Lukáš Bauer dojel v Toblachu na své oblíbené trati patnáctý

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v generálce na olympijské hry patnácté místo na klasické v závodě na 15 kilometrů v Toblachu. Na trati, která bude jeho hlavním závodem v Soči, ztratil český reprezentant minutu a čtvrt na vítězného Alexandra Legkova z Ruska.

Lukáš Bauer při prvním stoupání v prologu

Lukáš Bauer při prvním stoupání v prologu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Nejsem z toho kdovíjak nadšený, čekal jsem to lepší. Ale není to žádná tragédie a blýská se na lepší časy,“ řekl ČTK Bauer, který se do Světového poháru vrátil po měsíčním tréninku.

Závod na 15 km klasicky je Bauerovou parádní tratí, získal na ní stříbro v Turíně 2006 a na mistrovství světa v Liberci o tři roky později. Dnes se pohyboval na začátku druhé desítky pořadí na všech mezičasech od pátého kilometru, za vítězným Legkovem nakonec zaostal 1:11,6 minuty. Další Češi v Itálii nestartovali.

Bauer zvolil na proměnlivé sněhové podmínky tvrdé lyže bez mazání, což se ukázalo jako nepříliš vhodná volba. „Bylo to dnes hodně náročné i pro servismany. Pršelo, pak se vyjasnilo, bylo to těžké rozhodování. Sáhl jsem k riziku, ne vždy to vyjde,“ zalitoval Bauer.

Závod rozjel dobře, v prvním okruhu ještě měl dost sil a pohyboval se na čelních pozicích. Pak ale zpomalil, ve stoupání mu lyže nedržely.

„Bylo to trápení, dost jsem se smekal a na konci už to byl velký boj. Měl jsem problémy ty kopce skoro vyjet,“ uvedl český lyžař.

Legkov porazil v těsném souboji o 2,9 sekundy olympijského vítěze z volné patnáctky, Švýcara Daria Colognu. Ten kvůli zranění kotníku vynechal celý dosavadní průběh Světového poháru. Třetí skončil Švéd Marcus Hellner.

Mezi ženami kralovala Björgenová

Klasickou desítku vyhrála norská lyžařka Marit Björgenová, jež bude v Soči obhajovat tři zlaté olympijské medaile z Vancouveru. V cíli měla náskok 36,7 sekundy před krajankou Therese Johaugovou, která vede pořadí Světového poháru

Třetí skončila Švédka Charlotte Kallaová. Ta svým výkonem neumožnila trojnásobný norský úspěch, čtvrtou Heidi Wengovou porazila o necelé dvě sekundy.

Pro třiatřicetiletou Marit Björgenovou to bylo 63. individuální vítězství v závodu Světového poháru v kariéře.

Závody SP v běhu na lyžích v Toblachu (Itálie):

Muži - 15 km klasicky: 1. Legkov (Rus.) 37:02,7, 2. Cologna (Švýc.) -2,9, 3. Hellner (Švéd.) -17,6, 4. Japarov (Rus.) -23,8, 5. Harvey (Kan.) -27,4, 6. Northug (Nor.) -48,3, 7. Nelson (Švéd.) -48,6, 8. Niskanen (Fin.) -54,9, 9. Richardsson (Švéd.) -57,9, 10. Sundby (Nor.) -58,8, ...15. Bauer (ČR) -1:11,6.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 28 závodů): 1. Sundby 1027 b., 2. Jespersen (Nor.) 739, 3. Legkov 626, 4. Northug 537, 5. Halfvarsson (Švéd.) 469, 6. Dürr (Rak.) 466, ...23. Jakš 190, 40. Bauer 140, 60. Razým 83, 98. Magál 29, 153. Kožíšek (všichni ČR) 1.

Ženy - 10 km klasicky: 1. Björgenová 26:54,2, 2. Johaugová (obě Nor.) -36,7, 3. Kallaová (Švéd.) -42,9, 4. Wengová (Nor.) -44,8, 5. Kowalczyková (Pol.) -47,2, 6. Niskanenová (Fin.) -53,8, 7. Jacobsenová -55,9, 8. Steiraová (Nor.) -1:01,6, 9. Saarinenová (Fin.) -1:13,6, 10. Böhlerová (Něm.) -1:29,4.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 28 závodů): 1. Johaugová 1082, 2. Jacobsenová 877, 3. Björgenová 776, 4. Wengová 669, 5. Kowalczyková 618, 6. Herrmannová (Něm.) 569, ...15. Vrabcová-Nývltová 328, 92. Nováková 12, 104. Grohová (všechny ČR) 3.

ČTK, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít