Fiala: Cestovní kanceláře nadále do některých částí Rhodosu posílají zájezdy. Já bych byl hodně opatrný

Návrat českých občanů do vlasti z Řecka je víceméně bez problémů. V úterý to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Vládní letadla zatím není potřeba vyslat, kapacity jsou podle ministerského předsedy dostatečné. Premiér se nedomnívá, že lze občanům nyní doporučit cestu na požáry zasažený ostrov Rhodos. Případně mají lidé sledovat vývoj událostí a řídit se doporučením české diplomacie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Petr Fiala (ODS)

Návrat českých občanů do vlasti z Řecka je víceméně bez problémů. V úterý to řekl premiér Petr Fiala | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Myslím, že každý, kdo uvažuje o cestě na Rhodos, by měl poslouchat bedlivě pokyny a doporučení především ministerstva zahraničí. Cestovní kanceláře situaci vyhodnotily tak, že nadále aspoň do některých částí tohoto ostrova posílají zájezdy a české občany. Já bych tady byl hodně opatrný,“ uvedl Fiala.

Nemyslí si, že lze v tuto chvíli cestu na Rhodos doporučit, ale je to podle něj na rozhodnutí každého. Pro Řecko je nyní v cestovatelském systému Drozd zaregistrováno 4624 osob, o 2000 více než v pondělí ráno, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Hašení požáru na Rhodosu komplikuje vítr i vysoké teploty, meteorologové v Řecku očekávají až 46 stupňů

Číst článek

Vrchní ředitel právní a konzulární sekce ministerstva zahraničních věcí Martin Smolek v pondělí večer uvedl, že podle informací českých cestovních kanceláří je na Rhodosu zhruba 4500 turistů z Česka, z toho 1000 se v pondělí na ostrov dostalo, zhruba 800 jej opustilo.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí řekl, že Česko je připraveno poslat do Řecka hasiče, pokud řecká strana českou nabídku pomoci akceptuje. Případný tým by byl asi padesátičlenný.

„Situace v takovýchto případech je vždycky stejná. Záleží na domácí straně. Můžete mít dobrou vůli, když se ale nedomluvíte s těmi, kdo to organizují, což jsou v tomto případě Řekové, tak to vůbec nemusí situaci pomoct,“ uvedl v úterý Fiala.

Záležet bude podle premiéra na tom, jak se bude požár a počasí vyvíjet, zda nastanou podmínky pro to, aby se podařilo rychleji dostat požár pod kontrolu.

Ministerstvo zahraničí turistům doporučuje, aby necestovali do oblastí, které jsou požáry postižené. Na Rhodosu jsou aktuálně nejpostiženějšími oblastmi Asklipeio, Gennadi, Bati, Kalathos, Laerma, Malonas, Masari a Lindos, uvedl úřad v pondělí večer na webu.

Šéfka asociace cestovních agentur: Dál budeme vozit turisty na Rhodos, řídíme se pokyny ministerstva

Číst článek

Na ostrově byly postiženy také oblasti Kiotari, Pylonas, Lardos, Peukous a Charaki. V těch jsou požáry momentálně patrně na ústupu a teoreticky pod kontrolou, situace je ale velmi proměnlivá. Celý ostrov Rhodos je zařazen do řeckého nejvyššího, pátého stupně požárního rizika.

S požáry ale bojují také na ostrově Korfu, kde je riziko jejich šíření v severovýchodní oblasti. Evakuace se uskutečnila v 17 oblastech. „Velký požár začal také v lokalitě Loutses, s rizikem šíření severovýchodně. Z oblasti bylo evakuováno 2466 osob, prozatím nejsou hlášeny škody na majetku,“ uvedlo v pondělí ministerstvo.

„Velký požár je na ostrově Evia/Euboea v lokalitě Karystos (evakuovány byly čtyři oblasti). Na ostrově v neděli večer vznikl nový požár v oblasti Platanistos, kde ze sedmi míst bylo evakuováno 2000 osob. Další ohnisko požáru je nově v oblasti Achaia/Aígio na severozápadním Peloponésu,“ dodal úřad. Na Krétě je pak nejvyšší, pátý stupeň rizika požárů v okresech Rethymno, Heraklion a Lassithi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme