Policie vyhlásila pátrání po ruském generálovi. Je spojen s výbuchy ve Vrběticích

Policie v pátek vyhlásila pátrání po generálovi ruské tajné služby GRU Andreji Averjanovovi. Důstojníky jeho jednotky Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina považuje český vyšetřovací tým za strůjce výbuchů skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Zemřeli při nich dva lidé. Britští vyšetřovatelé podezírají tyto muže také z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury v roce 2018.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Averjanov

Generál ruské tajné služby GRU Andreji Averjanovovi | Zdroj: Policie České republiky

Averjanov je podle policie nebezpečný, ale není ozbrojen. Měří 175 až 185 centimetrů, je střední postavy, má šedé vlasy a hnědé oči, uvádí se na webu policie.

Milníky kauzy Vrbětice: dva mrtví, zapojení ruských agentů, smrt spojky i pokuta pro Hrad

Číst článek

Podle serveru Seznam Zprávy s Averjanovem komunikovali manželé Elena a Nikolaj Šapošnikovovi, ruští špioni, kteří dostali české občanství. Šapošnikov byl zaměstnancem zbrojařské společnosti Imex Group, jejíž munice ve Vrběticích vybuchla. Manželé podle policie dodali ruské rozvědce informace o obchodech firmy a zajistili agentům doklady k návštěvě Vrbětic.

Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Ti chtěli zabránit dodání munice do oblastí, kde provádělo Rusko vojenské operace.

Protože se podezřelí pohybují v Rusku, které odmítlo s českou policií spolupracovat, nemohli kriminalisté zahájit jejich trestní stíhání. Kriminalisté případ výbuchů skladů v dubnu odložili. 

Ruští agenti, generálmajor a manželé Šapošnikovovi? Kdo měl stát za výbuchy ve Vrběticích?

Číst článek

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena. Kromě smrti dvou lidí způsobily výbuchy podle policie škodu přesahující miliardu korun.

Zjištění o zapojení agentů ruských tajných služeb vyvolalo v roce 2021 diplomatickou roztržku s Ruskem. Česko i Rusko si vzájemně vyhostily desítky pracovníků ambasád.

Čeští kriminalisté kvůli vyšetřování výbuchů zřídili vyšetřovací tým spolu s policisty z Velké Británie. Čepigu a Miškina mohli čeští policisté identifikovat po otravě Skripala. Jejich podobu mohli srovnat díky tomu, že po obvinění z otravy poskytla ruská televize RT sdělovacím prostředkům televizní záznam jejich rozhovoru. V Česku vystupovali pod jinými jmény s falešnými pasy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme