Může v bance pracovat někdo, kdo téměř nevidí? V Berouně to vyzkoušeli

Sehnat práci je v některých regionech nesnadné i pro zdravé lidi, s handicapem je to ale mnohonásobně složitější. Přesto se najdou zaměstnavatelé, kteří nabídnou práci i lidem se zdravotním postižením. V Berouně to udělala spořitelna. Do své pobočky pozvala na stáž silně slabozrakou Taťánu Polnarovou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hůlka nevidomého člověka, ilustrační foto

Hůlka nevidomého člověka, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Adrian van Leen

Taťána Polnarová se na týden stala recepční v oddělení privátního bankovnictví. Sem se chodí na schůzky s bankéři.

„Přivítám je a řeknu, aby se chvíli posadili, a zeptám se kolegyně, jestli má na ně čas, jestli se jim může věnovat, nebo se zeptám klientů, za kým jdou,“ popisuje náplň své práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problém zaměstnávání slabozrakých a nevidomých lidí se zajímal v Berouně reportér Petr Kološ

Podobnou pracovní zkušenost zatím loděnická obyvatelka nemá. Prostředí banky jí ale blízké je, pracuje totiž jako účetní. I proto by raději než recepční dělala bankéřku.

„Bankéře by nevidomý nebo těžce slabozraký zvládl, kdyby mu zaměstnavatel poskytl k tomu pomůcky, jako je nainstalování mluvícího programu a pro mě třeba zvětšovacího programu, abych to měla ve větším,“ myslí si Taťána Polnarová.

Stáž Česká spořitelna připravila vůbec poprvé. Kromě Berouna pomáhali handicapovaní i na pobočkách v Plzni a Českých Budějovicích. Zkušenosti přitom nesbírají jen stážisti.

„Je třeba v rámci banky ukázat ostatním kolegům, že tito lidé mohou normálně pracovat, což je i účel této stáže. Nejen ukázat to navenek, ale i dovnitř, že tady dokážou plnohodnotně pracovat,“ říká za spořitelnu Klára Pačesová.

Bez práce je 75 procent zrakově postižených

V podniku už handicapovaní lidé pracují, přesný počet ale spořitelna nemá. A to i proto, že sami handicapovaní nechtějí, aby se o jejich postižení vědělo.

Jestli podobné pilotní projekty pomohou získat handicapovaným práci, ukáže až čas. Stážistka Taťána Polnárová v to doufá.

„Nevidomí nebo slabozrací nemají problém pracovat stejně jako normální lidé, akorát si to třeba přiblíží nebo se na to podívají zblízka. Někteří zaměstnavatelé mají holt zábrany,“ poznamenává Taťána Polnarová.

Najít zaměstnání, když máte problém s očima, je velmi náročné - 75 procent zrakově postižených zůstává bez práce.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme