Izraelští vojáci během Obamovy návštěvy zatkli v Hebronu českého aktivistu
Aktivisté v Palestině uspořádali několik demonstrací spojených s návštěvou Baracka Obamy. Při jedné z nich včera izraelští vojáci zatkli v palestinském Hebronu i českého aktivistu. Ten může být obviněn i z napadení vojáka.
Skupina Palestinců demonstrovala v Hebronu na podporu Obamovy cesty. Požadovali, aby prosazoval práva Palestinců. Lidé měli na obličejích masky samotného Obamy nebo také Martina Luthera Kinga. Chtěli tím Obamovi připomenout Kingův boj proti diskriminaci v USA.
Průběh protestu v Hebronu – tedy ve velmi výbušné oblasti, kde jsou židovští osadníci usazeni doprostřed palestinské populace - monitorovali zahraniční aktivisté z Mezinárodního hnutí solidarity (ISM). Hnutí podporuje boj Palestinců za nezávislost a sleduje chování izraelských ozbrojených sil vůči nim.
Návštěvu Baracka Obamy v Izraeli sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Podle dosavadních informací následně vojáci zadrželi celkem šest aktivistů, protože vstoupili do uzavřené vojenské zóny. Mezi nimi jsou i tři Evropani – Dán, Němec a Čech.
„Případ je specifický v tom, že část Hebronu je uzavřená pro Palestince. Do této ulice, kde byli zadrženi, nesmí chodit. Izraelská armáda tuto oblast prohlásila za vojenský uzavřený prostor. Tím pádem byl protest zrušen a armáda mohla aktivisty zadržet,“ poznamenala za ISM Pavlína Musilová s tím, že vojáci vůči pokojně demonstrujícím lidem zakročili zbytečně prudce.
Zahraničně politický komentátor ČRo Milan Slezák upozorňuje, že v Hebronu dnes sice žije 700 Židů a 170 tisíc Palestinců, ale Židé tam byli už před 3000 lety. „Protože to bylo původně hlavní město Izraele. A ze 170 tisíc Palestinců jich drtivá většina – 130 tisíc – žije pod správou Palestinské samosprávy,“ upřesňuje.
Pavlína Musilová z Mezinárodního hnutí solidarity a zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák v poledních Ozvěnách dne na Radiožurnálu
Všichni zadržení jsou nyní ve vazbě. Českému aktivistovi, který může být propuštěn s podmínkou na kauci nebo deportován ze země, ale také hrozí obvinění z napadení vojáka. O tom, zda je to pravda, bude teprve rozhodovat soud.
Palestinci si obecně od cesty Baracka Obamy nic neslibují. Vinu za to, že je zablokovaný mírový proces, Palestinci jednoznačně přičítají Izraeli a říkají, že Spojené státy nedělají mnoho pro to, aby se to na izraelské straně změnilo.
Dnes ráno bylo navíc odpáleno několik raket z palestinské Gazy, kde nevládne vláda, kterou jede Obama navštívit. Jedná se o radikální skupiny, které se odpálením raket snaží narušit dnešní rozhovory v Rámalláhu. Žádná zranění ale útoky nezpůsobily.