Syrská síť pro lidská práva odhaduje, že od roku 2011 bylo ve věznicích po celé Sýrii zadržováno více než 130 000 lidí. Několik tisíc až desítek tisíc jich zemřelo.
O víkendu povstalci v čele s islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS) po bleskové dvoutýdenní ofenzivě svrhli režim prezidenta Bašára Asada, který následně uprchl do Ruska.
Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár se minulý týden už potřetí setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Panují obavy, že se slovenská diplomacie přiklání k Rusku.
„Evropu bude situace v Sýrii zajímat speciálně kvůli migraci, Ameriku kvůli zájmům, které tam dlouhodobě má,“ popisuje politický geograf Libor Jelen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Rusko nyní podle západních analytiků spolu s Krymem, anektovaným ještě v roce 2014, a okupovanými částmi Doněcké a Luhanské oblasti na východě země, ovládá více než 110 000 kilometrů čtverečních.
„Francouzi počítají s tím, že každý rok se do katedrály bude chtít podívat 15 milionů návštěvníků, lidé si budou muset místo rezervovat,“ říká zpravodaj Martin Balucha pro Radiožurnál.
Blesková povstalecká ofenziva v Sýrii smetla za 11 dnů režim prezidenta Bašára Asada. Podle Evy Taterové z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd může situace vést ke kompromisu či další válce.
„Je evidentní, že tu máme klimatický stav nouze. Kvůli letním vedrům jsme museli upravit pravidla pro venkovní práci,“ popsala ministryně práce Yolanda Díazová.
„Do Evropy přišly miliony lidí. Nelze ale předpokládat, že se většina z nich bude vracet do Sýrie,“ odhaduje ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.
Vypadá to, že Kreml se někdy v polovině loňského roku rozhodl, že svým zpravodajským agenturám dovolí, aby „se trochu utrhly ze řetězu“, jak řekl ředitel MI6 Richard Moore.
Moskva patřila k nejbližším spojencům Asadova režimu v bojích proti povstalcům. V Sýrii má Rusko dvě důležité vojenské základny – námořní v přístavu Tartús a leteckou Hmímím.
Masové protivládní protesty v Gruzii nemají vůdce, demonstranti se nechtějí spojit s opozicí a státní aparát s pomocí policie a maskovaných rváčů drží společnost pod krkem.
Ukrajinské letectvo informovalo, že osmnáct ruských dronů zmizelo z radaru, pravděpodobně díky aktivním protiopatřením elektronického boje. Jeden zůstal v ukrajinském vzdušném prostoru.
Bílé přilby podle BBC uvedly, že do věznice vyslaly pět „specializovaných krizových týmů“, kterým pomáhá průvodce, který ví, jak to ve rozsáhlém vězeňském komplexu vypadá.
Několik lidí uvedlo, že vidělo maskované muže hodit do komplexu zápalné lahve nebo vylít hořlaviny. Jeden člověk byl zraněn a budova synagogy byla značně poškozena.
Slovensko zaujalo postoj, že Kyjevu nedodá ani náboj. „Ani náboj na Ukrajinu se proměnil na velmi hodně nábojů na Ukrajinu,“ upozorňuje bývalý slovenský ministr zahraničí Miroslav Wlachovský.
Nejprve menší výbuch a následně silná detonace nastaly v sobotu v 6.15, v důsledku čehož se částečně zřítila třípodlažní budova a začala hořet. Pět bytů exploze zcela zničila.
Jediným zadrženým politikem je zatím exministr obrany Kim Jong-hjon. Podle tisku i některých vládních představitelů právě exministr prezidentovi poradil vyhlášení stanného práva.
„V důsledku bojů za svržení Asada bylo zabito 910 lidí: 392 povstalců, 380 příslušníků sil svrženého prezidenta Asada a jeho spojenců a 138 civilistů,“ uvedla Syrská organizace pro lidská práva.
„Jeden z hlavních tureckých zájmů je zachovat bezpečnost na jižní turecké hranici. Dalším pak bude otázka Syřanů v Turecku,“ říká Karolína Lahučká, analytička z Asociace pro mezinárodní otázky.
Postupný pokles popularity je u ukrajinských prezidentů opakujícím se jevem. „Udržet si popularitu je v této zemi neuvěřitelně složité, zvlášť během náročné války,“ říká ukrajinský novinář.
Odchod lékařů na konci letošního roku by patrně ochromil provoz nemocnic, což se na Slovensku už stalo v roce 2011. Tehdy museli pomoct čeští vojenští lékaři.
V rozhovoru s NBC zvolený prezident dále uvedl, že během svého čtyřletého funkčního období hodlá nechat deportovat všechny přistěhovalce, kteří jsou v USA nelegálně.