‚Dbejte o hygienu, nemluvte s médii.‘ Stanový tábor na univerzitě ve Washingtonu má vlastní pravidla

Policejní zásahové jednotky rozebraly už několik stanových táborů propalestinských demonstrantů u amerických univerzit. Ten u Univerzity George Washingtona v metropoli USA ještě stojí. Na středu si ale dozorčí výbor Sněmovny reprezentantů předvolal washingtonskou starostku a ředitelku Metropolitní policie. Chce se jich ptát, proč tolerují antisemitské a podle Kongresu protiprávní projevy studentů ve veřejném prostoru u univerzity.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

img_5981_240508-102338_eza.jpeg

Na travnatém prostranství před právnickou fakultou Univerzity George Washingtona je 120-130 stanů různé velikosti | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na travnatém prostranství před Právnickou fakultou Univerzity George Washingtona je 120 až 130 stanů různé velikosti. Budova fakulty má vstupní dveře zevnitř chráněné dřevotřískovými deskami a z její střechy visí obrovská americká vlajka. Všude kolem jsou ale vlajky palestinské.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Pavla Nováka z kampusu Univerzity George Washingtona v USA

Tábor na půdě Univerzity George Washingtona má jasně stanovená pravidla. „Spoléhejte se jeden na druhého, dbejte o svoji hygienu, nenoste sem drogy, nemluvte s policisty a nemluvte s médii, pokud na to nejste trénovaní,“ píše se na desce pod sochou George Washingtona, který drží několik palestinských vlajek. Kromě toho je podle pravidel v tábože zakázané navazovat sexuální kontakty.

Naštěstí studentka žurnalistiky, která ale odmítla prozradit své jméno, rozhovor poskytnout mohla. „Žádáme od univerzity, aby se odstřihla od izraelských zdrojů. Chceme, aby přerušila veškeré akademické kontakty s izraelskými subjekty. Žádáme transparentní uvedení fondů, ze kterých se škola financuje. A požadujeme také amnestii pro všechny už zadržené studenty a ochranu propalestinských projevů,“ shrnuje studentka.

Tábor na půdě na půdě Univerzity George Washingtona má jasně stanovená pravidla | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Podle ní jde také o to upozornit, co se děje v Pásmu Gazy a ve městě Rafah, kde pokračuje izraelská operace proti teroristům hnutí Hamás.

Rektorka univerzity George Washingtona Ellen Granbergová podle mluvčí protestujících studentů jednání o podmínkách demonstrantů odmítla. Ostatně podobně jako řada rektorů jiných univerzit ve Spojených státech.

Vysoké školy jsou na penězích bohatých sponzorů značně závislé a do toho, kam investovat a od koho vzít peníze, si nechtějí nechat od studentů mluvit. V 80. letech 20. století se ale studentům podařilo protesty přimět vedení univerzit zbavit se podílů ve společnostech podporujících režim apartheidu v tehdejší Jihoafrické republice.

Na travnatém prostranství před právnickou fakultou Univerzity George Washingtona je 120-130 stanů různé velikosti | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Nevíme, co se v našem kampusu stane. Upřímně řečeno, je to ostuda, že vedení školy a rektorka Granbergová chtějí raději zasáhnout silou, než jednat s námi studenty,“ dodává studentka žurnalistiky.

Policie vyklidila Kolumbijskou univerzitu kvůli demonstrantům za Palestinu. Zadržených jsou desítky

Číst článek

Po obou stranách ulice před parkem se stanovým táborem jsou dvě policejní auta. Nad kampusem pravidelně přelétává helikoptéra.

Studenti a jejich podporovatelé, kteří nejsou členy akademické obce, chtějí v kampusu Univerzity George Washingtona zůstat bez ohledu na to, jaké zastrašovací taktiky proti nim škola nebo město použije.

Životní podmínky ve stanovém táboře jsou podle mluvčí studentů, tající své jméno, ničím v porovnání s tím, jaká je situace v Rafahu v Pásmu Gazy. 

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme