Z přednáškového sálu na ministerstvo. Jak se Robert Pelikán dostal do vlády a co v úřadě (ne)stihl?

Po více než třech letech ve funkci ministra spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO oznámil, že v politice skončí a v další vládě nebude. Dle svých slov se hodlá vrátit do advokacie. Jak se muž přednášející na Právnické fakultě Univerzity Karlovy dostal do Strakovy akademie? Co se mu během působení v úřadu podařilo dokončit a co nikoliv?

PROFIL Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO)

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) | Foto: Noemi Fingerlandová | Zdroj: Český rozhlas

Za prioritní úkoly v resortu Pelikán při svém nástupu v roce 2015 označil zákon o státním zastupitelství, problematiku exekutorů či insolvencí a strategii justice. První z cílů se mu ale naplnit nepodařilo. Připravovaný nový zákon o žalobcích, který měl zajistit jejich větší nezávislost na výkonné moci, nakonec sněmovna neprojednávala.

Pelikánova kariéra

Po studiích na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze začal Pelikán pracovat jako advokátní koncipient, nejprve v advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný a spol., později v mezinárodní advokátní kanceláři Linklaters. V roce 2007 složil advokátní zkoušku a o dva roky později se stal partnerem advokátní kanceláře Vrána & Pelikán, kde působil až do roku 2014.

V únoru 2014 začal řídit právní sekci ministerstva financí, od června 2014 do března 2015 byl pak prvním náměstkem ministryně spravedlnosti pro úsek justiční a legislativní. Na ministerstvo ale nastoupil jako nestraník, členem hnutí ANO je od roku 2015, kdy se po demisi Heleny Válkové stal v pořadí 15. ministrem spravedlnosti České republiky.

Ministerstvo pod Pelikánovým vedením také nepřipravilo očekávanou novelu trestního řádu a představilo teze nového občanského soudního řádu. Ministr opakovaně řekl, že nechce přípravu obou procesních kodexů uspěchat.

Náramky pro vězně

Sám ministr Pelikán ke svým úspěchům přiřadil zvýšení zaměstnanosti vězňů nebo zjednodušení zápisů společností do obchodního rejstříku. Ministerstvu pod jeho vedením se také podařilo dokončit dlouhá léta připravovaný tendr na elektronické náramky pro vězně. Smlouva byla podepsána v polovině září 2017.

Uznání se dočkal také za snížení nákladů na vymáhání nižších dluhů, kvůli podpoře postavení dlužníků je v otevřeném střetu s exekutory. Výraznou změnou bylo také snížení počtu typů věznic od října 2017 ze čtyř na dva.

V listopadu 2017 vzbudila pozornost informace o tom, že se Pelikánův polorodý sourozenec, arabista Petr Pelikán, v roce 2015 podílel na vyjednávání o propuštění pětice Čechů za Libanonce Alího Fajáda. Pravicoví politici Pelikánův postup kritizovali jako nestandardní či partyzánský, ministr postup nechtěl s ohledem na povahu případu komentovat.

Pelikán skončí v politice: S většinou ANO se názorově rozcházím, už to pro mě není přijatelné

Číst článek

Kritiku politiků si Pelikán vysloužil i loni v létě, kdy Pelikán týdeníku Respekt řekl mimo jiné, že policejní žádost o vydání jeho stranického šéfa Andreje Babiše k trestnímu stíhání má ovlivnit volby.

Vstup do politiky

Do blízkosti politiky se dostal advokát Pelikán v srpnu 2012, kdy jej ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) nominoval na člena rady Českého telekomunikačního úřadu. Ministr ale posléze Pelikánovu nominaci stáhl. V tisku se spekulovalo o tom, že důvodem byl Pelikánův blog, na kterém advokát kritizoval politiku vlády, jejího premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Na podzim 2013 se stal členem Rady ekonomických poradců hnutí ANO. V médiích se tehdy spekulovalo o tom, že se Pelikán stane ministrem spravedlnosti. Šéf hnutí Andrej Babiš si však Pelikána vzal s sebou na ministerstvo financí jako ředitele právní sekce, kde působil zhruba rok. Jako náměstek měl na ministerstvu spravedlnosti na starost novelizaci občanského zákoníku. Ten Pelikán hlasitě kritizoval už předtím, než nabyl počátkem roku 2014 účinnosti.

Odtajněná hra o Nikulina: peníze z Ruska měly zajistit lobbing u Pelikána

Číst článek

Náhrada za Válkovou

Ve funkci prvního náměstka ministryně spravedlnosti nahradil Pelikán v létě 2014 Hanu Marvanovou, která odešla kvůli sporům s Helenou Válkovou. Už tehdy se v tisku objevily úvahy, že Pelikán časem Válkovou v čele ministerstva nahradí.

V polovině srpna 2014 vyvolal pozornost spor mezi náměstkem Pelikánem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Ten se veřejně ohradil proti Pelikánovým úvahám o tom, že žalobci mají být více kontrolováni exekutivou, aby z nich nevznikla „čtvrtá moc ve státě“.

Jako advokát zastupoval mimo jiné rodinu, jejímuž synovi v létě 2009 amputoval eskalátor v pražském metru tři prsty. Později například hájil město Karlovy Vary ve sporu se skupinou firem o vlastnictví sportovně-kulturního centra KV Arena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme