„Ceny rostou a vláda ani nehne prstem, aby lidem pomohla.“ Takové obvinění získává stále větší ohlas. Vláda ho ovšem musí odmítnout, protože sociální kompetence je dnes tím, co vyhrává volby.
O příspěvcích na bydlení, které bere zlomek těch, kteří na něj mají nárok, i o jednorázových 5000 korunách na dítě se v komentáři rozepsal Petr Šabata.
Drahé bydlení, drahý plyn, drahé jídlo. Drahé všechno. Co s tím? Probíráme s Kamilou Fialovou a Martinou Mysíkovou, ekonomkami ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z 9 % koncem roku 2021, na momentálních 16 %. Vyplývá to z exkluzivních dat projektu, na kterém spolupracují Český rozhlas a PAQ Research.
O plánech hnutí ANO, jak finančně ulevit českým občanům a o inflaci promluvil Aleš Juchelka, místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO a stínový ministr práce a sociálních věcí.
Od listopadu se na 22 procent zvýšil počet domácností, které musejí za bydlení dát víc než 40 procent svého příjmu, a nezbývá jim tak dost na ostatní náklady.
Počet domácností, kterým po zaplacení potravin a nákladů na bydlení zbývá jen 100 korun na den na osobu, vzrostl od listopadu 2021 z devíti na dvanáct procent.
Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky Aleše Michla, funkce se ujme od července. Koruna v reakci na to ztratila k euru jedno procento, klesla i vůči dolaru.
Jaké úkoly čekají českou centrální banku v době poznamenané vysokou inflací a ruskou invazí na Ukrajině? Vladimír Kroc se ptal europoslance Luďka Niedermayera, který je bývalým viceguvernérem ČNB.
Český rozhlas se spojil se sociology ze společnosti PAQ Research, která stojí například za výzkumem Život během pandemie, aby zmapoval dopady zvyšující se inflace energetické krize a dalších problémů.
Český rozhlas odstartoval projekt Česko 2022: Život k nezaplacení, ve kterém mapuje dopady zvyšující se inflace, energetické krize a dalších problémů na finanční situaci rodin.
Další inflační šok, tak zní efektní titulek, se kterým přišli ekonomičtí analytici. Už si mysleli, že tempo zdražování zpomalí, jenže v dubnu vyrostly ceny oproti březnu o dvě procenta.
Vodafone a T-Mobile budou v 5G sítích dál využívat technologie od čínské firmy Huawei, píše deník E15. A český trh s uměním zažívá podle Deníku N rekordní časy. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Stále více rodin musí kvůli zdražování najíždět na úsporný režim. Potvrzují to i data z projektu Českého rozhlasu a společnosti PAQ Research, který mapuje dopady zdražování na život obyvatel.
Český rozhlas spolu s výzkumnou organizací PAQ Research spouští exkluzivní projekt, v němž mapuje dopady zvyšující se inflace, energetické krize a dalších problémů, které dopadají na české domácnosti.
Inflace se ve svém růstu nezastavila ani v dubnu. Proti březnu stoupla ještě o necelá dvě procenta na 14,2 desetiny procenta. Růst cen je tak nejvyšší od roku 1993.
Česká národní banka zřejmě přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Její rada by to měla schválit v červnu, tedy ještě před plánovanou částečnou personální obměnou.
„O dva tisíce korun by se minimální mzda zvedat neměla, má to mnoho efektů a neodpovídá to tomu, co si ekonomika může dovolit,“ uvádí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.
Chystaný pražský tramvajový most spojující Smíchov s Podolím už dostal stavební povolení, píše deník E15. A zdražování dopadne podle Deníku N i na ceny školních obědů. Více ve výběru z médií.
Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.