé se to projevilo už v Östersundu, kdy jsem byl taky na bedně. Potom se mi kvůli špatné střelbě tolik nedařilo. Až zase tady a jsem za to moc rád." řekl Jaroslav Soukup.

Mistrem světa se stal svěřenec českého trenéra Tomáše Kose Jakov Fak ze Slovinska, který porazil o pouhých sedm sekund Francouze Simona Fourcada. Jeho bratr Martin, který v Ruhpoldingu získal zlato ve sprintu i stíhačce, tentokrát neuspěl. Kvůli pěti chybám na střelnici skončil mimo první dvacítku.

Muži - vytrvalostní závod na 20 km: 1. Fak (Slovin.) 46:48, 2 (1 tr. minuta), 2. S. Fourcade (Fr.) -7,0 (1), 3. Soukup (ČR) -12,3 (1), 4. Birnbacher (Něm.) -13,1 (1), 5. Bauer (Slovin.) -16,6 (1), 6. Šlesingr (ČR) -25,1 (1), 7. Peifffer (Něm.) -36,5 (2), 8. Svendsen (Nor.) -49,2 (2), 9. Novikov (Běl.) -49,8 (0), 10. Lindström (Švéd.) -52,0 (1), ...12. Moravec -59,7 (2), 33. Holubec (oba ČR) -3:30,4 (2)

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 910 b., 2. Svendsen 881, 3. Birnbacher 704, 4. S. Fourcade 662, 5. Bergman (Švéd.) 552, 6. Bö (Nor.) 546, ...16. Šlesingr 479, 25. Soukup 338, 36. Moravec 211, 59. Holubec 64, 69. Vítek (ČR) 39