Pokuty za drony: 19 turistů muselo zaplatit za létání nad Hradem

Celkem 19 turistů pokutoval od konce roku 2014 Úřad pro civilní letectví za nepovolené létání s drony v okolí Pražského hradu. Většina odešla se symbolickou tisícikorunovou pokutou, ale v jednom případě platil provinilec 17 tisíc.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron si v Česku může pořídit takřka každý, létat s ním ale zdaleka není možné všude. Naprosté tabu jsou okolí letišť, jaderných elektráren, ale třeba i Pražský hrad. Právě ochranou sídla prezidenta argumentovala policie, když žádala o zřízení speciální jednotky vybavené drony.

Samotný Hrad se k problematice dronů nechce vyjadřovat. „Bezpečnostní opatření v zásadě nekomentuji. Jakékoliv podrobnosti mohou být zneužity ve smyslu pokusu o narušení opatření," řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, v podobném duchu pak odpověděl i mluvčí hradní stráže Jiří Havel.

Sestřelit je není bezpečné. Americká firma chce nepřátelské drony chytat do sítí

Číst článek

iROZHLAS.cz získal skrze žádost o informace podrobné statistiky Úřadu pro civilní letectví. Z nich plyne, že pokutu za narušení vzdušného prostoru nad Hradem bezpilotním letounem dojde v jednotkách případů ročně, obvykle jde o zahraniční turisty, kteří odejdou nejčastěji s tisícikorunovou pokutou. Předloni takových případů bylo sedm, vloni pak deset.

Seznam všech pokut

Stáhněte si přehled všech řízení, kde Úřad pro civilní letectví řešil neukázněné piloty dronů.

Celkem úřad pro civilní letectví vedl od roku 2012 skoro čtyři desítky řízení, která skončila pravomocnou pokutou. Celkem na pokutách a souvisejících poplatcích vybral od pilotů dronů 478 tisíc korun.

Pokud váháte, kde můžete s dronem odstartovat, bezletové zóny najdete na webu Řízení letového provozu. Aplikace AIS je určená primárně pro letecké profesionály, ale přehledný návod k použití najdete například na stránkách droneweb.cz. Někteří výrobci instalují přímo do systému letounu databázi míst, kde je létání zakázáno. Jde ale především o seznam ze zahraničí a specifická území v tuzemsku tam tak mohou chybět.

Obecně pak platí, že byste neměli létat nad nezúčastněnými osobami a nepřibližovat se k husté zástavbě. Úřad i natočil sérii vzdělávacích videí, kde na amatérské piloty apeluje, řada letců ale pravidla nebo bezpečnost neřeší.

(Text pokračuje pod videem)

Za peníze jedině s licencí a povolením

Pokud chcete fotky či videa pořízená dronem zpeněžit, platí ještě řádově přísnější podmínky. Dron musí mít provozní příručku schválenou Úřadem pro civilní letectví a pilot musí absolvovat specializovanou zkoušku. Samotná firma pak ještě musí získat povolení k provozování leteckých prací. Jde o byrokratický proces trvající dohromady asi půl roku, náklady na vypracování dokumentace a na správní poplatky pak činí desítky tisíc korun.

A ani zmíněná povolení vás neopravňují létat všude. Budete potřebovat navíc svolení všech majitelů budov a pozemků, které budete přelétat, a konkrétní let ve městě musí předem schválit úřad.

Český rozhlas si nechal od specializované firmy natočit budovu sousedního Transgasu. Pilot dronu David Balhar pak podrobně vysvětlil, co je pro takové natáčení potřeba.

CIA může útočit drony na podezřelé z terorismu. Dostala svolení prezidenta

Číst článek

Hranice mezi komerčním a soukromým ale není úplně jasná, přesvědčila se o tom i Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. „Pořídili jsme tehdy z dronu záběry vyhlídkové věže, které jsme dali na YouTube s tím, že máme nový dron," vysvětloval serveru iROZHLAS.cz mluvčí správy Jan Dvořák, jak se jeho instituce dostala na seznam pokutovaných.

„Úřad pro civilní letectví to odůvodnil tím, že jsme v tom našem území natočili turistickou atrakci, tím pádem zveme turisty, kteří zde utratí nějaké peníze, a tím jsme udělali komerční let. Na to konto nám udělili pokutu 16 000 korun, což byla cena, která se platí za zkoušky na létání, za licenci," dodal.

Postup úřadu potvrdilo i ministerstvo dopravy a tak správa musela zaplatit. Nyní už dron nepoužívá, náklady na vycvičení certifikovaného pilota by byly příliš vysoké, občas proto požádají o výpomoc kolegy z Krkonošského národního parku, kteří dron i povolení mají.

Do hledáčku úřadu se dostávají i soukromé firmy. „Pokuta 17 tisíc korun byla za létání na půlmaratonu nebo maratonu. Rok jsme točili celou sérii maratonů RunCzech. Neměli jsme povolení k leteckým pracím a zároveň jsme létali za hranou pravidel, nad lidmi," popsal serveru iROZHLAS.cz Filip Brázdil z firmy Copterfilm. Nebyl to ale jediný jeho přešlap, 28 tisíc platil i za létání bez příslušného povolení a navíc v zakázané zóně Pražského hradu.

„V začátcích roku 2014 se legislativa létání teprve utvářela. Dělali jsme to tehdy druhým rokem, vznikla nějaká videa a na jejich základě nás pozvali k vysvětlení. A byli jsme pokáráni, že nesmíme létat nad lidmi. V době, kdy jsme pokuty dostali, jsme také byli v procesu získávání veškerých povolení k leteckým pracím. I k tomu úřad přihlížel," dodává pokutovaný pilot.

Samotný úřad se o metodách, kterými provinilce hledá, rozepisovat nechtěl. „Z naší zkušenosti jako firmy a z dalších vím, že naprostá většina (zásahů úřadu, pozn. red.) jde na oznámení," myslí si František Lněnička z firmy Vertikal Images.

Dodává, že dříve se profesionální firmy snažily udávání těch méně seriózních vyhýbat, nicméně poctivá firma je oproti té nepoctivé v nevýhodě: vyřízení všech povolení trvá i týdny a společnost létající bez povolení je tak rychlejší a za práci si může účtovat méně.

"Dochází tedy k situaci, že velké firmy i Česká asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel ztrácíme trpělivost a tyto lidi oznamujeme nebo se je snažíme poučit. Když to ale nejde slušně, tak jdete a napíšete to úřadu," dodává Lněnička.

Jan Cibulka, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme