Rodina jako základ státu? V případě, že jste chudí lidé v ekonomických problémech, to platit nemusí

„Důvodem pro nařízení ústavní výchovy dítěte nemohou být samy o sobě materiální nedostatky rodiny, zvláště pak její špatné bytové poměry,“ rozhodl Nejvyšší soud v roce 2011. A dodal tehdy, že je vždy třeba využít jiných možností, jak zabezpečit dítěti odpovídající bytové či materiální podmínky, jako například součinností orgánů veřejné správy a samosprávy či jiných státních orgánů.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

malé děti, rodina

Jen málokterá situace musí být tak traumatizující, jako rozpad rodiny – pro děti i pro rodiče (ilustrační foto) | Foto: Nathan Dumlao | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

O více než dekádu později se však praxe, která rozbíjí chudé rodiny jen proto, že jsou chudé, o tolik nezměnila. A to i přesto, že odebírání dětí má být používáno jen v krajním případě – jde totiž o opravdu radikální zásah do života všech zúčastněných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Rodina jako základ státu? V případě, že jste chudí lidé v ekonomických problémech, to platit nemusí

Současný stav popisuje analýza datové novinářky Kateřiny Mahdalové pro Seznam Zprávy. K odebírání dětí ze sociálních důvodů dochází u některých rodin nadále. Doplácí na to – samozřejmě – ti nejzranitelnější. Chudé a ohrožené děti, kterým není umožněno vyrůstat ve své rodině, a budovat si tak důležité životní vazby.

Mezi nejčastější a procentuálně nejvíce zastoupené důvody pro odebírání dětí dle dostupných dat ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva školství patří: zanedbání základních potřeb dítěte, obtíže rodiny v oblasti bydlení a problémy v oblasti vzdělávání.

Tyto tři důvody je přitom možné označit do jisté míry za ekonomicko-sociální, a tedy i řešitelné.

Pokud se nebavíme o ohrožení bezpečí dítěte, což je naopak závažný důvod pro zásah Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Pokud však jde primárně „jenom“ o nedostatečné sociální a ekonomické zázemí a problémy, které z něj plynou, je třeba jednat jinak a rodinám nabízet pomoc. A také: důsledně se zaměřit na prevenci.

Praxe rozbíjení rodin

Stejně jako drtivá většina problémů má i chudoba své – často velmi komplikované – kontexty. V nich je třeba zmiňovat takové oblasti, jako je zadlužení důsledkem exekucí, dědičnost sociálního vyloučení (která je v Česku jedna z nejvyšších v Evropě), energetická nebo příjmová chudoba, jež se podepisuje na kvalitě života chudých rodin, a samozřejmě také krize bydlení.

Romské děti v zajetí segregace. Data ukazují, že systémové vyčleňování Romů u nás stále trvá

Číst článek

Ta, jak je známo, nejhůře dopadá právě na lidi na okraji a odborníci po léta bijí na poplach, že vyrůstání v nekvalitním bydlení – od ubytoven po azylové domy nebo jiné formy skrytého bezdomovectví – je pro děti zdrojem traumat a na ně navázaných problémů.

I přesto se v Česku nikdy nepodařilo prosadit schválení zákona o sociálním bydlení, který by obce zavazoval k větší ochraně zranitelných skupin před ztrátou bydlení nebo pádu do zastřeného bezdomovectví.

Jen málokterá situace musí být tak traumatizující, jako rozpad rodiny – pro děti i pro rodiče. A je jasné, že nemá smysl chybu hledat u pracovnic a pracovníků OSPOD, pro ně je totiž nutnost odebrat dítě vždy tou poslední a zároveň extrémně nepříjemnou a bolestivou zkušeností.

A navíc: občas zažívají opravdu velmi náročné situace. Nadto do celé problematiky negativně vstupují i regionální nerovnosti a nedostatečné kapacity v oblasti sociální práce v místech, která jsou ekonomickými problémy zasaženy více.

Tak jako tak je třeba praxi rozbíjení rodin ze sociálních důvodů úplně zastavit – i kdyby šlo o jednotky případů, což nejde. A to nejen proto, že se jedná o ekonomický nesmysl. Tato praxe musí skončit hlavně kvůli samotným dětem. Čistě proto, že by nikdo neměl takto pykat za chudobu a z ní vyplývající problémy.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme