Jakš a Vrabcová-Nývltová vstoupili do Tour de Ski dvanáctým místem

Běžci na lyžích lyžích Martin Jakš a Eva Vrabcová-Nývltová vstoupili do Tour de Ski dvanáctým místem v prologu v Oberhofu. Aleš Razým byl patnáctý, dvojnásobný vítěz etapového závodu Lukáš Bauer šedesátý.

Martin Jakš - Tour de Ski

Martin Jakš - Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jakš ztratil 17,9 sekundy na vítěze Alexe Harveyho z Kanady. Patnáctý Razým v nevlídném počasí v mlze zaostal za reprezentačním kolegou o necelé dvě sekundy. Dušan Kožíšek obsadil 62., Ondřej Horyna 68. a Jiří Magál 84. pozici.

Česká jednička Lukáš Bauer dojel 35,5 sekundy za vítězem. "Jelo se mi dobře, ale pomalu. Možná to vypadalo, že to beru hodně zvolna, ale tak to není. Bylo rozhodnuto, že tu mám být, tak jsem tady. Závod byl hodně specifický svými podmínkami a délkou," řekl po závodě Radiožurnálu.

00:00 / 00:00

Lukáš Bauer po závodě Tour de Ski v Oberhofu

Vítězný Harvey za sebou nechal o 4,1 sekundy na druhém místě krajana Devona Kershawa, s nímž v roce 2011 získal zlato v týmovém sprintu na mistrovství světa. Třetí s odstupem 10 sekund skončil Nor Chris Jespersen.

Tříkilometrový závod žen vyhrála největší favoritka Marit Björgenová z Norska. Vrabcová-Nývltová na deštěm změklé trati zaostala za trojnásobnou olympijskou vítězkou a vedoucí ženou Světového poháru rovných 15 sekund. Další česká reprezentantka Petra Nováková obsadila 44. pozici, Karolína Grohová zajela 67. čas.

Třiatřicetiletá Björgenová porazila o 1,9 sekundy další Norku Astrid Jacobsenovou. Třetí překvapivě skončila Polka Sylwie Jaskowiecová, jež tak zastoupila slavnější krajanku Justynu Kowalczykovou, která se šance na obhajobu prvenství na Tour kvůli nižšímu počtu závodů klasickou technikou vzdala.

V neděli Tour pokračuje v Oberhofu druhou etapou. Kvůli nedostatku sněhu se místo stíhacího závodu klasicky pojede sprint bruslením.