Přehled tisku: nedostatečné zabezpečení počítačů na úřadech, pokuty pro směnárny i rizikové nemovitosti

Některé úřady v Česku mají vážné problémy se zabezpečením počítačů. Tématu se věnuje středeční Deník N. Praha chce znát jména pronajímatelů přes Airbnb kvůli ubytovacímu poplatku městu, píše Deník. Armáda chce urychleně nakoupit terénní osobní vozy, finance jsou proti, uvádí Právo. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skriptovací programovací jazyk PHP, který používají vývojáři.

Některé úřady v Česku mají vážné problémy se zabezpečením počítačů (ilustrační snímek) | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Deník N

Některé úřady v Česku mají vážné problémy se zabezpečením počítačů. Tématu se věnuje středeční Deník N. Fakt, že spousta bezpečnostních systémů na českých úřadech má velké mezery, prokázala kontrola Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Špatně si podle zjištění NÚKIB vedlo třeba ministerstvo práce a sociálních věcí nebo Generální finanční ředitelství. To přitom spravuje mimo jiné elektronickou evidenci tržeb.

Jediné heslo i speciální sešítek. Jak se zákonodárci na internetu chrání proti útokům hackerů?

Číst článek

Podle závěrů zprávy NÚKIB není problém jen v online prostředí, ale i ve fyzickém zabezpečení počítačů a sítí. Podle odborníka na bezpečnost Aleše Špidly má s kyberbezpečností problémy celá státní správa. Málo se podle něj investuje do lidí i zařízení.

Hospodářské noviny

Většina evropských zemí své projekty na rozšíření jaderných elektráren pozastavila – a to hlavně kvůli mnohaletým zpožděním. Naopak v Česku se řeší, kdo postaví reaktor v dukovanské elektrárně včas, píšou Hospodářské noviny. Společnost ČEZ, která je jedním z kandidátů, odhaduje cenu plánovaného reaktoru na 120 miliard, skeptici přitom mluví až o 300 miliardách korun.

Důvodem proč se v Evropě v současnosti do jaderných elektráren nikomu dál investovat nechce je hned několik – třeba odkaz nedávné katastrofy v japonské elektrárně Fukušima 1 nebo spory s investory.

Třeba slovenská elektrárna Mochovce kvůli problémům s italskou firmou ENEL musela odložit spuštění nového reaktoru o sedm let. Z původního rozpočtu 2,5 miliardy eur je to teď téměř 6 miliard.

E15

Směnárny v Česku dostaly v prvním pololetí letošního roku rekordní pokuty od České národní banky. Píše o tom deník E15. Dohromady dostalo 12 směnáren pokuty ve výši 2,7 milionu korun. Je to nejvíc za posledních 5 let kdy ČNB statistiky zveřejňuje.

‚Praha nebude těžit z okrádání turistů.‘ Metropole se chce zbavit nepoctivých směnáren

Číst článek

Nejčastějším prohřeškem směnáren byl takzvaný dvojí kurzovní lístek. Nepozorným klientům počítal vždy ten méně výhodný kurz. Takovou fintu využívají zejména směnárny v centru Prahy.

Půlmilionovou pokutu dostala třeba směnárna společnosti Chivas Invest a Exclusive Change v Karlově ulici a ulici 28. října. 400 tisíc musí zaplatit taky směnárna GMO na hlavním nádraží. Vysoké pokuty musí směnárny platit krátce potom, co začala platit novela zákona o směnárenské činnosti.

Mf Dnes

Každý desátý dům na trhu s nemovitostmi je rizikový, píše o tom Mf Dnes. Podle inspektorů má zhruba 10 procent domů nabízených k prodeji vážné skryté vady. Pokud je zákazníci včas neodhalí, mohou je kvůli tomu čekat až statisícové investice.

Situace na trhu přitom nahrává obchodníkům. Zákazníci jsou kvůli vysoké poptávce často nuceni rozhodnout o koupi velmi rychle. Podle výzkumu někdy i během 20 minut. Skryté vady nemovitostí přitom mohou být i ohrožením bezpečnosti lidí v domech. Podrobnosti se dočtete v dnešní Mladé frontě.

Lidové noviny

Po českých silnicích jezdí stále víc nákladních vozů. Tématu se věnuje středeční vydání Lidových novin. Na tuzemských cestách přibývá hlavně kamionů z Polska, Rumunska nebo Bulharska. Čeští dopravci těm zahraničím nestíhají konkurovat a tak se věnují převážně domácí autodopravě.

Přeshraniční doprava českých firem proto prudce klesá. Podle ministerstva dopravy je hlavním důvodem cena. Zejména polští dopravci vyjdou firmy výrazně levněji – kvůli levnější pracovní síle a hlavně levnějším palivům. Čeští dopravci přepravili loni 479 milionů tun, drtivá většina 93 procent z toho byla v rámci České republiky.

Aktuálně/Deník

Praha se nedohodla se zprostředkovatelem sdíleného bydlení Airbnb ohledně identity hostitelů, píše o tom server Aktuálně. Hlavní město chce po zástupcích digitální platformy, aby zveřejnili osobní údajů majitelů pronajímaných bytů. To ale Airbnb odmítá.

Nejvíce pronájmů přes Airbnb je v centru Prahy. Nová magistrátní rada chce od společnosti vybírat poplatky

Číst článek

Praha chce znát jména pronajímatelů kvůli ubytovacímu poplatku městu. Spousta z nich ho totiž neplatí. Airbnb své hostitele prozradit nechce, podle zástupkyně služby Lucie Barczi firma jen chrání svoje klienty.

Tématu se věnuje i středeční Deník, podle něj už má radní Hana Kordová Marvanová za hnutí STAN e-mailový příslib od Airbnb k předání jmen hostitelů. Podle Deníku by Praze mohla pomoct připravovaná novela živnostenského zákona. Ta obcím umožní vlastní pravidla pro krátkodobé pronájmy v soukromých bytech. Obě strany spolu budou jednat ještě během června.

Právo

Armáda chce urychleně nakoupit terénní osobní vozy. Píše o tom Právo. Na ministerstvu obrany si kvůli tomu prosadila uspíšení nákupu 1200 vozidel za 1,6 miliardy korun. Proti je ale ministerstvo financí.

Podle rozpočtových pravidel totiž nákup aut připadá až na rok 2023. Vedení armády urychlení původního plánu zdůvodňuje stářím vozového parku. Dosluhuje totiž 600 vozů UAZ sovětské výroby. Armáda je používá už od 70. let minulého století. Nahradit by podle armády potřebovalo i 700 britských vozů Land Rover.

Kryštof Šimek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme