Smrt, klima a soukromí. To nejlepší od datového týmu iROZHLAS.cz za rok 2021

Trvalo pouhá dvě staletí, než se naděje dožití zvedla z 28 let na bezmála osmdesátku. I na to loni upozornil datový tým iROZHLAS.cz, když zjišťoval, jak se u nás žilo a na co se umíralo od konce osmnáctého století do současnosti. Zabýval se ale také třeba tím, jak vaše společenská třída ovlivní vaši uhlíkovou stopu nebo jak Česko poznamenala kůrovcová kalamita.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podobných map, ale nejen ty, jsme vám v uplynulých dvanácti měsících přinesli mnoho | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

V Česku teď umírá výrazně více lidí, než tomu bylo před pandemií.

Od moru ke covidu: unikátní data, jak se měnily příčiny úmrtí Čechů od císaře pána do dneška

Číst článek

Zatímco jiní se zasekli na cynické otázce „na covid, nebo s covidem?“, v datovém týmu serveru iROZHLAS.cz jsme se jí inspirovali k pátrání po tom, jak dlouho se u nás žilo a na co se umíralo od vlády Josefa II. po vládu Andreje Babiše (ANO).

Trvalo pouhá dvě staletí, než se naděje dožití zvedla z 28 let na bezmála osmdesátku. Nešlo to ovšem podle pravítka: po krátkodobých zásecích dlouhodobě pozitivního vývoje vás provede obsáhlý článek plný interaktivních vizualizací.

Navázali jsme na něj připomenutím, že osmdesátku sudičky nerozdávají plošně všem: vyšší vzdělání znamená delší život, zvlášť u mužů.

Uhlíkovou stopu bohatých navyšuje cestování, chudých vytápění. Spočítejte si tu svoji

Číst článek

Celý rok nás zaměstnávala změna klimatu. Na jaře Český rozhlas publikoval výsledky exkluzivního reprezentativního průzkumu agentur PAQ Research, STEM a CVVM Rozděleni svobodou: Klimatická změna.

Popsali jsme, jak vaši uhlíkovou stopu předurčuje to, do jaké společenské třídy patříte, a pro poučné hraní připojili kalkulačku.

V sérii článků dále rozebíráme některá na první pohled paradoxní zjištění: většina lidí věří, že změny klimatu ovlivní svět, mnohem méně jich ale čeká, že se změny projeví i přímo jejich nejbližším okolí.

Průzkum také zkoumal, čím jsme v Česku k jejímu zmírnění ochotni přispět: líbily by se nám dotace na zateplení budov a veřejnou dopravu, zato o zdražení masa slyšet nechceme.

Dnešní děti čeká kvůli změně klimatu horší život, myslí si většina Čechů. O řešeních ale pochybují

Číst článek

K podobným závěrům vedl výzkum Katedry environmentálních studií FSS MU, o kterém jsme psali v létě: změny klimatu vnímá stále víc Čechů a Češek stále naléhavěji, v názorech na řešení se ale rozcházejí. Jak s veřejností komunikovat a s jakými emocemi přitom pracovat, shrnuje environmentální psycholog Jan Krajhanzl.

Na podzim brněnská katedra zveřejnila výsledky průzkumu vedeného mezi nejmladšími generacemi: mladí fandí klimatickým protestům, ale nechodí na ně, vyplývá z něj. V říjnu jsme se pustili do jednoho z projevů změn klimatu: kůrovcové kalamity, která už připravila Vysočinu o pětinu lesů.

Články o volbách stárnou rychle, analýze demografických charakteristik voličů a voliček jednotlivých stran by se to ale stát nemuselo.

Hackli nemocnici? Máte právo vědět, co se stalo s vašimi daty

Číst článek

V datovém týmu nám záleží na tom, aby stát sdílel užitečné informace s občany, a naopak aby soukromí jednotlivců zůstalo chráněné před státem i ostatními jednotlivci. Psali a mluvili jsme proto o tom, jak ministerstvo zdravotnictví křečkuje důležité pandemické statistiky, na což jsme bohužel museli upozorňovat opakovaně.

Pokrývali jsme úniky dat z facebooku i z hacknutých systémů nemocnic, vysvětlovali (ne)anonymitu kryptoměn nebo cesty, kudy se viry dostávají do mobilních telefonů.

Také jsme sepsali zásady pro to, jak bezpečně kontaktovat novináře. Za svoje kolegy a kolegyně Petra Kočího, Kristínu Zákopačnovou, Jana Cibulku, Nelu Krawiecovou, Jana Bočka a Annu Košlerovou vám jako editor datového týmu přeji nový rok bez podobných starostí. A hlavně v plném zdraví.

Michal Kašpárek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme