Zákon o veřejných zakázkách nebude obsahovat spornou úpravu Pirátů, kteří chtěli ve Sněmovně převést do normy pravidla o střetu zájmů ve vztahu k firmám vlastněným veřejnými funkcionáři.
Zdeněk Hřib byl v minulém volebním období primátorem, v nově ustavené koalici zastává funkci náměstka primátora pro dopravu. Ve funkci nahradil bývalého náměstka primátora Adama Scheinherra.
Spor vznikl v roce 2021 před sněmovními volbami kvůli debatě nad sdílenou ekonomikou. Babiš se ve Sněmovně ohradil proti Pirátům se slovy: „My nechceme sdílet naši zemi.“
Strany koaliční smlouvu podepsaly po téměř pěti měsících od komunálních voleb, což je nejdéle v historii České republiky. Praha zůstávala poslední obcí, která po volbách dosud nemá nové vedení.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz popisuje, jaké bude soužití se Zdeňkem Hřibem (Piráti), který v Praze povede dopravu. Udženija mluví i o anabázi se zastupitelkou Hanou Kordovou Marvanovou.
„Spolupráci s ODS znám z Prahy 10. Bývá s nimi často velmi rozumná domluva. V nové radě ale musí jít ega všech stranou,“ říká budoucí náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti).
Tak dlouho se o vládě nad hlavním městem v novodobé historii ještě nejednalo. Po čtyřech měsících to ale vypadá, že v Praze vznikne koalice na vládním půdorysu.
Jedním z důvodů, proč Praha stále nemá na rozdíl od jiných měst vedení, je odmítání vítězné koalice SPOLU spolupracovat se zastupiteli Pirátů, kteří naopak uzavřeli spojenectví s hnutím Praha sobě.
Zlepšit situaci by podle premiéra měla i novela stavebního zákona, která postoupila ve Sněmovně do druhého čtení. Podle Ivana Bartoše by se jí poslanci měli zabývat na schůzi začínající 7. března.
Co jiného než naivita a vrchol neprofesionality od zástupců pražské koalice Spolu bylo vysnít si menšinovou vládu nad metropolí opřenou o těsnou většinu s opozičním hnutím ANO?
„Žena často bývá raději doma s dětmi,“ oponuje Markétě Gregorové (Piráti) v Pro a proti Lenka Kohoutová (ODS). Podle Gregorové studie ale dokládají, že volba žen zůstat doma není často dobrovolná.
Druhá ODS by měla 13,9 procenta, třetí je SPD s 12,4 procenta hlasů. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny byly vládní KDU-ČSL a TOP 09 a dále ČSSD a KSČM.
Čí vinou zkrachovala po více než dvou měsících jednání o pražské koalici na vládním půdorysu? V pořadu Pro a proti debatovali primátor Zdeněk Hřib z Pirátů a Jan Wolf z KDU-ČSL.
„Může to skončit i tak, že to vyústí v koalici na vládním půdorysu a my jsme v té chvíli byli těmi, kteří jim dali prostor, aby dva měsíce mohli jednat. Bereme to jako odšpuntování situace.“
Kabinet předpokládá, že počet uchazečů se ještě zvýší, prodloužil termín pro podání přihlášek o jeden týden. Funkce nevyžaduje vysokoškolské vzdělání. Naopak bude ředitel agentury odvolatelný vládou.
Předseda pirátských poslanců upozorňuje, že podle jeho dat je většina oznámení, která upozorňují na nejzávažnější podvody a na základě kterých probíhají trestní řízení, posílaná anonymně.
V organizaci Pirátů kvůli vstupu do koalice panoval rozpor, o kterém od pátku do úterý hlasovala členská základna strany. Rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů.
Na poslední příčky dotazovaní řadili zdraví nebo nejbližší tým prezidentského kandidáta. Minimálně sedm z deseti voličů se však shodlo, že se řídí i těmito aspekty.
V porovnání se zářijovým průzkumem si hnutí ANO pohoršilo o tři procentní body. Naopak občanští demokraté si o 3,5 procenta polepšili. Na třetím místě jsou Piráti se ziskem 11,5 procenta hlasů.
Mezi uchazeči o prezidentské křeslo by si ale svého kandidáta vybralo také skoro osmdesát procent voličů Pirátů nebo Starostů. Nevolit se rozhodl jen téměř každý desátý z dotazovaných.