‚Nová fáze blízkého přátelství.‘ USA a EU budou společně usilovat o nulová cla na průmyslové zboží

Spojené státy a Evropská unie se dohodly na tom, že budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů. Po setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem to ve středu řekl americký prezident Donald Trump.

Washington (Aktualizováno: 23:19 25. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie podle Trumpa začne ze Spojených států nakupovat „hodně sóji“ a dovážet bude také více amerického zkapalněného plynu. Juncker setkání označil za konstruktivní a uvedl, že se obě strany dohodly, že během nadcházejících jednání nebudou zavádět nová cla.

„Setkali jsme se tu v Bílém domě, abychom zahájili novou fázi ve vztazích mezi Spojenými státy a Evropskou unií, fázi blízkého přátelství, silných obchodních vztahů, ze kterých budou těžit obě strany,“ uvedl na tiskové konferenci Trump a dodal, že pokud s USA a EU spojí, mohou učinit svět lepším a bezpečnější. Před časem přitom americký prezident označil EU za jednoho z jednoho z mnoha nepřátel, které Spojené státy mají.

Trump: Evropská unie je náš nepřítel v obchodu, Čína ekonomicky a Rusko v určitých ohledech

Číst článek

„Především jsme se dnes dohodli, že budeme společně usilovat o nulová cla, nulové necelní bariéry a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů,“ řekl Trump po středečním setkání s Junckerem v Bílém domě. „Budeme také pracovat na tom, abychom snížili bariéry a zvýšili obchod ve službách, chemikáliích, léčivech, zdravotnických výrobcích a sóje,“ dodal prezident.

Evropská unie podle Trumpa začne „téměř okamžitě“ nakupovat mnoho sóji od amerických zemědělců. „Evropská unie chce ze Spojených států dovážet více zkapalněného zemního plynu,“ uvedl dále prezident s tím, že EU bude z USA plyn nakupovat „masivně“.

Trump se s Junckrem podle svých slov dohodl také na zahájení jednání o snížení byrokracie ve vzájemném obchodu, ale také na společném úsilí o reformu Světové hospodářské organizace (WTO). „Také vyřešíme otázku cel na ocel a hliník a odvetná cla,“ zakončil Trump, aniž by sdělil podrobnosti.

„Učinili jsme dnes dohodu,“ řekl na tiskové konferenci Juncker. Potvrdil, že v Evropě vznikne více terminálů sloužících k dovozu zkapalněného zemního plynu z USA a že EU bude dovážet více americké sóji. „Dokud jednáme - vyjma případu, že by jedna ze stran jednání zastavila - zdržíme se uvalování dalších cel a přehodnotíme existující cla na ocel a hliník,“ sdělil také předseda Evropské komise. „Bylo to dobré a konstruktivní setkání,“ zakončil Juncker.

EU uvalila clo na americké zboží. ‚Předvídat se dá jen, že se Trump zachová nepředvídatelně,‘ říká Bärtl

Číst článek

K výsledku jednání Junckerovi a Trumpovi už stihl pogratulovat například německý ministr hospodářství Peter Altmaier. „Dosažen průlom, díky kterému bude možné vyhnout se obchodní válce a zachránit miliony pracovních míst! Skvělé pro světové hospodářství,“ napsal na twitteru.

Debata Junckera s Trumpem se soustředila na obchodní spor vyvolaný celním zatížením evropského zboží, který hrozil vyústit v transatlantickou celní a obchodní válku. Trump nejprve uvalil cla na evropský hliník a ocel, Brusel reagoval „odvetnými“ opatřeními, tedy cly na dovoz nejrůznějšího amerického zboží, včetně džínsů, potravin či motocyklů Harley-Davidson.

Washington poté oznámil, že zvažuje, zda neuvalit vysoká cla na dovoz evropských automobilů. Evropská komise v reakci na to podle listu Financial Times připravovala soupis zboží, jehož by se mohlo týkat případné druhé kolo celních opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme