Nejsme extremisté, zlobí se účastníci pochodu proti suchu. Naštval je policejní rozkaz, který našli po akci

Jedna z účastnic nedělního pochodu za zdravou krajinu našla po skončení akce rozkaz, který pravděpodobně ztratil některý z policistů. Prostředky na akci se podle něj mají vykazovat do kategorie Terorismus a extremismus. A zatím co organizátoři se takové nálepce brání, policie tvrdí, že jde o nepochopení: každou větší skupinu lidí totiž proti terorismu chrání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace Poslední kapka

Demonstrace Poslední kapka | Foto: Petr Zewlakk Vrabec | Zdroj: Petr Zewlakk Vrabec

„Opatření bude samostatně vykazováno [...] na zakázce 48_TEROR Terorismus a extremismus,“ píše se v bodě III. písmenu f) rozkazu (k přečtení na konci článku, pozn. red.) k policejnímu opatření k demonstraci Poslední kapka. V pokynu šéf prvního obvodu policie v Praze Aleš Benedikt určuje, kteří policisté budou demonstranty doprovázet.

Dokument označený jako PRO VNITŘNÍ POTŘEBU někdo z policistů zjevně vytrousil. „Našla jsem ho na chodníku před ministerstvem zemědělství, na chodníku směrem na Štvanici,“ popsala serveru iROZHLAS.cz jedna z účastnic pochodu za zdravou krajinu. Demonstrující, které svolala necelá třicítka organizací a občanských sdružení, přišli vyjádřit svou nespokojenost s tím, jak vláda řeší problémy se suchem či erozí.

organizátoři demonstrace Poslední kapka | Foto: Jan Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

Fotografie rozkazu se zmínkou o terorismu se mezi účastníky rychle rozšířila. „Dokud ochrana životního prostředí v Česku bude pod nálepkou extremismu, tak se asi daleko neposuneme,“ řekla serveru iROZHLAS.cz svolavatelka akce Alžběta Ambrožová z hnutí Extinction Rebellion.

Sama policii dopředu ujišťovala, že během řádně nahlášené akce nedojde k žádným problémům. S ostatními 27 organizacemi, které se na pochodu podílely, se předem domluvila, že „nechceme žádnou občanskou neposlušnost, která je pro některá hnutí přijatelná, a pro některá naopak vůbec“.

Podobně mluvila i Jana Pravdová z Greenpeace, která roli oznamovatelky akce převzala. „Ochrana přírody a krajiny není extremismus,“ uvedla a dodala, že řada účastníků neměla nic společného ani s aktivismem. „Byli to třeba zemědělci, kteří se snaží o zadržování vody v krajině, nebo lidé z jižní Moravy, kteří bojuji za zdravou vodu kvůli těžbě štěrkopísku,“ doplnila.

Obě organizátorky se shodují, že komunikace s policií celou dobu probíhala korektně, a i proto je zmínka o terorismu překvapila.

Nejsou to teroristé. Naopak je chráníme

Podle tiskového mluvčího pražské policie Jana Daňka jde ale o nepochopení, které vzniklo při čtení rozkazu, který nebyl určený pro veřejnost. „Shromáždění s větším počtem osob vnímáme jako takzvaný měkký cíl, který by mohl být ohrožen teroristickým útokem. Proto se nasazení sil a prostředků interně vykazuje pod touto zakázkou,“ vysvětlil na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Dotýká se vás téma popsané v článku?

Ozvěte se nám. Můžete využít některý z našich bezpečných kanálů.

Podle něj se do stejné kategorie vykazují i jakákoli jiná shromáždění nebo demonstrace. A také třeba fotbalové derby na letenském stadionu pražské Sparty.

Pochod Poslední kapka prošel z Malostranského náměstí kolem ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zemědělství a skončil na ostrově Štvanice. Účastníci požadovali vznik plánu na zadržování vody v krajině, změnu zemědělské politiky a podporu udržitelného hospodaření.

Stát by podle nich měl urychlené opustit fosilní paliva a více naslouchat expertům. Mezi organizátory pochodu byly například Hnutí duha, tuzemská pobočka Greenpeace, Hnutí Brontosaurus, Hnutí Duha, Limity jsme my nebo Česká společnost ornitologická.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme