Stav v Česku k :
Testů
Nakažení
Vyléčení
Zemřelí

Stav ve světě:
Nakažení
Vyléčení
Zemřelí

Koronavirus

Základní informace

1 • Kam telefonovat

 • 1221 (* info)

  Linka 1221 centrální informační linka ministerstva zdravotnictví ke koronaviru. V provozu je každý všední den od 8:00 do 19:00 hodin, o víkendech pak od 9:00 do 16:30 hodin. Volání může být zpoplatněno dle tarifu operátora, hovor může stát několik korun za minutu.

 • 1212 (* info)

  Linka 1212 slouží jako rozcestník pro občany, kteří hledají ekonomické informace ohledně koronaviru. K dispozici je nově pět voleb: 1 Ošetřovné pro OSVČ, 2 Program COVID - Nájemné, 3 Programy COVID Českomoravské záruční a rozvojové banky, 4 Program COVID - Kultura, 5 Ostatní informace pro podnikatele. V provozu je každý pracovní den od 8.30 do 16.30.

 • 224 972 222 (* info)

  Infolinka ministerstva zdravotnictví pro dotazy, které se týkají zdravotnictví a nejsou primárně spojené s koronavirem. V provozu je v pracovních dnech od 9.00 do 17.00.

 • 724 810 106 (* info)

  Infolinka Státního zdravotního ústavu ke koronaviru. V provozu denně od 9.00 do 21.00.

 • 725 191 367 (* info)

  Infolinka Státního zdravotního ústavu ke koronaviru.

 • 224 183 200 (* info)

  Informační centrum ministerstva zahraničí pro cesty do zahraničí. K dispozici je pondělí až pátek od 8.00 do 16.00.

2 • Zákazy a omezení

(aktualizováno 9. 9. 2020 v 16.20)
 • Nošení roušek
  Lidé v Česku musí od 10. září nosit roušky ve všech vnitřních prostorech. Povinné jsou například v obchodech, restauracích, ve školách, u kadeřníka, na poštách nebo úřadech. Nosit je lidé musejí také v MHD, taxících a příměstských autobusech nebo vlacích. Roušky se musí nosit také na všech hromadných akcích.

  Povinné jsou roušky také ve firmách, kde zaměstnanci nepracují na jednom místě a nejsou schopni mezi sebou dodržet dvoumetrové rozestupy.

  Chránit nos a ústa si budou muset lidé také ve volebních místnostech, kam zamíří v říjnu k senátním a krajským volbám.

  Povinnost nosit roušku se může měnit podle stávající epidemiologické situace. Aktuální výčet najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví.
 • Výjimky z nošení roušek
  Výjimku z nošení roušek mají například děti do dvou let, děti i pedagogové mateřských škol, pedagogové ve třídě na prvním stupni ZŠ, lidé s některými zdravotními poruchami či hospitalizovaní pacienti nebo zákazníci při konzumaci nápojů a jídel či sportovci v době aktivity. Nasazenou roušku nemusí mít ani řidiči hromadné dopravy, pokud se vyhýbají kontaktu s cestujícími.

  Nosit roušky se také nemusejí ve firmách, kde zaměstnanci pracují na jednom místě a jsou schopni mezi sebou dodržet dvoumetrové rozestupy.

  Roušky nebudou povinné ani pro účastníky soudů. Výjimka se týká jak soudců, státních zástupců a obhájců, tak i obviněných, svědků nebo také tlumočníků.

  Na svatbě nebudou muset mít nasazenou roušku snoubenci v průběhu obřadu, ani při fotografování. Stejná výjimka bude při zmíněných úkonech platit také pro rodinné příslušníky a blízké. Roušky nemusejí mít ani moderátoři nebo herci či další účinkujcí.
 • Školy
  Děti ve školách po celém Česku musí nosit roušky ve společných prostorech. Žáci prvního stupně mohou ve třídách roušky sejmout, ti na druhém stupni a starší ji musejí mít i při výuce.
 • Hromadné akce
  Od 1. září je pro hromadné venkovní akce povolená účast maximálně 1000 osob. V případě rozdělení prostor do oddělených sektorů lze za dodržení specifických podmínek naplnit i prostory s kapacitou až 2000 osob.

  Na akcích uvnitř budov je povolená účast maximálně 500 osob. V případě rozdělení prostor do oddělených sektorů lze za dodržení podmínek naplnit i prostory s kapacitou do 1000 osob.

  Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané na konkrétní místo. Restaurace, bary či kluby nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení.
 • Hospody a restaurace
  Restaurace, bary nebo kavárny po celém Česku musejí zavřít ve 22. hodin, otevřít se pro zákazníky mohou od šesté ranní. Možný bude prodej z okénka bez vstupu zákazníků do provozovny. Opatření se opět mohou v některých oblastech Česka lišit dle aktuální epidemiologické situace.
 • Nemocnice a domovy pro seniory
  Nemocnice či domovy pro seniory a další sociální zařízení jsou na většině Česka pro návštěvy otevřená. Je ale nutné vzít si respirátor nebo roušku. Přijít na návštěvu k pacientovi či seniorovi také mohou najednou dva lidé. Roušky jsou povinné v nemocnicích, na poliklinikách, v ambulancích nebo lékárnách. A také v domovech pro seniory či ve stacionářích. Opatření se opět může v některých oblastech Česka lišit dle aktuální epidemiologické situace.
 • Cestování - omezení od cizích států
  Kvůli zhoršení epidemiologické situace v Česku mohou některé evropské státy přistoupit k omezením pro turisty, kteří by chtěli přicestovat na jejich území. Například Slovensko zařadilo v polovině září Česko kvůli koronaviru mezi rizikové země. Potřeba je test nebo karanténa. Některé státy omezují vstup pouze lidem třeba z Prahy. Češi cestující do zahraničí by si proto vždy měli zjistit aktuální informace, nejlépe na stránkách ministerstva zahraničních věcí.
 • Cestování - omezení od Česka
  Evropské země jsou pak pro Čechy rozděleny do skupin podle rizikovosti. Zelená určuje nejméně rizikové, oranžová se zvýšeným rizikem a červená jsou nejvýše rizikové. Do zelených a oranžových zemí se z Česka může cestovat volně. Do červené není doporučené cestovat, lidé by cestovali na vlastní riziko. Při návratu je vyžadován negativní test na covid-19, případně lidé musí do 14denní karantény. Rozdělení zemí se může měnit. Stejně tak konkrétní pravidla pro cestování na jejích území. Aktualizované informace najdete zde.

  Také pravidla pro cestování do zemí mimo Evropu se mohou měnit. Informace v tomto případě pravidelně aktualizuje ministerstvo zahraničí níže na svých webových stránkách.

3 • Jaké jsou příznaky COVID-19

 • Horečka (v 87,9 % případů)
 • Suchý kašel (67,7 %)
 • Únava (38,1 %)
 • Zahlenění (33,4 %)
 • Ztráta čichu a chuti
 • Obtížné dýchání nebo dušnost
 • Trvalá bolest nebo tlak na hrudi
 • Neobvyklá zmatenost nebo neschopnost se „nastartovat“
 • Další příznaky

4 • Jak chránit sebe i ostatní

 1. Pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou.
 2. Omezení pohybu mimo domov.
 3. Nošení roušky nebo ústenky na veřejnosti, její pravidelná dezinfekce.
 4. Vyhýbání se kontaktu s člověkem, který jeví příznaky onemocnění.
 5. Používání dezinfekčních prostředků.
 6. Při setkání udržovat 2m odstup.
 7. Kýchat nebo kašlat do předloktí.

5 • Jak se koronavirus šíří

6 • Jak koronavirus útočí na lidskou buňku

7 • Co je koronavirus

SARS-CoV-2 (dříve označovaný prozatímním odborným jménem 2019-nCoV nebo jako wuchanský koronavirus) je taxonomický ráz či vnitrodruhový klad virového druhu s mezinárodním taxonomickým názvem Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus. Jedná se o RNA koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19 (z angl. COronaVIrus Disease 2019), které bylo poprvé pozorováno na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Nyní je sedmým známým lidským koronavirem. Sekvenční analýza odhalila, že patří do stejného druhu jako SARS-CoV, tedy virus způsobující nemoc SARS. Zdroj: Wikipedie.

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19 pod elektronovým mikroskopem na snímku z 13. února 2020 v NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML) v USA. | Foto: NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML), U.S. NIH | Zdroj: Wikimedia Commons (Public domain)

8 • Studie kolektivní imunity

Studie kolektivní imunity odhalila v české populaci velmi nízký počet nakažených nemocí covid-19. Podle předběžných výsledků se pohybuje kolem jednotek promile. Mezi 26 549 testovanými v Praze, Brně, Litoměřicích a na Olomoucku bylo 107 dosud neodhalených pozitivních testů. Ani v nejvíce zasažených lokalitách nedosahuje podíl nakažených hodnoty pěti procent testovaných. Lidí bez příznaků je mezi nakaženými asi 27 až 38 procent.

Testování začalo ve čtvrtek 23. dubna. Testováno bylo 26 549 lidí, mezi nimi asi 2400 chronicky nemocných pacientů. Přes 5000 lidí bylo testováno v Praze a Brně, téměř 6700 v Olomouci, asi 3100 v Litoměřicích a 2400 lidí v Litovli, Uničově a Července, které byly na začátku epidemie hygieniky uzavřeny kvůli vysokému výskytu nakažených. Dalších 1200 lidí doplnili respondenti Akademie věd ČR a 620 lidí přidal Český statistický úřad. Více informací je na speciálním webu.

9 • Užitečné texty

10 • Další čtení

Koronavirus - online

Online reportáž můžete vložit i na svůj web. Návod najdete zde.

Koronavirus - tabulky a mapy

Koronavirus - mapa nakažených

Koronavirus - stav v Evropě

Graf otestovaných lidí v ČR v čase

Nakažení a mrtví podle věku

Mapa s okresy Česka

Vývoj počtu nakažených od prvního případu podle zemí