Časopis Forbes zveřejnil každoroční žebříček nejbohatších lidí planety. Bezose vystřídal Musk

Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose (171 miliard dolarů), který prvenství držel předchozí čtyři roky. Z Čechů se letos ocitla nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,6 miliardy dolarů).

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejbohatším člověkem na světě je letos šéf automobilky Tesla Elon Musk | Foto: Patrick Pleul | Zdroj: Reuters

Pořadím zamíchala mimo jiné pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu či pomalý růst trhů. Žebříček letos obsahuje 2668 miliardářů, tedy o 87 méně než před rokem. Součet jejich majetku činí 12,7 bilionu dolarů. To je o 400 miliard dolarů méně než loni. Stejně jako v roce 2021 je mezi nejbohatšími lidmi planety devět Čechů.

Musk nově vlastní 9,2 procenta Twitteru. Za téměř tři miliardy dolarů se stal jedním z největších akcionářů

Číst článek

K nejdramatičtějším poklesům došlo v Rusku, kde po invazi na Ukrajinu ubylo ve srovnání s loňskem 34 miliardářů, a v Číně, kde vládní regulace technologického sektoru a dalších odvětví vedly k tomu, že na seznamu je o 87 čínských miliardářů méně.

Více než tisícovka miliardářů je podle Forbesu bohatších než loni. Za poslední rok do klubu miliardářů vstoupilo 236 nováčků – byli mezi nimi vůbec první z Barbadosu, Bulharska, Estonska a Uruguaye.

USA stále dominují

Světové žebříčky stále vedou Spojené státy se 735 miliardáři, kteří mají dohromady majetek 4,7 bilionu dolarů. Na druhém místě zůstává Čína (včetně Macaa a Hongkongu) s 607 miliardáři s úhrnným majetkem 2,3 bilionu dolarů.

Mezi devět nejbohatších Čechů se po vdově po Petru Kellnerovi řadí zakladatel KKCG Karel Komárek, který majetek zvýšil z 2,2 na 7,7 miliardy dolarů (304. místo) a na třetí pozici realitní magnát Radovan Vítek s majetkem 5,8 miliardy dolarů (438. místo).

Nejznámější oligarcha plný tajemství. Abramovič byl blízký Jelcinovi i Putinovi, proslul díky Chelsea

Číst článek

Do první světové pětistovky boháčů se zařadil ještě majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský (5,4 miliardy dolarů, 490. místo). Ten je nejvýše postaveným českým podnikatelem z výběru, který nezbohatl na privatizaci, poznamenal český Forbes.

Devítku nejbohatších Čechů stejně jako loni dále tvoří Andrej Babiš (4,4 miliardy dolarů, 654. místo), Pavel Tykač (3,4 miliardy dolarů, 883. místo), Pavel Baudiš (2,7 miliardy dolarů, 1163. místo), Marek Dospiva (1,5 miliardy dolarů, 1929. místo) a Eduard Kučera (1,5 miliardy dolarů, 1929. místo).

K výpočtu čistého jmění Forbes použil ceny akcií a směnné kurzy z 11. března 2022. Časopis se při sestavování žebříčku zaměřuje na jedince. Oceňuje různá aktiva, například společnosti, nemovitostí, umělecká díla a další. Denně aktualizované údaje o čistém jmění časopis vede v jiném žebříčku.

10 nejbohatších lidí planety podle časopisu Forbes 2022
Jméno Majetek v dolarech Země Zdroj majetku
1. Elon Musk 219 miliard USA Tesla, SpaceX
2. Jeff Bezos 171 miliard USA Amazon
3. Bernard Arnault & rodina 158 miliard Francie LVMH
4. Bill Gates 129 miliard USA Microsoft
5. Warren Buffett 118 miliard USA Berkshire Hathaway
6. Larry Page 111 miliard USA Google
7. Sergey Brin 107 miliard USA Google
8. Larry Ellison 106 miliard USA software
9. Steve Ballmer 91,4 miliard USA Microsoft
10. Mukesh Ambani 90,7 miliard Indie diverzifikováno
Zdroj: časopis Forbes, 2022

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme