Gašparovič slaví 70. Vzdělaní Slováci by ho nejraději odvolali

Slovenský prezident Ivan Gašparovič slaví sedmdesátku. Ve funkci je od roku 2004 a Slováci jsou hodně rozpačití, když mají hlavu státu hodnotit. Gašparovič proslul brebtáním při veřejných projevech. Neumí cizí jazyky a má za sebou kontroverzní politickou kariéru včetně členství v komunistické straně. Průzkumy sice říkají, že asi 65 procent Slováků stojí za svým prezidentem. Vzdělanější vrstvy a mladí lidé by ale Gašparoviče raději z úřadu odvolali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Gašparovič s Angelou Merkelovou

Ivan Gašparovič s Angelou Merkelovou | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

„Skoro čtyři sta dní jsem absolvoval na cestách po Slovensku. To je téměř celý jeden rok. A tedy to je úloha prezidenta, být s občanem,“ říká Gašparovič. Slovenský prezident skutečně hodně cestuje. Často se ukazuje na veřejných akcích všeho druhu, lidových veselicích nebo automobilových soutěžích. Má rád fujaru a silná auta. Za řečnickým pultíkem se ale často dostává do úzkých.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Slováci vnímají prezidenta Ivana Gašparoviče, zjišťoval Vojtěch Berger.

„Jsem přesvědčený, že Slovensko potřebuje rozvážného prezidenta, který společnost nerozděluje, ale spojuje. Občanům nabízím stabilitu, pokoj a kontinuitu.“ Tady si prezident při jednom projevu nemohl vzpomenout na svoje vlastní heslo: Myslím národně, cítím sociálně.

Mezi často citované Gašparovičovy perly patří projev na půdě OSN z roku 2004, kde ze západního Balkánu udělal balkón, jindy si spletl Srbsko s Chorvatskem a mluvil o srbském pobřeží, z Lisabonské smlouvy udělal libanonskou a papeže Benedikta XVI. překřtil na Dominika. Před volbami v roce 2009 si zase popletl, k čemu je dobrý internetový vyhledávač google. Tvrdil, že slouží na rozhovory přes internet.

Členstvím v KSČ se nechlubí

Kvůli přebreptům a nepřesvědčivým veřejným vystoupením se dokonce spekulovalo, že slovenský prezident trpí Alzeheimerovou chorobou. Prezidentský palác všechno odmítnul a doložil lékařskou zprávou. Existuje ale celá řada objektivnějších argumentů, proč Ivan Gašparovič neměl dostat druhou šanci v podobě znovuzvolení v roce 2009.

Gašparovič měl nebývale blízko k někdejšímu premiérovi Robertu Ficovi. Ficova strana SMER podpořila prezidenta při znovuzvolení v roce 2009, Gašparovič zase šel vládě na ruku a veřejně ji chválil. Politické brzdy a protiváhy na Slovensku v tomhle období 2006 až 2010 rozhodně nefungovaly.

„Slibuji na svou čest a svědomí věrnost Slovenské republice. Budu dbát o blaho slovenského národa,“ slíbil znovuzvolený prezident. Vystudovaný právník Gašparovič zapomíná ve svém oficiálním životopise uvést, že byl v 60. letech členem KSČ, byť jen krátce.

V 90. letech zase coby předseda parlamentu kryl záda premiérovi Vladimíru Mečiarovi. Kontroverzní minulost prezidenta většině Slováků nevadí, jinak by ho předloni nepotvrdili na dalších pět let do úřadu. Slovenské elity i mladá facebooková generace jsou ale z Gašparoviče nešťastné. Prezidentovy přehmaty totiž přestaly být legrační už dávno.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme