Italská vláda získala důvěru senátorů. Berlusconi nakonec kabinet nepotopil

Kabinet italského premiéra Enrica Letty bude s největší pravděpodobností vládnout dál. Ustál totiž hlasování o důvěře v senátu, kde má obecně nižší podporu než v poslanecké sněmovně. Vládu nakonec podržela i strana expremiéra Silvia Berlusconiho.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský senát hlasoval o důvěře vládě

Italský senát hlasoval o důvěře vládě | Zdroj: Reuters

Berlusconimu se totiž nepodařilo přesvědčit spolustraníky z Lidu svobody, aby hlasovali proti Lettově kabinetu. Nakonec proto musel ustoupit.

„Vzhledem k tomu, že Itálie potřebuje vládu, která bude provádět strukturální i institucionální reformy, rozhodli jsme se vládu podpořit,“ prohlásil před hlasováním o důvěře.

Silvio Berlusconi přitom v posledních dnech vystupoval proti vládě. Záminkou bylo, že odmítá zvýšení daně na majetek i DPH. Na jeho nátlak pak o víkendu z koaličního kabinetu odstoupilo pět zástupců Lidu svobody, což vyvolalo současnou krizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák mluvil o třenicích na italské politické scéně

„Ve skutečnosti ale všichni věděli, že premiér Letta má pravdu, když říká, že Berlusconi si tím pomáhá od osobních problémů, neboť byl minulý rok odsouzen za daňové podvody a v srpnu mu Nejvyšší soud rozsudek potvrdil. Čeká se, že tento týden ho zbaví senát jeho senátorské imunity,“ říká komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Berlusconimu pak zřejmě nezbude nic jiného, než se nechat internovat v domácím vězení. Podle Slezáka si tedy alespoň chtěl na poslední chvíli zachránit politickou kůži tím, že se vymezí vůči vládě. Někteří poslanci a senátoři z Berlusconiho Lidu svobody ale nesouhlasili. Mezi rebely byl i expremiérův dlouholetý spolupracovník a přímý zástupce ve straně Angelino Alfano.

Konec jedné éry

Podle středo-pravého politika Maurizia Gasparriho Berlusconi změnil názor, aby udržel stranu pohromadě. Italští komentátoři hodnotí jeho kapitulaci jako konec jedné éry. Berlusconi už podle nich není všemocný.

„Když už bylo jisté, že se proti němu postaví jeho vlastní lidé, když už brblali ministři, které nechal odvolat, tak nakonec expremiér Berlusconi odtroubil ústup,“ vysvětluje Slezák.

Berlusconi je tak podle něj hlavním poraženým partie, kterou sám rozehrál. „To je muž, který – byť několikrát odepisován – se vždycky dokázal zvednout a dosáhnout velkých úspěchů v politice. Tentokrát se ale zdá, že éra berlusconismu se opravdu chýlí ke konci a že už se z této porážky Berlusconi těžko pozvedne,“ dodává.

Itálie se potýká s vleklou ekonomickou krizí, která se projevuje mimo jiné obrovskou nezaměstnaností mezi mladými. Pozice premiéra Letty teď s největší pravděpodobností zesílí, je ale otázkou, jestli získá potřebnou podporu pro prosazení ekonomických a politických reforem. Koaliční strany totiž mají na řešení problémů rozdílné názory.

Silvio Berlusconi sleduje hlasování | Foto: Reuters

Milan Slezák, Silvie Třeslínová, Tea Turk, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme