Trump je čistý, tedy patrně

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller 22 měsíců zkoumal Trumpovo možné spojení s ruským státem a po celou dobu na něj prezident tvrdě útočil. Teď se z Muellerova dokumentu stala Trumpova nejsilnější zbraň.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump

Donald Trump | Foto: Alex Brandon | Zdroj: ČTK/AP

Vyšetřovatel rozeslal tisíce předvolání, vyslechl stovky svědků a nechal prohledat desítky bytů. Měl zjistit, zda, případně jak byla Trumpova prezidentská kampaň koordinována s ruskými institucemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

Přesný obsah zprávy zná jen zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a nyní i ministr spravedlnosti Willam Barr, který v americkém systému funguje i jako vrchní žalobce. Zatím tedy soudíme jen z jejich ohlasů. O míře zpřístupnění zprávy pro kongresmany nebo veřejnost se teprve bude rozhodovat.

Mueller zřejmě nepotvrdil předpoklad, podle kterého by Trump nebo někdo z jeho blízkých spolupracovníků nějak přímo koordinoval svou činnost s Rusy. Trumpův osobní obhájce Rudy Giuliani to označuje za naprosté očištění prezidenta.

Jednoznačně nejednoznačné

Demokraté jsou očividně zklamáni a budou dále bojovat o interpretaci Muellerovy zprávy. Vzhledem k tomu, že ekonomika dobře šlape, Trump možná dosáhne určitého vítězství v obchodním jednání s Čínou a republikáni neprohráli poslední kongresové volby, ztrácí Demokratická strana svůj hlavní bič na prezidenta. Ten se naopak může těšit, že Muellerovu zprávu může použít ve svůj prospěch v již se rozbíhající kampani před volbami 2020.

Je přitom nutné rozlišovat dvě roviny – skutečné závěry vyšetřovacího spisu, a politickou rovinu, v níž lze Muellerovu zprávu vykládat ve prospěch nebo neprospěch prezidenta. Ten totiž slaví velké politické vítězství, ale ne tak totální, jak on a jeho příznivci tvrdí.

Demokraté v USA dali ministrovi ultimátum. Chtějí celou Muellerovu zprávu o vlivu Rusů na volby

Číst článek

Zpráva zatím není odtajněna, ale zdá se, že Trumpa a jeho kolegy zbavuje obvinění z přímé spolupráce, ale stále tu zůstává otázka, proč Trumpovo okolí prokazatelně lhalo FBI nebo Kongresu v souvislosti s ruskou stopou, včetně schůzek, které Trumpovi spolupracovníci měli s ruskými občany, včetně ruských diplomatů.

Zpráva také potvrzuje předpoklad, že ruští občané byli do kampaně na Trumpově straně zapojeni, včetně hackerů nebo příslušníků rozvědky. Není ovšem žádný důkaz, že by tuto činnost Moskva koordinovala s Trumpem.

Nejasnost se i nadále vznáší nad tím, co vlastně Mueller říká o Trumpově pokusu bránit spravedlnosti. Podle ohlasů to vypadá, že vyšetřovatel nemůže bránění spravedlnosti dokázat, nikoli, že k němu nedošlo. Bránění spravedlnosti je přitom věc, za kterou potenciálně hrozí odvolání.

Trosky na cestě

Z Muellerova vyšetřování vyplynula řada dalších méně příjemných skutečností, včetně několika trestních stíhání a již usvědčených pachatelů, mezi něž patří Trumpův bývalý právník Michael Cohen a také poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn, především v souvislosti s nezákonným financováním Trumpovy kampaně.

Vyšetřování ruské stopy bylo nejsledovanější a asi i nejzávaznější právní kauzou spojenou s Trumpem, ale zdaleka ne jedinou. Zejména jde o některá obvinění, která vůči prezidentovi vznesl jeho bývalý právník Cohen, ve snaze zachránit vlastní kůži, například v souvislosti s penězi, kterými měl umlčet jistou ženu. Jsou tu také další žaloby za obtěžování žen a podobně.

Trump nyní nepochybně slaví, ale slavit by měli všichni Američané a vlastně i my ve střední Evropě. Ukázalo se, že kontrolní systém v USA v zásadě funguje, že Amerika má prezidenta, který je ve věci kontaktů s Ruskem čistý, a také že asi není vydíratelný. Tedy – doufejme.

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme