Zásadní je prohlášení premiéra Petra Fialy po schůzce, že Česká republika by chtěla zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta už v roce 2024, tedy o rok dříve, než si zapsala do programového prohlášení.
Fiala řídí vládu, jejímž úkolem je poradit si s koncentrací hospodřských a sociálních problémů. V této situaci působí iracionálně snahy části ODS přemluvit premiéra k prezidentské kandidatuře.
Premiér Fiala řekl, že v Lánech se konala velmi věcná a částečně i odborná debata o zahraničí, obranné a energetické politice. Mluvilo se například o výzvách spojené s předsednictvím v Evropské unii.
„Vládní data potvrdila to, co jsme říkali celou dobu: V jiných regionech jsou kapacity volnější a je třeba vytvořit systém, který bude motivovat lidi k přesunu,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib.
Hlasování přecházela skoro šestihodinová debata poslanců. Dolní komora schválila pokračování nouzového stavu zejména hlasy poslanců pětice koaličních stran.
Je vláda dost pružná v pomoci potřebným? Proč je například žádost o příspěvek na bydlení tak složitá? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl premiér a předseda ODS Petr Fiala.
„Ceny rostou a vláda ani nehne prstem, aby lidem pomohla.“ Takové obvinění získává stále větší ohlas. Vláda ho ovšem musí odmítnout, protože sociální kompetence je dnes tím, co vyhrává volby.
Jde o pietní místo, které je vytvořeno v nechvalně proslulé německé věznici Plötzensee, kterou nacisté využívali během let 1933–1945 k věznění a popravám lidí z protinacistického odboje.
„Zatím si dokážeme s vlnou uprchlíků dobře poradit, ale abychom mohli pokračovat a situaci tak dobře zvládat dál, domluvili jsme se, že požádáme sněmovnu o prodloužení nouzového dní,“ řekl Fiala.
Premiér Petr Fiala (ODS) přijal v úterý v pražské Kramářově vile rakouského kancléře Karla Nehammera. Vedle bilaterálních vztahů by měl jednat o dopadech války na Ukrajině či o evropské agendě.
O příspěvcích na bydlení, které bere zlomek těch, kteří na něj mají nárok, i o jednorázových 5000 korunách na dítě se v komentáři rozepsal Petr Šabata.
Do bojů na Ukrajině se už někteří čeští dobrovolníci zapojili, jejich počet ale není k dispozici. Zachycují je snímky pořízené v Irpini, s dalšími mluvili čeští novináři pohybující se na Ukrajině.
Otázkou pro příští týdny a měsíce je, co se středopravicovým kabinetem udělá fakt, že od partnerů se v sólo stranických preferencích razantně odděluje ODS.
Před několika dny navštívil český premiér Petr Fiala Berlín. Setkal se s nejvyššími představiteli Německa, kancléřem Olafem Scholzem a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.
Již dva měsíce Česko nevydává víza Rusům a Bělorusům a k tvrdému postupu chce přesvědčit i další země. „Tlak vůči obyčejným lidem by měl být přiměřený,“ míní advokát, který zastupuje rozdělené rodiny.
„Ukrajinci bojují i za naši svrchovanost a svobodu,“ zdůraznil Morawiecki. Upozornil, že ukrajinští uprchlíci v Polsku pracují ku prospěchu země, nejde tedy jen o jednostrannou pomoc ze strany Polska.
Česko patří k evropským zemím, které jsou na ruském plynu nejvíce závislé. V případě dlouhodobého přerušení dodávek plynu by řešení podle premiéra Petra Fialy (ODS) nebylo jen na samotném Česku.
Obvykle se tvrdí, že na nesmysly typu „Fiala nebyl v Kyjevě“ naletí lidé hloupí, nevzdělaní, zklamaní neúspěchem. O Fialově podvodu mě onehdy přesvědčoval úspěšný světaznalý kamarád, píše Ondřej Neff.
Vláda plánuje upravit také pravidla rodičovské. Rodiče s nižším příjmem by mohli mít měsíční příspěvek místo nynějších nejvýš 10 000 korun až 13 000. Vláda chce také podpořit zkrácené úvazky.
„Řekl jsem panu prezidentovi, že v době, kdy Brusel kritizoval Polsko, jsem tuto kritiku označil jako vměšování se do vnitřních polských záležitostí,“ popsal Zeman.
Ve středu ráno zastavila ruská společnost Gazprom dodávky plynu do Polska a Bulharska. V Česku tento scénář momentálně nehrozí, ale podle Fialy je třeba připravit se i na to.