Stav v Česku k :
Testů
Nakažení
Vyléčení
Zemřelí

Stav ve světě:
Nakažení
Vyléčení
Zemřelí

Koronavirus

Základní informace

1 • Kam telefonovat

  • 1221 (* info)

    Linka 1221 centrální informační linka ministerstva zdravotnictví ke koronaviru. V provozu je každý všední den od 8:00 do 19:00 hodin, o víkendech pak od 9:00 do 16:30 hodin. Volání může být zpoplatněno dle tarifu operátora, hovor může stát několik korun za minutu.

  • 1212 (* info)

    Linka 1212 slouží jako rozcestník pro občany, kteří hledají ekonomické informace ohledně koronaviru. K dispozici je nově pět voleb: 1 Ošetřovné pro OSVČ, 2 Program COVID - Nájemné, 3 Programy COVID Českomoravské záruční a rozvojové banky, 4 Program COVID - Kultura, 5 Ostatní informace pro podnikatele. V provozu je každý pracovní den od 8.30 do 16.30.

  • 224 972 222 (* info)

    Infolinka ministerstva zdravotnictví pro dotazy, které se týkají zdravotnictví a nejsou primárně spojené s koronavirem. V provozu je v pracovních dnech od 9.00 do 17.00.

  • 724 810 106 (* info)

    Infolinka Státního zdravotního ústavu ke koronaviru. V provozu denně od 9.00 do 21.00.

  • 725 191 367 (* info)

    Infolinka Státního zdravotního ústavu ke koronaviru.

  • 222 264 222 (* info)

    Informační centrum ministerstva zahraničí pro cesty do zahraničí. K dispozici je pondělí až pátek od 8.00 do 16.00.

2 • Zákazy a omezení

(aktualizováno 31. 05. 2021 v 08.00)
  • Nošení respirátorů
    Lidé v Česku musí nosit respirátory nebo nanoroušky na všech frekventovaných místech. Povinné jsou například v obchodech, na poštách nebo úřadech. Nosit je lidé musejí také v MHD, včetně zastávek, nástupišť a čekáren, taxících a příměstských autobusech nebo vlacích. A také ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb. Dvě chirurgické roušky přes sebe nestačí.

    Ochranu dýchacích cest venku musejí mít lidé jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Povinnost platí i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti.

    Povinné jsou chirurgické roušky nebo respirátory také na pracovištích. Výjimku mají lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ochranu nosu a úst musí pracovníkům zajistit zaměstnavatel.

    Povinnost nosit roušku či respirátor se může měnit podle stávající epidemiologické situace.
  • Výjimky z nošení respirátorů
    Výjimku z nošení roušek či respirátorů mají například děti do dvou let, děti v mateřských školách, lidé s některými zdravotními poruchami či hospitalizovaní pacienti, cestující veřejné dopravy při konzumaci jídla či nápojů nebo sportovci v době aktivity.

    Nasazený respirátor nemusí mít ani řidiči hromadné dopravy, pokud se vyhýbají kontaktu s cestujícími.

    Respirátory nejsou povinné ani pro účastníky soudů. Výjimka se týká jak soudců, státních zástupců a obhájců, tak i obviněných, svědků nebo také tlumočníků.

    Na svatbě nebudou muset mít nasazený respirátor snoubenci v průběhu obřadu, ani při fotografování. Stejná výjimka bude při zmíněných úkonech platit také pro rodinné příslušníky a blízké. Respirátory nemusejí mít ani moderátoři nebo herci či další účinkující.
  • Školy
    Mateřské školy jsou otevřené. Děti se netestují ani nenosí roušky. Otevřené jsou také základní školy, kde je třeba se 2x týdně testovat a nosit ve třídě roušku. Otevřené jsou i střední a vysoké školy, kde rovněž platí protiepidemická opatření.
  • Hromadné akce
    Divadla a kina jsou otevřená. Konat se mohou i koncerty a festivaly. Kapacity jsou omezené. A podmínkou pro vstup je negativní test, potvrzení o prodělané nemoci covid-19 ne déle než 180 dní nebo o očkování nejméně 22 dní po první dávce. Otevřená jsou také muzea a galerie, kde je rovněž omezena kapacita. Na všech místech je nutné nosit respirátor.

    Jsou otevřené restaurace, bary, herny a kasina nebo bazény. Platí kapacitní limity a návštěvníci musí mít testy a nosit respirátory, pokud nekonzumují jídlo a pití. Otevřené jsou také posilovny, fitness centra a wellness centra, opět s omezenou kapacitou a nutností testu. Zavítat mohou lidé i do zoologických a botanických zahrad.

    Počet účastníků svateb, pohřbů a bohoslužeb je omezen na 30 lidí.
  • Restaurace a hotely
    Restaurace, bary, hospody nebo kavárny po celém Česku jsou otevřené. Hostů může být tolik, kolik je míst k sezení. U stolu mohou sedět nejvýše čtyři hosté, pokud nejsou z jedné domácnosti. Povinné je nosit respirátor, pokud člověk nejí nebo nepije. Povinné jsou i negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19. Restaurace jsou jediná zařízení, kde bude umožněno se prokázat samotestem.

    Ubytovací zařízení v Česku jsou otevřená. Zákazník se ale musí jednou za sedm dní prokázat negativním testem na koronavirus, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci covid-19.
  • Obchody a obchodní centra
    Všechny obchody mohou být otevřené. Je omezený počtu zákazníků v prodejně – každý z nich musí mít nyní okolo sebe prostor 15 metrů čtverečních.
  • Nemocnice a domovy pro seniory
    Návštěvy pacientů jsou ve zdravotnických a sociálních zařízeních povoleny. Podmínkou jsou respirátory a negativní test na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19.
  • Cestování - omezení od cizích států
    Kvůli zhoršení epidemiologické situace v Česku mohou některé evropské státy přistoupit k omezením pro turisty, kteří by chtěli přicestovat na jejich území. Češi cestující do zahraničí by si proto vždy měli zjistit aktuální informace, nejlépe na stránkách ministerstva zahraničních věcí.
  • Cestování - omezení od Česka
    Evropské země jsou pak pro Čechy rozděleny do skupin podle rizikovosti. Zelená určuje nejméně rizikové, oranžová se středním rizikem, červená s vysokým rizikem, tmavě červená s velmi vysokým rizikem a černá s extrémním rizikem nákazy covidem-19. Rozdělení zemí se může měnit. Stejně tak konkrétní pravidla pro cestování na jejích území. Aktualizované informace najdete zde.

    Také pravidla pro cestování do zemí mimo Evropu se mohou měnit. Informace v tomto případě pravidelně aktualizuje ministerstvo zahraničí níže na svých webových stránkách.

3 • Jaké jsou příznaky COVID-19

  • Horečka (v 87,9 % případů)
  • Suchý kašel (67,7 %)
  • Únava (38,1 %)
  • Zahlenění (33,4 %)
  • Ztráta čichu a chuti
  • Obtížné dýchání nebo dušnost
  • Trvalá bolest nebo tlak na hrudi
  • Neobvyklá zmatenost nebo neschopnost se „nastartovat“
  • Další příznaky

4 • Jak chránit sebe i ostatní

  1. Pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou.
  2. Omezení pohybu mimo domov.
  3. Nošení roušky nebo ústenky na veřejnosti, její pravidelná dezinfekce.
  4. Vyhýbání se kontaktu s člověkem, který jeví příznaky onemocnění.
  5. Používání dezinfekčních prostředků.
  6. Při setkání udržovat 2m odstup.
  7. Kýchat nebo kašlat do předloktí.

5 • Jak se koronavirus šíří

6 • Jak koronavirus útočí na lidskou buňku

7 • Co je koronavirus

SARS-CoV-2 (dříve označovaný prozatímním odborným jménem 2019-nCoV nebo jako wuchanský koronavirus) je taxonomický ráz či vnitrodruhový klad virového druhu s mezinárodním taxonomickým názvem Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus. Jedná se o RNA koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19 (z angl. COronaVIrus Disease 2019), které bylo poprvé pozorováno na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Nyní je sedmým známým lidským koronavirem. Sekvenční analýza odhalila, že patří do stejného druhu jako SARS-CoV, tedy virus způsobující nemoc SARS. Zdroj: Wikipedie.

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19 pod elektronovým mikroskopem na snímku z 13. února 2020 v NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML) v USA. | Foto: NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML), U.S. NIH | Zdroj: Wikimedia Commons (Public domain)

8 • Studie kolektivní imunity

Studie kolektivní imunity odhalila v české populaci velmi nízký počet nakažených nemocí covid-19. Podle předběžných výsledků se pohybuje kolem jednotek promile. Mezi 26 549 testovanými v Praze, Brně, Litoměřicích a na Olomoucku bylo 107 dosud neodhalených pozitivních testů. Ani v nejvíce zasažených lokalitách nedosahuje podíl nakažených hodnoty pěti procent testovaných. Lidí bez příznaků je mezi nakaženými asi 27 až 38 procent.

Testování začalo ve čtvrtek 23. dubna. Testováno bylo 26 549 lidí, mezi nimi asi 2400 chronicky nemocných pacientů. Přes 5000 lidí bylo testováno v Praze a Brně, téměř 6700 v Olomouci, asi 3100 v Litoměřicích a 2400 lidí v Litovli, Uničově a Července, které byly na začátku epidemie hygieniky uzavřeny kvůli vysokému výskytu nakažených. Dalších 1200 lidí doplnili respondenti Akademie věd ČR a 620 lidí přidal Český statistický úřad. Více informací je na speciálním webu.

9 • Užitečné texty

10 • Další čtení

Koronavirus - online

Online reportáž můžete vložit i na svůj web. Návod najdete zde.

Koronavirus - tabulky a mapy

Koronavirus - mapa nakažených

Koronavirus - stav v Evropě

Graf otestovaných lidí v ČR v čase

Nakažení a mrtví podle věku

Mapa s okresy Česka

Vývoj počtu nakažených od prvního případu podle zemí