Česko má podle Rady Evropy více chránit menšinové jazyky. Třeba i moravskou chorvatštinu

Rada Evropy (RE) vyzvala Česko, aby podniklo další kroky k širšímu používání a ochraně menšinových jazyků. Skupina expertů zabývajících se tímto tématem uznala, že zvláště v rozšiřování němčiny dosáhlo Česko pokroku, nedostatky má ale u dalších jazyků menšin. Vyplývá to z hodnoticí zprávy výboru expertů Evropské charty regionálních či menšinových jazyků.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Rady Evropy ve Štrasburku

Rada Evropy je mezinárodní organizace, která podporuje a monitoruje spolupráci evropských zemí v oblastech, jako jsou ochrana lidských práv nebo boj proti všem formám diskriminace (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Zpráva pozitivně hodnotí rozšíření možnosti používat němčinu v oblastech měst Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Liberec, Ústí nad Labem, Český Krumlov, Opava a Svitavy. Podle expertního výboru tam vzroste nabídka vzdělání či médií v německém jazyce, který bude také více možno používat v kontaktech s úřady.

Charta vstoupila v České republice v platnost v roce 2007. Její ustanovení se v ČR vztahují na slovenštinu, němčinu, polštinu, romštinu a moravskou chorvatštinu.

Čtvrtá osoba i chybějící výrazy pro čísla. Proč mizí izolované jazyky a co střeží za tajemství?

Číst článek

Zpráva konstatuje, že dosud je možno jako hlavní vyučovací jazyk na základních a středních školách v regionech s menšinovým zastoupením využívat pouze polštinu.

Němčina se vyučuje jako cizí jazyk, další zmíněné řeči se neučí vůbec.

RE doporučuje, aby zákonná pravidla kromě úřadů zahrnula také používání menšinových jazyků u českých soudů. Česko by podle ní mělo také rozšířit vysílací čas pořadů v polském jazyce a zavést vysílání v dalších jazycích menšin.

Na území obývaném polsky mluvícími lidmi by také mělo přibýt dvojjazyčných orientačních cedulí, které nejsou ve všech obcích se zastoupením menšiny. Desetiprocentní práh menšinových obyvatel pro instalaci těchto nápisů je podle zprávy problematický a vyvolává nejistotu v řadě obcí.

Rada Evropy, která vznikla už v roce 1949, není institucí EU a nyní sdružuje 47 zemí. Je to mezinárodní organizace, která podporuje a monitoruje spolupráci evropských zemí v oblastech, jako jsou ochrana lidských práv, boj proti všem formám diskriminace, rozvoj demokracie, harmonizace právních řádů, ochrana životního prostředí nebo kultury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme