Před Českým rozhlasem si pamětníci i politici připomněli Pražské povstání. Uplynulo od něj 78 let

5. května 1945 vypuklo v Praze povstání proti německým okupantům. Oběti si u budovy Českého rozhlasu připomněli ústavní činitelé i někteří pamětníci. Povstání v Praze vypuklo potom, co rozhlas přestal vysílat v němčině, a z přijímačů zněla jen čeština. Boj o rozhlas se později stal hlavním symbolem povstání.

Obrazem Praha (Aktualizováno: 15:54 5. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietního aktu se zúčastnili předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS). „Pražské povstání je pro nás zprávou o hrdinství našich předků a o obětech, které jsme byli ochotni přinést, abychom získali svobodu,“ řekl Vystrčil. Dodal, že jde také o varování, co všechno se může stát, když se diktátorovi ustupuje.

‚Jsme s vámi, buďte vy v duchu s námi.‘ Před 78 lety začalo Pražské povstání a vypukl boj o Český rozhlas

Číst článek

„To je varování i v dnešní době pro nás všechny, protože pokud ho nebudeme poslouchat, potom se může stát, že diktátorovi ustoupíme až tak daleko, že to bude stát oběti i nás samotných nebo našich blízkých,“ uzavřel.  

„Připomínáme si hrdinství mnohých, kteří tehdy měli obrovskou odvahu riskovat t nejcennější, co měli, svůj vlastní život, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Připomněla, že „boj za demokracii a svobodu nikdy neustane a je trvalým procesem, který se týká každé generace“.

Primátor Svoboda zdůraznil, že je třeba, abychom o událostech hovořili s mladými lidmi. „Vím o tom, že vzpomínky se vytrácejí velmi snadno a musí se udržovat. Je potřeba, aby mladá generace věděla, čím její rodiče a prarodiče prošli, co to je demokracie a co stojí, a že stojí i lidské životy,“ řekl.

5. května 1945 

Hlasatel Zdeněk Mančal před 78 lety pronesl památnou větu: „Je právě sechs hodin.“ Záznam se nedochoval, později na to ale Mančal vzpomínal.

‚Voláme českou policii, české četnictvo.‘ Před 77 lety začalo Pražské povstání

Číst článek

„Začínal jsem česko-německým ohlášením času. To byl počátek toho, jak si lidé začali všímat, že se asi skutečně něco připravuje a v rozhlase se bude něco dít. Prostupoval jsem v hlášení stále dál.  V plánu jsem si červeně vyškrtal vše, co bylo německy, abych si byl jistý, že se nepřeřeknu.“

Od té doby zněla z rádiových přijímačů už jen zakázaná čeština včetně zakázané hudby. Rozhlas byl hlavním komunikačním kanálem doby i samotného povstání.

Právě kvůli jeho významu se stala budova na pražských Vinohradech terčem útoku jednotek SS. Bránili ji sami pracovníci rozhlasu, povstalci i četníci. V bojích padlo 170 lidí a právě jejich památku uctili někteří pamětníci nebo ústavní činitelé. Povstání skončilo 9. května 1945 po příjezdu Rudé armády.

dto, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme