Pád mostu ve Vilémově: stavbyvedoucího soud potrestal čtyřmi roky vězení, ostatní zprostil viny

Stavbyvedoucí firmy Bögl & Krýsl Josef Spour má jít za pád mostu ve Vilémově na čtyři roky do vězení. Zbylých devět obžalovaných havlíčkobrodský soud zprostil viny. Pod mostem v září 2014 zemřeli čtyři lidé, další dva se těžce zranili. Podle soudkyně Spour nezajistil celoplošné podepření mostu a nereagoval na vznikající nebezpečí. Soud mu také zakázal činnost stavbyvedoucího.

Havlíčkův Brod (Aktualizováno: 12:46 8. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most se ve Vilémově zřítil během oprav v září 2014. V jeho troskách zahynuli čtyři dělníci, další dva byli zraněni.

Most se ve Vilémově zřítil během oprav v září 2014. V jeho troskách zahynuli čtyři dělníci, další dva byli zraněni. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V případu byli obžalováni zástupci firem, dozoru i zadavatele. Obvinění odmítají. U ostatních obžalovaných soudkyně Hany Doubkové konstatoval, že nebylo prokázáno to, co jim je kladeno za vinu.

Během procesu vystoupilo mnoho svědků - mezi nimi jeden ze dvou přeživších dělníků, kteří osudového dne pracovali pod mostem. A každý měl dost jinou verzi událostí.

Policie ukončila vyšetřování zřícení mostu ve Vilémově, navrhla obžalovat deset lidí

Číst článek

Stály proti sobě i dva naprosto odlišné posudky. První zadala policie a vypracovali znalci z brněnského VUT - tvrdí, že stavebníci nedodrželi projektovou dokumentaci a pád způsobili tím, že nechali odbagrovat zeminu od paty mostu.

Jenže někteří z obžalovaných si nechali vypracovat oponentní posudek - ten říkal, že dokumentaci dodrželi, ale riziko pádu bylo už v ní zakódované.

Přílišné odbagrování

Most se zřítil 4. září 2014. V jeho troskách zahynuli čtyři dělníci, další dva byli zraněni. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska.

Už bezprostředně po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Pilíř se pak neměl o co opřít a přestal plnit svou nosnou funkci.

Ze závěrů policejního prověřování, z výslechů svědků i ze závěrů znaleckých posudků z oboru stavebnictví podle policejní mluvčí Dany Čírtkové vyplynulo, že stavební práce, při nichž se zřítil opravovaný most, nebyly řízeny v souladu s ověřenou projektovou dokumentací.

daz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme