Karvinští a polští strážnici spojují síly, databáze odhalí kradená kola i za hranicemi

Karvinští strážníci chtějí účinněji bojovat proti zlodějům kol. Jako v dalších městech bicykly značí syntetickou DNA, jenže Karviná je nedaleko Polska a kradená kola často mizí za hranicemi. Policisté proto chystají spolu s polskými kolegy společnou databázi, která jim usnadní majitele kradeného kola vypátrat.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklisté v Příboře si mohou nechat označit kolo | Foto: Michal Polášek

„Použijeme mikroskop, přiložíme na tu mikrotečku a vidíme nápisy, číselné kódy. A to je základ pro to, abychom mohli zjistit majitele," ukazuje zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana, jak syntetická DNA funguje.

Zloději ale kradená kola převážejí i přes hranice do nedalekého Polska nebo naopak. A strážníci využívali jen českou databázi. To teď chtějí změnit, do systému budou mít přístup i jejich polští kolegové.

„To znamená, že i Poláci budou zanášet svá evidovaná kola do totožné databáze. A v případě, že dojde k odcizení kola a bude nalezeno už i někde za hranicemi, máme šanci zjistit, odkud pochází, kdo je jeho oprávněným majitelem a podobně," dodává Ožana.

Přes Karvinou vede velká cyklotrasa z Polska a polští turisté do města na kolech jezdí často. Radnice proto novinku v boji proti zlodějům kol vítá.

„Je to rozhodně první vlaštovka v tom evropském měřítku, protože kolo může stát i 300 tisíc korun a je to prostě pravda, ta špičková kola se pořád kradou," říká mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Poté, co strážníci začali kola značit syntetickou DNA, klesl v samotné Karviné počet krádeží o 50 procent.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme