Ostravská univerzita začala přijímat přihlášky na nově otevřenou zubařinu. Očekává ‚obrovský‘ zájem

Lékařská fakulta Ostravské univerzity (LF OU) začala ve čtvrtek přijímat přihlášky zájemců o nový studijní program Zubní lékařství. Hlásit se mohou následující měsíc. Uvedl to děkan lékařské fakulty Rastislav Maďar. Akreditaci fakulta od Rady Národního akreditačního úřadu (NAÚ) získala před týdnem, a to na dobu tří let. Škola už tehdy avizovala, že je připravena zahájit výuku letos na podzim.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model zubů

Do prvního ročníku chce fakulta přijmout 20 uchazečů (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

„Akademický senát ve středu schválil navržené podmínky pro přijímací řízení, takže dnešním dnem jsme mohli podmínky zveřejnit a tím pádem začal běžet celý proces. Od dnešního dne budeme následující měsíc sbírat přihlášky od zájemců o studijní program Zubní lékařství. Termín samotného přijímacího řízení byl stanoven na 18. října,“ uvedl ve čtvrtek Maďar. 

Nedostatek zubařů? Účast pojišťoven nestačí, investovat do nich musí i obce, radí zástupce Friedrich

Číst článek

Předpokládá, že následné zpracování výsledků přijímacího řízení bude rychlé, takže okolo 23. října či o něco málo později by již mohla začít výuka.

„Jako děkan vydám opatření děkana, kde upravím délku semestru tak, aby výuka mohla proběhnout v celém spektru. Takže ten první semestr bude posunutý a předpokládáme, že druhý už proběhne v řádném intervalu,“ podotkl Maďar, který očekává velký zájem studentů.

Do prvního ročníku chce fakulta přijmout 20 uchazečů. „Zájem o zubní lékařství očekáváme skutečně obrovský, protože týdny před tím (schválením akreditace) volali zájemci na naše studijní oddělení lékařské fakulty nebo nám psali e-maily,“ uvedl Maďar. Ve čtvrtek kolem 08.00 bylo ke studiu přihlášeno 18 zájemců. Děkan tak očekává, že během měsíce by mohlo dorazit až několik stovek přihlášek.

Deset let bez kontroly

Stomatologická péče patří v Moravskoslezském kraji k nejhůře dostupným zdravotním službám, nejhůře jsou na tom Karvinsko a Bruntálsko. V kraji loni vznikla výzva k zajištění stomatologické péče, kterou podpořil i Moravskoslezský kraj a podepsali zástupci více než stovky měst a obcí z regionu.

Ve Zruči nad Sázavou se po pěti letech povedlo sehnat nové zubaře. Otevřeli hned tři ordinace

Číst článek

Ve výzvě iniciátoři poukazovali na skutečnost, že zubní lékař chybí v kraji nejméně 80 000 až 100 000 obyvatel a někteří lidé nebyli na zubní prohlídce déle než deset let. Například nemocnice v Krnově na Bruntálsku či Bohumíně na Karvinsku se tak snaží zajišťovat stomatology vlastními silami a podílí se na vzniku nových zubních ordinací.

Lékařská fakulta letos vybudovala za pomoci města a kraje nové prostory, ve kterých se budou studenti zubního lékařství připravovat první dva roky na praxi. Jejich součástí je například učebna s fantomy, na kterých se budou učit studenti jednotlivé zákroky a trénovat potřebnou zručnost, zubní laboratoř i ambulance se dvěma zubními křesly.

Ve třetím ročníku se studenti v rámci klinické praxe přesunou do Fakultní nemocnice Ostrava.

Problémy s akreditací

Lékařská fakulta se v minulosti potýkala s problémy, NAÚ tam prověřoval pochybení při přijímání studentů. Vše vyvrcholilo v roce 2020 neudělením akreditace pro program Všeobecné lékařství. Fakulta nemohla přijímat nové studenty, nakonec akreditaci získala, ale nikoli na standardních deset let, ale pouze na pět.

Problémy fakulty a nezískání akreditace vedly k rezignaci někdejšího děkana Lékařské fakulty Arnošta Martínka, kterého nahradil právě epidemiolog Maďar. Akreditaci pro studijní program Zubní lékařství získala nyní fakulta na dobu tří let, po roce je v plánu kontrola kvality výuky a požadovaného rozvoje programu přímo na fakultě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme