Barack Obama je v Londýně

Na summitu zemí G20 zahájí dnes několikadenní turné po Evropě, které zakončí návštěvou Prahy. Ke komu ale bude vlastně v Evropě promlouvat? Nebudou jeho slova určená spíš globálnímu publiku než jenom Evropanům? Odpověď na tyto otázky hledal zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Foto: Department of Defense, Michael J. Ayotte

Barack Obama s manželkou Michelle vystupují z letadla na britskou půdu. První důležitá zahraniční cesta nového amerického prezidenta začíná. Zhruba ve stejné době se ptám na ulicích washingtonského předměstí Bethesda, jestli lidé vědí, kde je jejich prezident:

Američané možná trochu tápou v tom, jestli je v Haagu, Itálii nebo někde jinde v Evropě. Ale vědí, že se má jejich prezident setkat s evropskými a dalšími světovými lídry na summitu G20. A alespoň ti, které jsem náhodně oslovil, doufají v jedno:

Že právě Barack Obama dokáže zlepšit vztahy mezi Evropou a Amerikou. V podobném duchu mluvil v diskuzi v renomované Brookings Institution Obamův poradce Michael Froman:

Cesta do Evropy je podle něj příležitostí, aby americký prezident ukázal, že chtějí Spojené státy spolupracovat s celým světem. A také představit svůj pohled na vůdčí roli Spojených států. A právě to se od Baracka Obamy očekává. Jenže jeho projevy ani knihy nedávají vědět mnoho o tom, co si Evropě Barack Obama myslí a nakolik dobře pokud vůbec jí rozumí a zná.

Při nedávné návštěvě britského premiéra Gordona Browna to přimělo jednoho z novinářů k otázce, jak si americký prezident váží Evropy a zvláštního vztahu s Británií. Prezident Obama ujišťoval, že úvahy o jakémkoli vyhasínání zvláštního vztahu v Británií jsou zcestné. Ale neřekl jediné slovo o vztahu k Evropě. Starý kontinent nefiguroval v zahraničněpolitické části jeho volebního programu ani v současné agendě oznámené Bílým domem a publikované na jeho internetových stránkách.

Píše se v ní pouze obecně o potřebě posílení tradičních aliancí. NATO se zmiňuje jenom v souvislosti s Afghánistánem a potřebou přesvědčit Evropany, aby tam poslali víc vojáků. Evropská unie není zmíněná ani jednou. Není to nakonec tak, že Barack Obama opravdu považuje vztah s Evropou možná za důležitý, ale necítí potřebu se mu nějak intenzivně věnovat? Profesor Charles Kupchan z Georgtownské Univerzity se vztahům Spojených států s Evropou dlouhodobě věnuje.

Obamova vláda si podle profesora Kupchana myslí, že administrativa prezidenta Bushe s budováním protiraketové obrany příliš spěchala. Neměla připravenou technologii a navíc zhoršila vztahy s Ruskem. Pokud Barack Obama k protiraketové obraně v Praze něco řekne, pak nejspíš jen zopakuje, že si plány na jeho výstavbu potřebuje rozmyslet. Podle profesora Kupchana bude ale spíš vedlejším tématem. Jeho cesta ponese silný náboj takzvané veřejné diplomacie. Barack Obama samozřejmě ví, že bude na očích nejenom Evropě ale celému světu.

Proto se bude snažit získat podporu pro cíle Američanů ať už se to týká globální ekonomické krize, v Afghánistánu a ohledně Íránu. Říká profesor Kupchan z Georgetownské univerzity. Vztah s Evropou je přitom důležitý. Jeho oživení bude zřejmě jedním z cílů cesty Baracka Obamy na starý kontinent. Ale ne tím jediným a hlavním.

Český rozhlas připravil k návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy a summitu Evropské unie v Praze speciální web Barack Obama v Praze.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme