Čeští 3D tiskaři společně vytvořili model plateosaura. Je 5,5 metru dlouhý a podílelo se na něm 130 lidí
Desítky českých 3D tiskařů společně vytvořili model dinosaura v životní velikosti. Socha vyrobená z recyklovaného plastu měří 5,5 metru na délku. Odhalí ji v Národním muzeu v polovině října. Organizátoři teď usilují o zařazení vytisknutého dinosaura do Guinessovy knihy rekordů.
Skupina 3D tiskařů v atriu Fakulty architektury Českého vysokého učení technického obdivuje plastový chrup velkého zeleného býložravého dinosaura, jehož model společně vytvořili. Konkrétně jde o plateosaura. Na jeho počátku bylo asi 150 kilogramů plastu, to odpovídá zhruba 6000 PET lahví.
Poslechněte si celou reportáž Štěpána Sedláčka o pla(s)teosaurovi z 3D tiskáren
„Spoléháme na to, že tento plast nebo filament je vyráběn z českého odpadu, z PETu,“ vysvětluje Kateřina Sýsová, architektka z neziskové organizace PET-MAT, která 3D tiskaře koordinovala. „Model je více než 5,5 metru dlouhý a dva metry vysoký. Skládá se ze 430 dílů,“ dodává.
Jednotlivé díly se skládají z 8 až 10 menších kousků. „Díly by se daly tisknout celé, ale cílili jsme na to, aby se vše vešlo do domácích tiskáren. Tak se mohl účastnit co největší počet tiskařů,“ popisuje Sýsová.
„Někdo vytisknul jeden díl, který měl asi centimetr, a další protiskl třeba celou kilovou cívku. Každý, kdo se přihlásil, dostal kilogram materiálu a mohl s ním nakládat podle svého uvážení. Dost často se stávalo, že lidé by vytiskli více dílů, kdyby byla příležitost. Ale byl o to takový zájem, že si nestihli rezervovat víc kousků než jeden či dva,“ říká Sýsová.
3D tiskařů se zúčastnilo celkem 130. V online rezervačním systému bojovali o to, které kousky dinosaura vytisknou.
„Jeden díl se tiskl řádově 4 až 5 hodin maximálně. Já jsem tisknul právě dráp na pravé zadní noze, jeden díl nohy a pak ještě dva díly na ocase. Na čtyři díly mi stačila kilová cívka a ještě mi zbylo. Pět dílů bych v pohodě vytisknul, ale už byl rozebrané,“ říká Karel John, jeden z mnoha spolutvůrců Plasteosaura, jak se celý projekt organizovaný Asociací společenské odpovědnosti jmenuje.
Odhalení v říjnu
Plastový dinosaurus je maskotem kampaně kampaně názvem Nevolte vyhynutí a bude mít pro lidi připravené jasné poselství. Poprvé ho spatří 13. října v Národním muzeu.
„Bude naším hlavním speakerem a předá velice důležitou zprávu nám všem. Pointou je, že nám vyhynulý ještěr říká, že by lidi se sebou mohli něco udělat, protože tady dlouho nemusejí být. Zatím se řítí do šestého masového vymírání v důsledku lidské činnosti,“ říká vedoucí Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová a potvrzuje, že jako inspirace posloužila loňská kampaň OSN.
„Letos již šestým rokem pořádá asociace ocenění nejlepším projektům v udržitelnosti, tedy Ceny SDGs. Každým rokem ocenění doprovází edukativní kampaň. Letošním rokem se zaměřuje na klimatická opatření, uhlíkovou neutralitu a změnu klimatu. A dinosaurus Plasteosaurus je hlavní tváří a aktérem.“
Stavebnictví budoucnosti. Díky 3D tisku bude pro stavbu domů potřeba minimální počet dělníků
Číst článek
„Přihlášky do cen SDGs na Den Země jsme odstartovali v dubnu. Nejlepší projekty se hlásily do konce června, bylo jich 326. Teď odborná porota vybírá finalisty a vítěze oznámíme právě 13. října na galavečeru Cen SDGs,“ dodává Mádlová.
Teď ještě zbývá dosadit na kovovou konstrukci poslední plastové dílky a vymyslet, jak veleještěra do Národního muzea dostat. Pravděpodobně pro jeho velikost budou muset rozmontovat ocas.