Katalánsko zmírňuje omezení užívání vody. Nádrže zásobující region jsou po deštích ze čtvrtiny plné

Katalánské úřady v úterý po několika týdnech vytrvalých dešťů zmírnily omezení využívání vody, která kvůli suchu zavedly na začátku února. Nádrže zásobující Barcelonu a celý region pitnou vodou už jsou naplněné z 25 procent, v únoru to bylo jen 16 procent. Zásobníky pitné vody po celém Španělsku jsou v souhrnu plné z 66 procent, uvedla agentura AP.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Úřad, který se suchem zabývá, uvedl, že průměrný Katalánec denně spotřebuje jen 116 litrů vody (ilustrační foto) | Foto: Katherine Vašíčková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úsporná opatření zavedlo Katalánsko 1. února a týkala se zhruba šesti ze 7,5 milionu obyvatel. Denní limit spotřeby vody na obyvatele nyní stoupne z 200 na 230 litrů. Úřad, který se suchem zabývá, ale uvedl, že průměrný Katalánec denně spotřebuje jen 116 litrů vody.

Barcelona se potýká s rekordním suchem, někde nepršelo už tři roky. Zavřou bazény i myčky aut

Číst článek

Zásadnější omezení platila pro zemědělce, kteří  museli snížit svou spotřebu vody o 80 procent; teď už to bude jen o 40 procent. Průmyslovým podnikům se uleví z dosavadních 25 na 15 procent úspor vody.

„Jsme ve stejné situaci jako loni, ale tentokrát jsme lépe připraveni. V květnu 2023 pocházelo z našich nádrží zhruba 65 procent vody, nyní je to pouze 50 procent,“ uvedl šéf katalánského úřadu pro životní prostředí David Mascort. Ke zlepšení podle Mascorta přispělo opětovné využívání vody a rozvoj zařízení na odsolování mořské vody.

Katalánsko se potýká se suchem už tři roky. Španělsko v únoru slíbilo investovat 467 milionů eur (11,6 miliard korun) do zřízení dvou odsolovacích zařízení na pobřeží Katalánska.

Zařízení mají vyrůst severně a jižně od Barcelony, druhého největšího španělského města, a budou mít roční kapacitu 80 milionů metrů krychlových vody, uvedlo v prohlášení španělské ministerstvo životního prostředí. Podle něj mají být uvedena do provozu v letech 2028 a 2029. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme