Paul vyrobil křeslo pro papeže i přes to, že je na vozíku. ‚Doufám, že mu padne jako bota šitá na míru‘

Před deseti lety se vážně zranil při výletu nedaleko Marseille. Od té doby je na kolečkovém křesle. Jednatřicetiletý francouzský inženýr Paul de Livron si ale slíbil, že nezůstane pasivní. A rozhodl se, že vyrobí dřevěný vozík pro papeže Františka. Ve čtvrtek ho předá arcidiecézi v Marseille, kam papež v pátek přijede a stráví tam dva dny. Paul pro něj křeslo vyráběl několik měsíců v rodinném domě na jihu Francie.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul de Livron vyrábí celodřevěné křeslo pro papeže Františka.

Paul de Livron vyrábí celodřevěné křeslo pro papeže Františka. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Paul má na sobě masku, ochranné brýle, sluchátka a bruskou upravuje křeslo pro papeže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před deseti lety se vážně zranil, od té doby je na kolečkovém křesle. Francouzský inženýr Paul de Livron vyrobil dřevěné křeslo pro papeže

„Doufám, že mu padne jako bota šitá na míru. Musel jsem vše důkladně propočítat, třeba i to, jak je papež vysoký. Ještě před tím, než zestárl, měřil metr osmdesát. Teď je o něco menší. Nakreslil jsem model jeho křesla prostřednictvím fotografií, na kterých papež seděl. Díky tomu jsem si jistý, že bude mít hlavu správně opřenou a ruce na opěrkách,“ říká Paul.

Pět měsíců vyráběl Paul de Livron kolečkové křeslo pro papeže. Nechtěl, aby bylo okázalé. Jeho bohatství je spíš v symbolice.

Kus dřeva z katedrály Notre-Dame

Například loketní opěrky jsou ze spálených kusů dřeva pařížské katedrály Notre-Dame, která vyhořela před čtyřmi lety.

Paul de Livron vyrobil dřevěné kolečkové křeslo pro papeže. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Tyhle dva kousky jsou z krovů katedrály Notre-Dame. Každý z nich měřil zhruba 60 centimetrů a byl úplně ohořelý. Musel jsem je hodně seříznout, ale část dřeva bylo možné ještě využít,“ vysvětluje Paul. 

Pro zbytek papežského křesla Paul použil břízu z Ruska a z Ukrajiny. Chtěl tak poukázat na to, že se papež František nabídl jako mediátor v rusko-ukrajinském konfliktu.

Do duté části papežského křesla francouzský inženýr umístil papír s jmény těch, kteří projekt financovali a pomohli ho zviditelnit. Další symbol poukazuje na latinskoamerický původ papeže Františka.

Umělec si půjčil 76 tisíc dolarů na obraz. Odevzdal prázdné plátno s názvem Vezmi peníze a uteč

Číst článek

„Kolem polštáře, který bude mít papež za zády, bude lem s latinskoamerickými motivy, protože papež František je z Argentiny. Lem je žluto-bílý v barvách Vatikánu,“ dodává inženýr.

Paulovo zranění

Paul de Livron se před deseti lety vážně zranil. Spadl z výšky při výletu nedaleko Marseille a zlomil si obratel.

„Prošel jsem reedukačním centrem, kde jsem se učil na kolečkovém křesle. Slíbil jsem si tehdy dvě věci. Jednak jsem si řekl, že jsem sice ztratil nohy, ale ne ruce, a že to musím využít a vyrábět něco rukama. A pak jsem si taky slíbil, že až opustím reedukační středisko, tak už se nikdy v životě nebudu nudit,“ říká Paul. 

A tohle předsevzetí splnil. Paul se s papežem poprvé setkal v květnu v Římě. Byl součástí větší skupiny poutníků a mohl na pár minut mluvit se svatým otcem.

Šumperk se může pochlubit orlojem, je to kopie toho z Prahy. Nadšenec ho dokončil po deseti letech

Číst článek

Podal mu tehdy malý model kolečkového křesla a papež František souhlasil, že se stane kmotrem jeho projektu. Paul se totiž nechce zastavit u jednoho kolečkového křesla pro papeže, do budoucna chce ze dřeva vyrábět i další pomůcky.

„Chtěl bych se zaměřit na vývoj i výzkum a zjistit, jaké zdravotnické pomůcky by bylo možné vyrábět ze dřeva, které je možné najít i v rozvojových zemích. Chtěl bych, aby z těchto věcí měli užitek tamní obyvatelé,“ dodává inženýr. 

Paul věří, že papež bude v jeho křesle jezdit a mohl by tím pádem jeho projekt zviditelnit.

„Jestli mu tohle kolečkové křeslo bude vyhovovat a bude se v něm cítit pohodlně, tak ho bude využívat víc než křesla, která má teď. Vedle tohohle vozíku budou vypadat příliš obyčejně.“

Martin Balucha, lpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme