Prezident přesunul předávání vyznamenání na příští rok, oznámil Mynář. Hřiba vyzval k rezignaci

Prezident Miloš Zeman se rozhodl na doporučení ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přesunout předávání státních vyznamenání na příští rok. Ve čtvrtek to oznámil hradní kancléř Vratislav Mynář. Seznam vyznamenaných zveřejní Pražský hrad 28. října 2020 na svých stránkách.

Praha (Aktualizováno: 12:16 22. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Na základě doporučení ministra zdravotnictví Romana Prymuly pan prezident rozhodl, že ústavní akt předávání státních vyznamenání bude odsunut a bude se konat 28. října v příštím roce – 28. října 2021,“ uvedl Mynář.

Ceremoniál k vyznamenáním nebude, věří Babiš. Prymula jednal o možnostech se Zemanem

Číst článek

Seznam, komu bylo vyznamenání uděleno, se objeví na stránkách Pražského hradu 28. října ve 20.00.

Státní svátek tak připomene slavnostní střídání Hradní stráže ve 12.00, na jehož konci zazní státní hymna. „Ve večerních hodinách 28. října pak bude první nádvoří Pražského hradu slavnostně nasvíceno v barvách trikolóry,“ dodal Mynář.

V rámci tiskové konference, na které nemohli novináři pokládat žádné otázky, Mynář také podle svých slov vyvracel některé nepravdivé informace. Ty se měly objevit v médiích.

„Neplánovali jsme, že po ústavním aktu by byl raut nebo recepce,“ řekl Mynář. Měl podle něj proběhnout jen ve Vladislavském sále.

Žádné oslavy, není s tím spojená ani číše vína, říkají k vyznamenávání na Hradě Ovčáček i Kruliš

Číst článek

Byli podle něj pozváni jen vyznamenaní, nikdo jiný. Účastnit se pak podle něj měl i prezident a nejnutnější personál.

Všichni podle něj měli mít roušky, dodržovat dvoumetrové rozestupy a měl být také vyžadován negativní test na nemoc covid-19.

Zeman chtěl původně oslavy státního svátku v omezené míře zachovat. Jejich zrušení považoval za urážku státního svátku.

Prezidentovo rozhodnutí ocenil na sociální síti twitter ministr zdravotnictví. „Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. 10. zrušil,“ napsal Prymula.

Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. 10. zrušil.

11:11 – 22. 10. 2020

35 1754

Proti konání akce se dříve vyslovila například část opozice. Poukazovala na symboliku toho, že by se slavnostní akt konal v době přísných protiepidemických opatření, kdy vládní nařízení omezují kontakty na nejvýše dvě osoby a kdy platí zákaz konání kulturních akcí. Někteří politici upozorňovali na to, že řada oceněných by kvůli vyššímu věku patřila do rizikových skupin z hlediska nákazy koronavirem.

Ceremoniál k vyznamenáním bude mít omezený počet hostů, řekl Prymula. Pravidla má určit Rážová

Číst článek

Mynář ve čtvrtek kritizoval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) za jeho vyjádření.

„Slavnostní akt předávání vyznamenání nazval party na Hradě pro papalášskou smetánku,“ prohlásil. Podle Mynáře nazval vyznamenané hladovými prasaty. Vyzval ho proto k rezignaci.

„Je to nejstrašnější urážka všech vyznamenaných v téměř stoleté historii udělování státních vyznamenání. Kdyby pan primátor Hřib měl v sobě aspoň trochu slušnosti, tak se všem omluví, okamžitě odstoupí a někde v soukromí si nafackuje,“ prohlásil.

Primátor Hřib odmítl, že by se výrok o prasatech týkal vyznamenaných. Jak napsal na twitteru, připomněl tím jarní nelegální zabijačky Mynáře. „Ten má slova nepravdivě překroutil. Původně plánované oslavy 28. října jsem označil za ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu,“ dodal.

Hřib ocenil, že došlo k odsunutí předávání vyznamenání, které podle něj bylo „plánováno v naprostém rozporu se současnou epidemickou situací“.

„Pro smetánku z Hradu by neměla platit jiná pravidla než pro tzv. dolních 10 milionů ve zbytku celé republiky. Na tom si stále trvám a takhle by se to opravdu dělat nemělo,“ zopakoval Hřib.

Můj výrok o hladovém praseti se rozhodně netýkal vyznamenaných osobností, ale jarní nelegální zabijačky pana Mynáře. Ten má slova nepravdivě překroutil. Původně plánované oslavy 28. října jsem označil za ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu.

12:01 – 22. 10. 2020

53 1575

Zeman již dříve řekl, že letos ocení asi čtyři desítky osobností. Mezi vyznamenanými bude například Prymula, kterého chce prezident ocenit za zvládnutí první vlny epidemie. Za boj proti koronaviru chce ocenit i zástupce armády, hasičů či policie.

Nejvyšší státní vyznamenání pro Kuberu? Vdova po šéfovi Senátu ho odmítá od Zemana převzít

Číst článek

Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva udělí také loni zesnulému zpěváku Karlu Gottovi. Posmrtně vyznamenání udělí také herci Karlu Fialovi, jehož proslavil film Limonádový Joe.

Ocenění i herce Pavla Trávníčka a nejvyšší státní vyznamenání avizoval i pro Jaroslava Kuberu (ODS), který na počátku roku zemřel ve funkci předsedy Senátu. Vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.

Podle informací ČTK by mezi vyznamenanými mohl být také Peter Weiss, který nedávno po sedmi letech skončil ve funkci slovenského velvyslance v Česku.

pj, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme