Komunisté řekli, co chtějí za podporu vlády. Požadují i posty ve vedení státních podniků

Hnutí ANO Andreje Babiše už zná požadavky, za kterých KSČM podpoří vznikající menšinovou vládu s ČSSD. Komunisté požadují například místa ve vedení státních podniků. Součástí je i závazek hnutí, že nezablokuje návrhy, které KSČM předloží do sněmovny. Informují o tom Seznam Zprávy. Někteří členové ANO požadují zpřesnění podmínek, aby sněmovnou nemohly projít třeba návrhy na vystoupení z EU nebo NATO.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Navržená dohoda podle serveru Seznam Zprávy obsahuje celkem deset bodů. Poslanci hnutí ANO se s ní seznámili na středečním jednání poslaneckého klubu.

Grospič: Hlavní programové podmínky KSČM pro toleranci menšinové vlády jsou uzavřené

Číst článek

Zahrnuje například požadavek, aby komunisté mohli ve sněmovně předkládat vlastní návrhy zákonů.

„KSČM bude své návrhy neobsažené ve vládním prohlášení z volebního programu předkládat prostřednictvím svých poslanců a vláda nebude blokovat jejich projednání,“ zní podle serveru formulace v navržené dohodě.

V případě postů v dozorčích radách jde pak podle komunistů o kontrolu, nikoli o výkon manažerských pravomocí.

„Pokud se podílíme na kontrole plnění naší dohody, tak ta kontrola vyžaduje informace. A informace máte, pokud jde o strategické podniky, nejlépe tím způsobem, že někoho v těch kontrolních orgánech máte, kdo vám tyto informace zprostředkuje. Zatím jsme nejednali o žádném seznamu firem ani seznamu jmen,“ řekl pro Radiožurnál místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Pochybnosti ANO

Podle ministra životního prostředí a místopředsedy ANO Richarda Brabce v dokumentu nejsou žádné nové požadavky a obsahuje pouze obecné principy spolupráce.

Podruhé premiérem. Prezident Zeman znovu jmenoval Babiše předsedou vlády

Číst článek

„Tato toleranční dohoda obsahuje, co by se dělo, kdyby byla třeba dohoda porušena. Nejsou tam žádné konkrétní programové podmínky. Ten materiál se odvolává na programové prohlášení vlády,“ popsal Brabec.

Z hnutí ANO ale podle Seznam Zpráv zaznívá, aby formulace v dokumentu byly přesnější a zamezily předkládání kontroverzních návrhů zákonů. Například na vystoupení z NATO nebo EU.

Zatím není jasné, zda menšinový kabinet ANO a ČSSD opřený o hlasy KSČM vůbec vznikne. Sociální demokraté totiž hlasují o vstupu do vlády ve vnitrostranickém referendu. Hlasování končí ve čtvrtek, výsledky mají být známy následující den. Podle předběžných informací zatím většina hlasujících vstup do vlády podpořila.

Vláda ANO a ČSSD by měla ve dvousetčlenné sněmovně 93 poslanců, k většině jí mají pomoct hlasy 15 poslanců KSČM. Podle koaliční smlouvy by ANO mělo mít deset ministerstev, sociální demokraté pět - resort vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, kultury a zemědělství.

Sociální demokraté představili své kandidáty na ministry ještě před začátkem referenda. ANO své kandidáty zatím tají. 

Komunisté na Hradě

Mezitím prezident Miloš Zeman přijal ve středu na Pražském hradě šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, místopředsedu strany Stanislava Grospiče a komunistickou poslankyni Miloslavu Vostrou.

Schůzka se uskutečnila na žádost zástupců KSČM, sdělil bez dalších podrobností prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle Filipa a Grospiče šlo o informativní schůzku k sestavování menšinové vlády ANO a ČSSD s tolerancí KSČM.

„Pana prezidenta jsem seznámil s tím, že jsme předali hnutí ANO náš návrh dohody o toleranci vlády a že časový harmonogram je takový, že čekáme na výsledek referenda sociální demokracie, a jak budeme dále časově postupovat," uvedl Filip.

lng, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme