ANO se chystá svolat mimořádné jednání sněmovny. Opozičním poslancům vadí ceny energií na příští rok

Opoziční hnutí ANO chce svolat mimořádnou schůzi Sněmovny k cenám energií na příští rok. V pořadu Partie na Prima CNN to řekla místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO). Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová potvrdila, že klub již shromáždil potřebný počet podpisů a žádost předá předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) v příštím týdnu. Očekává, že by se schůze mohla uskutečnit 16. listopadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po více než tříhodinové přestřelce dvouminutových poznámek poslanců se dostali k projevům řečníci s přednostním právem

Alena Schillerová očekává, že mimořádná schůze by mohla být 16. listopadu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dostálová v televizní debatě vyjádřila pochyby, zda koaliční většina umožní svolání schůze. Dostálová i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná v debatě obviňovaly vládu z nedostatečného boje proti rostoucím cenám energií. Vyjadřovaly obavu, že vysoké ceny poškodí průmysl a celou ekonomiku. Podle Dostálové už někteří výrobci uvažují o přesunu výroby do zahraničí.

Vládní balíčky jsou neinovativní. Ani neopisují věci, které jinde fungují, kritizuje ekonom Sedláček

Číst článek

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvedl, že vláda chce s firmami jednat. „Vláda bude svolávat jednání, co mám informaci, zhruba se 100 firmami, které využívají velmi vysoké napětí, aby byla schopna nějakým způsobem podpořit český průmysl,“ řekl Bartošek.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) řekl, že vláda ještě bude jednat s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) o nastavení regulované složky ceny energií. Úřad by podle něj měl zdůvodnit, zda jeho metodika stanovení ceny odpovídá dramatickému výkyvu cen.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. ERÚ pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií. Pro velké odběratele by podle návrhu měla regulovaná část ceny elektřiny meziročně stoupnout na hladině vysokého napětí o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent, pro domácnosti navrhuje ERÚ nárůst o 71 procent.

Prodej emisních povolenek

Bývalý místopředseda Rady ERÚ Blahoslav Němeček ale v OVM řekl, že většina růstu regulované složky ceny jde na vrub poplatku za obnovitelné zdroje energie, který stát v letošním roce mimořádně hradil místo spotřebitelů a v příštím roce už nebude.

PRŮZKUM: Energiemi loni vědomě šetřily tři čtvrtiny lidí a velká část Čechů v tom plánuje pokračovat

Číst článek

ERÚ podle Němečka může najít ještě úspory v platbách za přenos a distribuci elektřiny, podle něj by to ale zmenšovalo nárůst regulované složky ceny nanejvýš o pět procentních bodů.

Hnutí ANO vyčítá vládě, že ke snížení cen elektřiny a na poplatek za obnovitelné zdroje nevyužívá peníze z prodeje emisních povolenek. Dostálová očekává, že se k této možnosti na mimořádné schůzi vyjádří ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ministerstvo financí na síti X uvedlo, že peníze z povolenek se k takovému účelu využít nedají. Podle nařízení Evropské komise je lze použít pouze na investiční výdaje spojené s dekarbonizací, upozornilo ministerstvo.

Podobný názor vyjádřili v OVM i Němeček a místopředseda představenstva Svazu moderní energetiky Vladimír Hlavinka. Podle nich by šlo peníze z povolenek použít na modernizaci české přenosové soustavy s ohledem na zapojování nových obnovitelných zdrojů, nelze je ale uplatnit na hrazení nákladů spojených s rozvojem fotovoltaických elektráren v letech 2009 a 2010. Výnosy z povolenek podle obou odborníků mohou sloužit jen na investice do budoucích projektů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme