Stav v Česku k :
Testů
Nakažení
Vyléčení
Zemřelí

Stav ve světě:
Nakažení
Vyléčení
Zemřelí

Koronavirus

Základní informace

1 • Kam telefonovat

 • 1221 (* info)

  Linka 1221 centrální informační linka ministerstva zdravotnictví ke koronaviru. V provozu je každý všední den od 8:00 do 19:00 hodin, o víkendech pak od 9:00 do 16:30 hodin. Volání může být zpoplatněno dle tarifu operátora, hovor může stát několik korun za minutu.

 • 1212 (* info)

  Linka 1212 slouží jako rozcestník pro občany, kteří hledají ekonomické informace ohledně koronaviru. K dispozici je nově pět voleb: 1 Ošetřovné pro OSVČ, 2 Program COVID - Nájemné, 3 Programy COVID Českomoravské záruční a rozvojové banky, 4 Program COVID - Kultura, 5 Ostatní informace pro podnikatele. V provozu je každý pracovní den od 8.30 do 16.30.

 • 224 972 222 (* info)

  Infolinka ministerstva zdravotnictví pro dotazy, které se týkají zdravotnictví a nejsou primárně spojené s koronavirem. V provozu je v pracovních dnech od 9.00 do 17.00.

 • 724 810 106 (* info)

  Infolinka Státního zdravotního ústavu ke koronaviru. V provozu denně od 9.00 do 21.00.

 • 725 191 367 (* info)

  Infolinka Státního zdravotního ústavu ke koronaviru.

 • 224 183 200 (* info)

  Informační centrum ministerstva zahraničí pro cesty do zahraničí. K dispozici je pondělí až pátek od 8.00 do 16.00.

2 • Zákazy a omezení

(aktualizováno 01. 02. 2020 v 8.00)
 • Nošení roušek
  Lidé v Česku musí nosit roušky ve všech vnitřních prostorech. Povinné jsou například v obchodech, na poštách nebo úřadech. Nosit je lidé musejí také v MHD, včetně zastávek, nástupišť a čekáren, taxících a příměstských autobusech nebo vlacích. A také ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

  Nosit roušky musejí lidé ale i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému (s výjimkou lidí z jedné domácnosti). Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti.

  Povinné jsou roušky také ve firmách, kde zaměstnanci nepracují na jednom místě a nejsou schopni mezi sebou dodržet dvoumetrové rozestupy.

  Povinnost nosit roušku se může měnit podle stávající epidemiologické situace. Aktuální výčet najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví.
 • Výjimky z nošení roušek
  Výjimku z nošení roušek mají například děti do dvou let, děti i pedagogové mateřských škol, pedagogové ve třídě na prvním stupni ZŠ, lidé s některými zdravotními poruchami či hospitalizovaní pacienti nebo zákazníci při konzumaci nápojů a jídel či sportovci v době aktivity. Nasazenou roušku nemusí mít ani řidiči hromadné dopravy, pokud se vyhýbají kontaktu s cestujícími.

  Nosit roušky se také nemusejí ve firmách, kde zaměstnanci pracují na jednom místě a jsou schopni mezi sebou dodržet dvoumetrové rozestupy.

  Roušky nebudou povinné ani pro účastníky soudů. Výjimka se týká jak soudců, státních zástupců a obhájců, tak i obviněných, svědků nebo také tlumočníků.

  Na svatbě nebudou muset mít nasazenou roušku snoubenci v průběhu obřadu, ani při fotografování. Stejná výjimka bude při zmíněných úkonech platit také pro rodinné příslušníky a blízké. Roušky nemusejí mít ani moderátoři nebo herci či další účinkující.
 • Omezení pohybu
  Platí omezení pohybu osob a kontaktu s jinými lidmi. Výjimka z omezení pohybu platí pro cesty do práce, nezbytné cesty za rodinou, zajištění životních potřeb, dobrovolnickou výpomoc, poskytování zdravotní, sociální nebo duchovní péče, vyřízení neodkladné úřední záležitosti, účast na svatbách či pohřbech nebo vycestování z Česka. Povolen je také pobyt v parcích nebo na chatách a chalupách, ovšem nanejvýš ve dvou lidech, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti.

  Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by měla být přikázána práce z domu.
 • Zákaz nočního vycházení
  Platí zákaz nočního vycházení mezi 21.00 a 05.00. Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.
 • Školy
  Mateřské školy zůstávají otevřené. Žáci prvních a druhých tříd základních škol také chodí do školy, otevřené jsou i speciální školy. Po celou dobu vyučování a pohybu v prostorách škol pak musí žáci i učitelé nepřetržitě nosit roušky. Ve třídách se musí častěji větrat, zakázaný je zpěv a cvičení ve vnitřních prostorách. Žáci jednotlivých tříd se pak nemají ve škole potkávat.

 • Hromadné akce
  Platí limit dvou osob. Platí zákaz kulturních akcí. Divadla, muzea či galerie jsou tak návětěvníkům uzavřená. Zakázány jsou i poutě nebo veletrhy. Provoz přerušily i posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště nebo zoologické a botanické zahrady. Počet účastníků svateb, pohřbů a bohoslužeb je omezen na 15 osob. Lidé si mohou vyzvedávat výpůjčky v knihovnách z výdejních okének.

  Omezen je také počet účastníků demonstrací, a to na 100 osob ve skupinách nanejvýš po 20 lidech.
 • Restaurace a hotely
  Restaurace, bary, hospody nebo kavárny po celém Česku jsou zavřené. Povolený je pouze prodej jídla a pití přes výdejní okénko, i jeho provoz však musí být omezen do 21. hodiny. Výjimku mají pouze hotelové restaurace, jejich otevírací doba je také omezena do 21.00. S opatřením také souvisí zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

  Zavřená jsou také všechna ubytovací zařízení v Česku. Lidé si nemohou ani pronajmout bydlení přes Airbnb. Výjimku mají lidé na služebních cestách nebo turisté, kteří čekají na odlet z Česka. Lidé ale mohou vyrazit na chaty a chalupy, ovšem nanejvýš ve dvou lidech, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti.
 • Obchody a obchodní centra
  Maloobchod se uzavřel. Výjimku mají prodejny potravin, pohonných hmot, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků, prodejny malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů, tabákových výrobků, prádelny nebo čistírny či květinářství.

  V provozu dále budou autoservisy, poskytovatelé odtahů a odstraňování závad vozidel na silnicích, provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilky od třetí strany, prodejny zahrádkářských potřeb, pokladní prodejny jízdenek, provozovny pohřební služby, květinářství, prodejny textilního materiálu a galanterie, servisy výpočetní a telekomunikační techniky, prodejny spotřební elektroniky, zámečnictví, provozovny servisu výrobků pro domácnost, myčky automobilů, prodejny domácích potřeb a železářství, provozovny sběru a výkupu surovin či kompostárny. Mohou otevřít i prodejny se zbraněmi a střelivem, a to kvůli potřebnému odstřeli divokých prasat na severu Čech, kde hrozí přenesení afrického moru prasat z Polksa a Německa.

  Je omezený počtu zákazníků v prodejně – každý z nich musí mít nyní okolo sebe prostor 15 metrů čtverečních. Restrikce neplatí pro personál. Některé řetězce se rozhodly omezit počet nákupních košíků a vozíků na takový počet, který odpovídá kapacit prodejny - z této podmínky mají výjimky rodiče s kočárky. Do kapacity obchodu se nebudou počítat děti do šesti let. Na dodržování opatření bude dohlížet ostraha.
 • Farmářské trhy
  Platí zákaz prodeje na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách, zákaz pochůzkového a podomního prodeje. Zákaz se nebude vztahovat na pojízdné prodejny zajišťující prodej základního sortimentu v obcích, kde není možné takové zboží zakoupit v jiné provozovně. Zákaz prodeje na tržištích se nebude vztahovat na prodej ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků, masa a výrobků z něj, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, medu, pokud jsou domácí provenience.

 • Nemocnice a domovy pro seniory
  Návštěvy pacientů jsou zakázány ve zdravotnických zařízeních, ve kterých se poskytuje lůžková péče, a to s výjimkou: přítomnosti třetí osoby při porodu; návštěv nezletilých pacientů; návštěv pacientů s omezenou svéprávností; návštěv pacientů v hospicích a dalších pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

  Přítomnost třetí osoby u porodu je povolena jen za splnění konkrétních podmínek.

  U všech poskytovatelů sociálních služeb v zařízení domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a všem odlehčovacím sociálním službám v pobytové formě jsou zakázány návštěvy uživatelů s výjimkou: nezletilých uživatelů sociálních služeb; uživatelů sociálních služeb s omezenou svéprávností; uživatelů sociálních služeb se zdravotním postižením; uživatelů, u kterých to vyžaduje jejich psychický stav či sociální situace; a uživatelů sociálních služeb v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění.
 • Státní správa
  Vláda omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu.
 • Cestování - omezení od cizích států
  Kvůli zhoršení epidemiologické situace v Česku mohou některé evropské státy přistoupit k omezením pro turisty, kteří by chtěli přicestovat na jejich území. Například Slovensko zařadilo v polovině září Česko kvůli koronaviru mezi rizikové země. Potřeba je test nebo karanténa. Některé státy omezují vstup pouze lidem třeba z Prahy. Češi cestující do zahraničí by si proto vždy měli zjistit aktuální informace, nejlépe na stránkách ministerstva zahraničních věcí.
 • Cestování - omezení od Česka
  Evropské země jsou pak pro Čechy rozděleny do skupin podle rizikovosti. Zelená určuje nejméně rizikové, oranžová se zvýšeným rizikem a červená jsou nejvýše rizikové. Do zelených a oranžových zemí se z Česka může cestovat volně. Do červené není doporučené cestovat, lidé by cestovali na vlastní riziko. Při návratu je vyžadován negativní test na covid-19, případně lidé musí do 14denní karantény. Rozdělení zemí se může měnit. Stejně tak konkrétní pravidla pro cestování na jejích území. Aktualizované informace najdete zde.

  Také pravidla pro cestování do zemí mimo Evropu se mohou měnit. Informace v tomto případě pravidelně aktualizuje ministerstvo zahraničí níže na svých webových stránkách.

3 • Jaké jsou příznaky COVID-19

 • Horečka (v 87,9 % případů)
 • Suchý kašel (67,7 %)
 • Únava (38,1 %)
 • Zahlenění (33,4 %)
 • Ztráta čichu a chuti
 • Obtížné dýchání nebo dušnost
 • Trvalá bolest nebo tlak na hrudi
 • Neobvyklá zmatenost nebo neschopnost se „nastartovat“
 • Další příznaky

4 • Jak chránit sebe i ostatní

 1. Pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou.
 2. Omezení pohybu mimo domov.
 3. Nošení roušky nebo ústenky na veřejnosti, její pravidelná dezinfekce.
 4. Vyhýbání se kontaktu s člověkem, který jeví příznaky onemocnění.
 5. Používání dezinfekčních prostředků.
 6. Při setkání udržovat 2m odstup.
 7. Kýchat nebo kašlat do předloktí.

5 • Jak se koronavirus šíří

6 • Jak koronavirus útočí na lidskou buňku

7 • Co je koronavirus

SARS-CoV-2 (dříve označovaný prozatímním odborným jménem 2019-nCoV nebo jako wuchanský koronavirus) je taxonomický ráz či vnitrodruhový klad virového druhu s mezinárodním taxonomickým názvem Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus. Jedná se o RNA koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19 (z angl. COronaVIrus Disease 2019), které bylo poprvé pozorováno na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Nyní je sedmým známým lidským koronavirem. Sekvenční analýza odhalila, že patří do stejného druhu jako SARS-CoV, tedy virus způsobující nemoc SARS. Zdroj: Wikipedie.

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19 pod elektronovým mikroskopem na snímku z 13. února 2020 v NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML) v USA. | Foto: NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML), U.S. NIH | Zdroj: Wikimedia Commons (Public domain)

8 • Studie kolektivní imunity

Studie kolektivní imunity odhalila v české populaci velmi nízký počet nakažených nemocí covid-19. Podle předběžných výsledků se pohybuje kolem jednotek promile. Mezi 26 549 testovanými v Praze, Brně, Litoměřicích a na Olomoucku bylo 107 dosud neodhalených pozitivních testů. Ani v nejvíce zasažených lokalitách nedosahuje podíl nakažených hodnoty pěti procent testovaných. Lidí bez příznaků je mezi nakaženými asi 27 až 38 procent.

Testování začalo ve čtvrtek 23. dubna. Testováno bylo 26 549 lidí, mezi nimi asi 2400 chronicky nemocných pacientů. Přes 5000 lidí bylo testováno v Praze a Brně, téměř 6700 v Olomouci, asi 3100 v Litoměřicích a 2400 lidí v Litovli, Uničově a Července, které byly na začátku epidemie hygieniky uzavřeny kvůli vysokému výskytu nakažených. Dalších 1200 lidí doplnili respondenti Akademie věd ČR a 620 lidí přidal Český statistický úřad. Více informací je na speciálním webu.

9 • Užitečné texty

10 • Další čtení

Koronavirus - online

Online reportáž můžete vložit i na svůj web. Návod najdete zde.

Koronavirus - tabulky a mapy

Koronavirus - mapa nakažených

Koronavirus - stav v Evropě

Graf otestovaných lidí v ČR v čase

Nakažení a mrtví podle věku

Mapa s okresy Česka

Vývoj počtu nakažených od prvního případu podle zemí

Praha| |Lída Rakušanová |Komentáře |Komentář

Náš rok s covidem

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se totiž zdaleka nejvíc lidí nakazí v zaměstnání. Přesto trvají jak prezident, tak premiér na tom, že průmyslu se nynější lockdown netýká.

Praha| |Hynek Bartoš |Komentáře |Komentář

Dá se zvyknout na všechno?

„Chápu, že všechna nařízení a doporučení nemůžeme a už ani nechceme za všech okolností dodržovat. Ale vyhodnotit své chování z hlediska aktuálního rizika pro druhé jsme se za ten rok už naučit měli.“