Svatého Václava si navzdory dešti připomněly tisíce lidí. Bohoslužbu v Boleslavi vedl apoštolský nuncius

Tisíce lidí v sobotu dorazily na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi, kde byl před 1084 lety zavražděn kníže Václav. Odkaz světce a patrona země si připomněly davy poutníků na Mariánském náměstí při tradiční poutní mši. Bohoslužbu poznamenalo deštivé počasí, lidé na náměstí stáli v pláštěnkách a schovávali se pod deštníky.

Stará Boleslav (Aktualizováno: 13:49 28. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ten déšť asi měl připomenout, že je málo vody ve Vltavě a v Labi ke křtu našich mladých generací,“ glosoval nepřízeň počasí kardinál Dominik Duka. Zvlášť, když se vodou plýtvá při křtech žiraf, lvíčat a dalších stvoření, která nejsou lidmi, dodal.

Hlavním celebrantem a kazatelem byl apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo, který zavítal do Staré Boleslavi poprvé. Při kázání označil svatého Václava za vzor statečnosti, zbožnosti a živé víry. 

Balvo i Duka připomněli deset let od návštěvy tehdejšího papeže Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi. Na událost nově upozorňuje Benediktova busta na náměstí svatého Václava. Duka také poukázal na 90 let od milenijních oslav knížete Václava a stejné výročí ukončení dostavby katedrály svatého Víta v Praze.

‚Nedejme zahynout..‘ Aktivisté vyvěsili transparent na sochu svatého Václava, po výzvě policie ho sundali

Číst článek

Duka popřál k sobotnímu svátku všem Václavům, přání zaslal „k nebesům“ bývalému prezidentovi Václavu Havlovi a disidentu a polistopadovému politikovi Václavu Bendovi. Jmenoval také exprezidenta Václava Klause nebo biskupa Václava Malého a popřál i k narozeninám nynější hlavě státu Miloši Zemanovi a biskupu Františku Radkovskému.

Kvůli opravě staroboleslavského kostela sv. Václava je letos vzácná relikvie lebky sv. Václava vystavena v sousedním kostele sv. Klimenta. Po hlavní mši svaté na Mariánském náměstí mu tam můžou přijít lidé vyjádřit úctu až do 17. hodin, pak relikvii odveze zpátky na Pražský hrad prezidentská kolona.

‚Češství a moravanství‘

S poutníky letos poprvé do Staré Boleslavi zamířil pětadvacetiletý Vít Večeře z Litomyšle. „Jsem věřící člověk, tak se mi líbí, že tady máme takovou velkou akci, kde se národ sjednotí v myšlence kultu svatého Václava,“ řekl Večeře. Zatímco on byl na pouti poprvé, jeho tři kamarádi na ni jezdí pravidelně.

Místem pro rodinné setkání se v sobotu Stará Boleslav stala pro Josefa Vegenbauera z Prahy 6, který se pouti účastnil spolu se svou sestrou Jarmilou Borkovou z Kunštátu. „Myslím si, že každý Čech, každý Moravák by měl každoročně udělat pouť, aby si obnovil své já a své češství a moravanství a vůbec svůj národní původ,“ uvedl Vegenbauer.

Je pokrytecké upírat plné právo na částečné vyrovnání státu s církvemi, řekl Duka při svatováclavské pouti

Číst článek

Na Mariánském náměstí vyrostla dvě velká pódia, centrum Staré Boleslavi bylo uzavřeno pro dopravu. V davu bylo vidět skauty a sokoly, na každém rohu stáli policisté. Stánkaři nabízeli poutníkům kávu, trdelník, sýry, medovinu a koblížky, ale i loutky, šperky, keramiku, věnce nebo reprodukce obrazů.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003.

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

ČTK, kne, mav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme