Perverzní genderová teorie, opřel se Fiala do školní akce. Ředitel se ohradil, vlna agresivity ho šokovala

„Zvrácená genderová teorie už pronikla i do našich škol,“ komentoval ve středu na facebooku poslanec SPD Radim Fiala snímek Gymnázia Blansko z akce ,Jinej neznamená špatnej.‘ Studentky a studenti při ní netradičně pojali výuku sociologie a vzájemně si prohodili oblečení. Pod Fialovým příspěvkem se následně objevila řada nenávistných komentářů. Proti nim i poslancovým výrokům se ohradil ředitel školy Radek Petřík.

Praha/Blansko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec za SPD Radim Fiala.

Poslanec za SPD Radim Fiala. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Červnová akce Gymnázia Blansko proběhla v rámci výuky sociologie. Podle školy její heslo znělo: „Ukaž, že máš smysl pro humor a předsudky jsou ti cizí.“ Studenti chtěli téma nerovnosti a genderové problematiky pojmout netradičně. S poukázáním na dřívější předsudky ohledně oblečení si proto chlapci oblékli sukně a dívky naopak přišly v typicky mužském oděvu.

Muž na facebooku nabádal k fyzickému násilí, kvůli nenávistným komentářům ho stíhá policie

Číst článek

„Fungující tradiční rodina má ve společnosti rozhodně nejvýznamnější postavení, určitě nebylo záměrem akce tento fakt popřít. Ale muž, který umí vařit, občas strčí nádobí do myčky a postará se o děti, je stejně úžasný jako žena, která dokáže přitlouct hřebík, vyměnit žárovku nebo vést firmu,“ dodala v létě k akci škola.

‚Znásilňování dětí‘

Příspěvek s fotografií, která při této události studenty zachycuje, zveřejnil ve středu na svém facebooku poslanec SPD Radim Fiala, kterého akce pobouřila.

„Zvrácená genderová teorie už pronikla i do našich škol. Chlapci v rámci výuky společenských věd na Gymnáziu v Blansku nosí sukně, aby ukázali, že „Jinej neznamená špatnej: I muži mají právo na sukni,“ napsal poslanec s tím, že podle genderové teorie by „muži měli kojit a rodit děti a ženy dělat hasiče.“

„Všechny totalitní režimy se pokoušely znásilňovat děti. Uděláme vše pro to, abychom ubránili v naší společnosti normální a racionální standardy,“ dodal Fiala. Akce je podle něj ukázkou „ideologického neomarxistického nátlaku.“ 

Pod Fialovým příspěvkem se objevilo množství komentářů, které studenty odsuzují a dokonce jim vyhrožují fyzickým násilím. Aktuální vyjádření poslance k příspěvku na facebooku i diskuzi redakce zjišťuje.

Proti negativně naladěným komentářům i poslancovým výrokům se ohradil ředitel školy Radek Petřík.

,Kéž by podřezali tebe.' Někteří zaměstnanci neziskovek čelí kyberšikaně, stěžují si na nezájem policie

Číst článek

Podle něj poslanec SPD vytrhnul snímek z kontextu a připojil katastrofický scénář. Sám za studenty stojí. „Protože si myslím, že ve svém výsledku díky respektu, diskusi a kritickému myšlení podporují např. model fungující tradiční rodiny daleko víc, než různé zákazy a příkazy, nadávky a netolerance,“ napsal na školní web.

Agresivita a vulgarita diskuse na facebooku Radima Fialy ho prý šokovala. Bude proto požadovat například okamžité stažení fotografie. Ředitel zároveň poděkoval studentům, kteří podle něj na internetu k tématu věcně argumentovali.

„Pan poslanec je samozřejmě označil za sluníčkáře, demagogy, lepšolidi a snad už opomněl použít pouze výrok pana Ovčáčka (hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, pozn red.) o nacistické lůze,“ dodal s tím, že už nyní škola připravuje další happening. Tentokrát s názvem: „Jinej neznamená špatnej: Tvůj názor nás zajímá, pokud ho umíš slušně vyjádřit!“

Podpora vládního odboru

V sobotu ředitele Petříka podpořil také vládní Odbor rovnosti žen a mužů. „Věřím, že tato iniciativa není projevem ‚perverzní genderové teorie‘, ale snahou o prohloubení vzájemného porozumění,“ napsal ředitel odboru Radan Šafařík. 

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme