Skončila likvidace chovu na Tachovsku zasaženého ptačí chřipkou. Za 12 dní bylo utraceno 750 tisíc slepic

V chovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, skončila v neděli po poledni likvidace drůbeže. V třech třípodlažních halách bylo původně na 750 000 nosnic. Hasiči a pracovnicí firmy Česká drůbež, které chov patří, tak museli z hal vynosit kolem 1000 tun slepic, pracovali na tom 12 dní. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Brod nad Tichou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Likvidace drůbeže nakažené ptačí chřipkou ve velkochovu v Brodu nad Tichou

Likvidace drůbeže nakažené ptačí chřipkou ve velkochovu v Brodu nad Tichou | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Drůbež končila v kafilerii v Biřkově na Klatovsku. Z chovu se odvezlo k likvidaci v asanačním podniku v Žichlínku na Orlickoústecku a ve spalovně v Chotíkově u Plzně také kolem sedmi milionů vajec.

Velkochov na Tachovsku přijde kvůli ptačí chřipce o 742 tisíc zvířat. Jde o 15 procent všech slepic v Česku

Číst článek

Přesná čísla bude mít Státní veterinární správa k dispozici v příštím týdnu. Po vyklizení drůbeže nyní bude následovat vynášení velkého objemu podestýlky. Potom si bude muset majitel chovu zajistit důkladnou dezinfekci všech prostor, řekl Vorlíček.

Z hal museli hasiči a zaměstnanci firmy vynášet drůbež, která hromadně hynula v důsledku nákazy, v týdnu to bylo denně přes 100 tun nosnic. Současně museli odchytávat živé slepice a vynášet je ven, kde byly utráceny oxidem uhličitým v kontejnerech. Na vynášení bylo denně nasazeno až kolem 130 lidí, rozdělených do 12 týmů, které se v průběhu dne střídaly.

V posledních dnech tempo práce zpomalilo, protože bylo třeba odchytat a vynosit ven všechny živé slepice. Snížil se i počet nasazených týmů. Za pátek se podařilo zlikvidovat asi 46 tun drůbeže. V sobotu a v neděli to bylo Vorlíčka přibližně po 20 tunách. „Kolem poledne vyklízení drůbeže skončilo,“ uvedl.

Hasičům z Plzeňského kraje pomáhali postupně jejich kolegové z Karlovarského a ze Středočeského kraje a ze záchranného útvaru.

Nákaza se v chovu potvrdila na konci prosince, nejdřív v jedné části jedné ze tří hal chovu. Původně mělo být zlikvidováno 120 000 nosnic z této zasažené části. Virus se ale postupně rozšířil i do dalších hal a veterináři rozhodli o likvidaci všech 750 000 nosnic.

Představuje to 15 procent nosnic v zemědělských chovech v ČR. S likvidací chovu se začalo 3. ledna odpoledne, kdy se do utěsněné první poloviny jedné ze tří hal napustil oxid uhličitý, který slepice v této části haly hromadně usmrtil. Od 4. ledna hasiči a pracovníci firmy nosnice z hal vynášeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme