V Iráku byli uneseni tři čeští novináři

Česká televize a Český rozhlas pohřešují své zaměstnance v Iráku. Zpravodajové Vít Pohanka, Michal Kubal a kameraman Petr Klíma se měli vracet do České republiky. Podle nepotvrzených zpráv byli ale uneseni ozbrojenou skupinou nedaleko Bagdádu, když směřovali do Ammánu. Informovala o tom taxislužba, která je měla odvézt do Jordánska. Měli být uneseni v severní části Bagdádu. Podle našeho velvyslanectví v Bagdádu jde možná právě o pracovníky České televize. Ta od svých pracovníků žádné zprávy nemá, takže nemůže zprávu potvrdit ani vyvrátit. Náš reportér Vít Pohanka měl v pondělí přiletět do Prahy, ale zatím se neozval a stále s ním nemáme žádné spojení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

unesení čeští novináři

unesení čeští novináři | Foto: Markéta Kaclová | Zdroj: ČTK

"V dopoledních hodinách poprosila Česká televize Ministerstvo zahraničních věcí o pomoc při získání informací o štábu ČT, který by měl být na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu a Česká televize s nimi ztratila kontakt," říká mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Naše ambasáda v Iráku okamžitě začala zjišťovat informace, nicméně v tuto chvíli nemáme žádné ověřené, proto nemůžeme říkat žádné podrobnosti."

I zástupce českého velvyslance v Iráku Petr Přebinda Radiožurnálu řekl, že dostupné informace jsou zatím velmi kusé. "Podařilo se nám v průběhu dne zjistit, že oba dva novináři skutečně opustili v neděli ráno hotel Palestina a odjeli neznámým směrem zřejmě na sever či západ od Bagdádu. Od té doby od nich nejsou žádné zprávy."

Naše ministerstvo zahraničí i diplomatický úřad v Bagdádu situaci řeší, řekl Radiožurnálu šéf resortu Cyril Svoboda. Nechce ale poskytováním dosud neověřených informací ohrozit životy českých novinářů. "Situace je velmi vážná a nechceme ohrozit životy novinářů, o které jde, a činíme všechno, co je v našich silách, věnujeme se tomu skutečně mimořádně intenzivně." Ministr zahraničí znovu vyzývá občany, aby v zájmu vlastní bezpečnosti do této země nejezdili.

Na únos okamžitě zareagovala i naše armáda. Ministr obrany Miroslav Kostelka nařídil svým lidem v Iráku podílet se na jejich záchraně. Jak uvedl jeho mluvčí Ladislav Šticha, ani armáda ale není všemocná. "Bohužel nelze toho udělat z naší strany příliš, protože čeští vojenští policisté jsou v Basře, v jižním Iráku, a to je od Bagdádu poměrně dost daleko. Ale udělají maximum."

Unesenými jsou zřejmě redaktoři ČT a reportér ČRo

Není vyloučeno, že unesenými Čechy jsou právě dva redaktoři štábu České televize. "O Michalu Kubalovi a Petru Klímovi máme poslední zprávy z nedělního rána, kdy dali vědět, že opustí bagdádský hotel a odejdou směrem do Jordánska, říká šéfredaktor Zdeněk Šámal. "Pokud se nám podařilo zjistit, tak opravdu v 7 hodin ráno odjeli. Nejsou ale v Ammánu, kam dorazit měli."

reportér ČT Michal Kubal a kameraman Petr Klíma | Foto: ČTK

Zpravodaj Mladé fronty Dnes David Neff Radiožurnálu se měl s reportéry setkat před odletem do Česka. "S Michalem jsem mluvil, když jsme přijeli do Ammánu. To bylo v sobotu, konzultoval s námi tu cestu, která proběhla v pořádku, protože se sám rozhodoval, jestli ji druhý den absolvuje jako my, nebo počká na letadlo. To byl poslední kontakt. Byli jsme domluveni, že se v neděli potkáme v Ammánu. Měl přijet večer, k čemuž už nedošlo." Podle Neffa je cesta z metropole velmi nebezpečná. I sami taxikáři mluvili o riziku, na okraji města totiž stále zuří přestřelky.

Do Ammánu chtěl jet taxíkem i náš reportér Vít Pohanka. Dnes měl přiletět do Prahy, ale zatím se neozval. Také my jsme s ním ztratili spojení.

Bližší informace by mělo přinést setkání, o kterém nám řekl irácký ministr kultury Mufíd Jazairi. "Ráno máme schůzku a přijde k nám řidič, s kterým odjeli dotyční zpravodajové z Bagdádu do Ammánu. Zjistíme od něj, kolik jich bylo, jestli jenom ti dva z České televize, nebo i ten třetí, pan Pohanka z Českého rozhlasu. Zjistíme od něj, kde se to stalo, proč se to stalo, kam byli odvezení. Dneska nemám zatím žádné jiné informace."

Vít Pohanka při reportáži v Kuvajtu

Italská televize RAI už ale rozhovor s taxikářem získala. Poskytla ho České televizi. "Včera jsem vezl tři české novináře do Ammánu. Ve městě Garma, západně od Fallúdži, v 8:20 ráno mě zastavili tři vzbouřenci. Žurnalisté zůstali v jejich moci. Bylo s nimi dobře zacházeno."

Unesení jsou i další cizinci

Iráčtí ozbrojenci drží jako rukojmí také další cizince. Mimo jiné 7 Američanů a 7 Číňanů. Peking se přitom jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN snažil útoku na Irák zabránit a jednotky do Iráku neposlal.

Iráčtí únosci drží jako rukojmí také 3 Japonce. Vyhrožují jim smrtí - v případě, že Tokio nestáhně své jenotky z Iráku. O tom ale japonská vláda podle svého tiskového mluvčího Yasuo Fukudy neuvažuje. "Naše jednotky provádějí humanitární misi a pomíhají s onnovoou země pro Iráčany. Pro jejich stáhnutí proto není žádný důvod."

V irácké Fallúže pokračují jednání o ukončení týden trvajícího konfliktu. Při něm přišlo v posledním týdnu o život více než 600 Iráčanů, včetně žen a dětí. Zhruba dvanáct set dalších bylo zraněno. Koalice přišla podle mluvčího americké armády Marka Kimmita od 1. dubna o 70 vojáků. Zhruba 700 jich bylo zraněno.

"Bohužel ztrácíme irácké i koaliční vojáky, když se snažíme znovu nastolili pořádek. Je hrozné, že extrémisté ve Fallúdže vtáhli do konfliktu ženy i děti. Není to růžový obrázek. A bude nějakou dobu trvat, než zemi dostaneme znovu pod kontrolu."

Jednání by měla skončit dnes večer. Do té doby také trvá ve Fallúdže příměří.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Jitka Malá, Jana Zemanová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme